۱۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۴
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83461536
۰ نفر

برچسب‌ها

شکست احزاب سنتی در ایالت‌های شرقی آلمان

تهران - ایرنا - احزاب سنتی آلمان با کسب اکثریت آرا در انتخابات پارلمانی ایالت های شرق این کشور به نگرانی ها در مورد قدرت گیری احزاب راستگرای پوپولیستی پایان دادند.

رسانه های آلمانی از جمله خبرگزاری د.پ.آ آلمان، نشریه دی سایت و شبکه دویچه وله امروز(دوشنبه) به پوشش اخبار مربوط به انتخابات روز گذشته (یکشنبه) در ایالت های شرقی آلمان پرداختند.

به گزارش این رسانه ها، هر چند نتایج انتخابات پارلمانی در ایالت‌های زاکسن و براندنبورگ از میزان نگرانی ها به خاطر قدرت گیری راستگراها کاست اما نشان دهنده کاهش آرای احزاب سنتی «دموکرات مسیحی» و «سوسیال دموکرات» و افزایش آرای احزاب «سبزها» و «آلترناتیو برای آلمان» بود.
انتخابات ایالتی دو ایالت زاکسن و براندنبورگ واقع در شرق آلمان که روز گذشته برگزار شد به دلیل امکان قدرت‌گیری احزاب راستگرای پوپولیستی این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.
در پایان این انتخابات، حزب راست میانه دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو - CDU) توانست پرقدرت‌ترین حزب در ایالت زاکسن باقی مانده و ۳۵،۵ درصد آرا را به دست آورد.

هر چند آرای این حزب در مقایسه با انتخابات پیشین ایالتی ۶،۹ درصد کاهش داشت.
اما حزب پوپولیست آلترناتیو برای آلمان (ای اف دی - AfD) توانست بیشترین پیروزی را به نسبت انتخابات دیگر به دست آورده و  ۲۷،۸ درصد آرای این ایالت را از آن خود کند.

این نشان می دهد طی یک سال گذشته آرای این حزب در زاکسن بیش از ۱۸ درصد افزایش داشته است.  
در همین ایالت حزب سبزها (Grüne) نیز حدود ۸.۱۴  درصد آرا را به دست آورد و رشد آرای خود را به حدود ۲،۷ درصد رساند.
در این میان حزب چپ آلمان (Linke) با شکستی چشمگیر در زاکسن روبرو شد و ۱۰.۱ درصد آرا را کسب کرد و نسبت به انتخابات پیشین این ایالت حدود ۸.۸  درصد آرا خود را از دست داد.
بدترین نتایج در این ایالت متعلق به حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی  - SPD) بود که فقط ۷،۸ درصد آرا را به دست آورد و ۴،۶ آرای خود را نسبت به انتخابات ایالتی پیشین از دست داد.
حزب دموکرات‌های آزاد (اف دی پی - FDP) نیز به دلیل کسب نتیجه ضعیف ۴.۶ درصد آرا نتوانست حد نصاب پنج درصد برای ورود به پارلمان ایالتی را به دست آورد.
به این ترتیب با توجه به نتایج اعلام شده، پارلمان ایالتی زاکسن با ۴۵ نماینده حزب دموکرات مسیحی، ۳۰ نماینده حزب آلترناتیو برای آلمان، ۱۴ نماینده حزب چپ، ۱۱ نماینده حزب سبزها و ۱۱ نماینده سوسیال دموکرات تشکیل خواهد شد.
این در حالیست که پوپولیست‌های راستگرا در ایالت براندنبورگ نتایج متفاوتی کسب کردند و شمارش آرا در این ایالت نشان‌دهنده افزایش محبوبیت آنها در میان رای دهندگان بود.
به نوشته دویچه وله در این ایالت حزب سوسیال دموکرات با وجود از دست دادن نزدیک به ۵،۸ درصد آرا، همچنان قدرتمندترین حزب باقی مانده و ۲۶،۱ آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات را به دست آورده است.
حزب دموکرات مسیحی نیز ۱۵،۷ درصد آرا را به دست آورده و کاهشی معادل ۷،۳ درصد آرای انتخابات را به نسبت انتخابات پیشین داشته است.
همچنین حزب چپ آلمان با شکست در این انتخابات مواجه شده و توانسته ۱۰،۷ درصد آرا را به دست آورد و نسبت به انتخابات گذشته ۷،۹ درصد آرای خود را از دست داده است.
اما بهترین نتایج در براندنبورگ متعلق به راستگراها بود به طوری که حزب «آلترناتیو برای آلمان» با افزایشی ۱۱،۵ درصدی توانست ۲۳،۷ آرا را به دست آورد.
در همین حال سبزها با افزایش ۴،۴ درصدی آرای خود توانستند ۱۰،۶ درصد آرا را در براندنبورگ کسب کنند.
در این ایالت برای نخستین بار حزب شرکت‌کنندگان آزاد (بی وی بی - BVB) به حد نصاب پنج  درصد آرای نمایندگان رسید و نمایندگان خود را راهی پارلمان ایالتی کرد.
بر این اساس پارلمان ایالتی براندنبورگ با ۲۵ نماینده سوسیال دموکرات، ۲۳ نماینده آلترناتیو برای آلمان، ۱۵ نماینده دموکرات مسیحی تشکیل شده و احزاب چپ و سبزها هر یک با ۱۰ نماینده و شرکت‌کنندگان آزاد نیز با ۵ نماینده در آن حضور خواهند داشت.
این دوره از انتخابات در حالی برگزار شد که نگرانی زیادی نسبت به کسب بیشترین آرا از سوی حزب پوپولیست آلترناتیو برای آلمان در ایالت های شرقی وجود داشت و بسیاری از فعالان و کارشناسان سیاسی در این مورد هشدار داده بودند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha