امام جمعه مشهد: اگر در برابر  فقر و فساد سکوت کنیم جهنمی هستیم

مشهد- ایرنا- امام جمعه مشهد گفت:اگر مردمی شدیم که در برابر فقر، تبعیض، فشار و نابکاری های اقتصادی و فسادهای جانکاه سکوت کردیم جهنمی هستیم.

آیت الله سید احمد علم الهدی یکشنبه شب در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: امام حسین(ع) در برابر ارتجاع انقلاب ارزش ها ایستاد و هدف سیدالشهدا(ع) از قیام، امر به معروف و نهی از منکر بود و منکری که در برابر آن ایستادگی کرد، ارتجاع انقلاب ارزش ها بود.

وی ادامه داد: ارزش ها در زمان جاهلیت، پول، ثروت، رفاه، خوشگذرانی، عیاشی، ثروت بادآورده، کاخ نشینی، ظلم بر انسان های فقیر و تهیدست بود که با آمدن رسول الله(ص) آن ارزش‌ها از بین رفت و بعد از رحلت او دوباره همان ارزش های جاهلی زنده شد.

امام جمعه مشهد با اشاره به عناصر انقلاب امام حسین(ع) گفت: این عناصر، تدافعی، تعاونی و تهاجمی بود. عنصر دفاعی نرفتن زیر بار بیعت با یزید بود. نامه های کوفیان به آن حضرت برای کمک و همکاری به منظور سرنگونی حکومت یزید، عنصر تعاونی قیام آن حضرت بود و عنصر اصلی قیام، امر به معروف و نهی از منکر  بود که عنصر تهاجمی شمرده می شود. 

آیت‌الله علم الهدی افزود: معاویه به منظور براندازی اسلام، پیامبر، ارزش‌های اسلامی و مبانی دینی، یزید را جانشین خود قرار داد در حالی که جانشینی یک فرد شهوتران، عیاش، نابکار و می گسار با معیارهای کفر هم جور در نمی‌آمد و  امام حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منکر، اقامه عدل و انصاف اسلامی و مبارزه با انحراف سیاسی قیام کرد.

وی با اشاره به انواع انقلاب گفت: انقلاب یا انفجاری و یا ارادی است و انقلاب انفجاری در صورتی است که جنایت، ظلم و تبعیض آن قدر زیاد شود تا طاقت و صبر مردم تمام شود و انقلاب کنند که نمونه این مدل، انقلاب های روسیه و فرانسه است  اما انقلاب انبیا(ع) ارادی بود تا ارزش های الهی و انسانی را به جای ارزش های مادی، شیطانی و جاهلی قرار دهند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: اشتراک انقلاب اسلامی ایران با انقلاب کربلا در ارادی بودن آن بود به این معنا که  امام خمینی (ره) قیام کرد تا ارزش ها و آرمان ها حاکم شود و با حاکمیت این ارزش ها و پیدایش یک جامعه بافضیلت و عدل پرور، دنیا این جامعه اسلامی را ببیند و عطش پیدا کند برای حاکمیت چنین جامعه ای تا زمینه ظهور فراهم شود.

علم الهدی با بیان این که هدف از مجالس عزاداری فقط بیان تاریخ ائمه و اهل بیت(ع) و جریانات صدر اسلام، ظلم دشمنان بر اهل بیت و اشک ریختن نیست افزود: عزاداری باید در مقام تبیین سیره اهل بیت(ع) به خصوص در مسائل اجتماعی باشد تا تکلیف خود را بفهمیم و مسیر حرکتی خود را در عرصه های اجتماعی و سیاسی درک کنیم.
۷۵۰۷/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =