استقامت اجتماعی از ویژگی های هیاتهای  تراز انقلاب است

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری استقامت اجتماعی را از جمله ویژگی های هیات های مذهبی تراز انقلاب دانست و افزود: ثمره ی استقامت اجتماعی نجات، رشد و تعالی جامعه است.

به گزارش ایرنا از  اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری ، حجت‌الاسلام دکتر مهدی طاهری روز یکشنبه در همایش مسئولان هیات های مذهبی، مداحان و شعرای آئینی شهرستان های شهرکرد و سامان که در مهدیه مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: نسبت به عاشورا، امام حسین علیه السلام و دین رویکرد موزه ای نداشته باشیم، به این معنا که آدمی از معارف دین و اهداف قیام امام حسین علیه السلام فقط به اندازه ی لذت بهره مند شود اما هیچ بهره عملیاتی و عملی در حیات فردی و اجتماعی نبرد.

وی افزود: گاهی اوقات از بعضی هیاتی ها پرسیده می‌شود امام حسین علیه السلام چقدر برای شما ارزش دارد، پاسخ می دهیم که خیلی زیاد! اما وقتی در زندگی های ما  ورود می شود، هیچ سنخیتی با زندگی ائمه ندارد و وقتی بحث ارتباط گرفتن مَنِشی با ابا عبد الله می‌شود، شاید بتوان گفت سر سوزنی شباهت با سیره ی عملی امام حسین علیه السلام نداریم.

طاهری ادامه داد: هیات موزه ای هیاتی است که اعضای آن بی نهایت برای امام حسین علیه السلام ارزش قائل هستند، اما در هیچ رفتاری شبیه اباعبد الله الحسین علیه السلام نیستند و بیشتر از آنکه به شعور و معارف قیام امام حسین علیه السلام اهمیت دهند به شور حسینی توجه دارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: نکته  دومی که هیات موفق و تراز انقلاب باید به ان توجه ویژه داشته باشد، نگاه عمیقِ بصیرتی و عملیاتی است یعنی ببینیم حضرت در زمان خود چه کرد و ما در زمان خود چه باید بکنیم و چه وظیفه ای داریم.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: یکی از موضوعاتی که امام حسین علیه السلام به ما می دهند مساله استقامت اجتماعی است، استقامت اجتماعی یعنی این جمله که امام حسین علیه السلام فرمودند من در طول تاریخ با هیچ فردی که مثل یزید باشد و تفکرات یزیدی داشته باشد صلح و مذاکره نمی کنم و امام حسین علیه السلام به ما آموخت در مقابل دشمن باید عزت ما حفظ شود.

وی ادامه داد: حفظ عزت و استقامت اجتماعی یعنی ما در هر جایگاه، مقام و مکانی که هستیم، در مقابل هر گونه مشکلات و مراقبت از خودمان استقامت داشته باشیم و اگر استقامت فردی داشتیم باعث سالم ماندن ما می‌شود، دومین جایی که باید استقامت داشت، استقامت گروهی وجریانی است.

طاهری افزود: هیات مذهبی تراز انقلاب، وقت نماز و اذان عزاداری و سینه زنی و زنجیر زنی را قطع می‌کند و به صف نماز می ایستد، استقامت گروهی و جریانی یعنی همه گروه در مقابل یک منکر استقامت کنند و گروهی به سمت معروف حرکت کنند و در تبعیت از امام و رهبر خود همه با هم حرکت کنند و فرقه فرقه و جناح جناج نشوند.

وی ادامه داد: در استقامت فردی،انسان نجات پیدا می‌کند ولی در استقامت گروهی، جریان و تفکر شما نجات پیدا می‌کند و رشد می‌کند، که ثمره ی استقامت گروهی نجات یک جامعه است، وقتی جامعه ای از جریان الهی دفاع کند کل آن جامعه به تعالی می رسد و نمونه و مثال این نوع جامعه جامعه ی زمان پیروزی انقلاب اسلامی است که با تبعیت از امام خمینی (ره) به پیروزی و تعالی رسیدند.

طاهری در ادامه به دیگر ویژگی های هیات تراز انقلاب اشاره کرد و بیان کرد: هیات سکولار، هیات موفق نیست و هیاتی که دین را از سیاست جدا بداند و فقط به سینه زنی و عزاداری بچسبد و شأن سیاسی هیات را ندیده بگیرد هیات تراز انقلاب نیست و در مسیر خود بدون شک گمراه خواهد شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی جهارمحال و بختیاری گفت: مسئولان و اعضای هیات های مذهبی مواظب رخنه و نفوذ دشمن در بدنه هیات باشند چون که دشمن اذعان داشته که یکی از راه های از بین بردن جامعه ی اسلامی، رخنه در هیات های مذهبی و فاسد کردن هیات هاست و عقیده دارند که هیئت ها نباید سیاسی شوند و نباید به موضوعات اجتماعی وارد شود.

به گزارش ایرنا، همزمان با ماه های محرم و صفر بیش از یک هزار و ۷۰۰ هیات مذهبی در استان فعالیت می کند.

۲۰۹۷
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =