بیان نکات وحدت‌آفرین وظیفه خطبای نمازجمعه است

ارومیه- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام‌جمعه ارومیه گفت: بیان نکات مبتنی بر وحدت بین مسلمانان اهل تشیع و تسنن از وظایف خطیر خطبای نمازجمعه است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی روز یکشنبه در نشست تخصصی ائمه‌جمعه اهل‌سنت آذربایجان‌غربی افزود: بیان نکات وحدت‌آفرین در نمازهای جمعه باعث وحدت و الفت در بین جامعه اسلامی خواهد شد.

وی اضافه کرد: علمای اهل‌سنت برای حل مشکلات مختلف از ظرفیت عظیم مردمی نیز باید بهره بگیرند زیرا اقبال مردم برای همراهی با ائمه‌جمعه در حل مشکلات فرهنگی مناطق بسیار مؤثر است.

وی با تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بیان کرد: ائمه‌جمعه باید در بیان خطبه‌های نماز، دقت بسیار زیادی داشته‌ باشند و از پرداختن به مسائلی که مستند نیست، اجتناب کنند زیرا جامعه در سطح وسیعی از واکنش‌های ائمه‌جمعه تأثیرپذیر است.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی با تأکید بر پرداختن ائمه‌جمعه به مباحث اعتقادی مشترک بین اهل‌سنت و تشیع تاکید کرد: انتظار می‌رود ائمه‌جمعه اهل‌سنت در خطبه‌های نمازجمعه به روشنگری و پرداختن در مورد مسأله عاشورا اهتمام داشته‌باشند زیرا به اذعان و تصریح همه علما این موضوع در بین اهل تسنن و تشیع موضوعی مهم است.

وی افزود: تبیین درس آزادگی، زیربار ظلم نرفتن و احیای امر به معروف و نهی از منکر که از اهداف قیام امام حسین(ع) به شمار می‌رود توسط امامان جمعه در جامعه ضروری است و باید به آن توجه شود.

حجت‌الاسلام قریشی گفت: تریبون‌های نماز جمعه برای روحانیون فرصت بسیار مغتنمی است که باید قدر آن را دانسته و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنند. 

محرم یا محرم‌الحرام نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و از ماه‌های حرام است؛ این ماه پس از اسلام به دلیل نخستین ماه حرام، محرم نامگذاری شده است.

محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در شهادت حضرت امام حسین علیه السلام است؛ از مهم‌ترین حوادث و رویدادهای این ماه، شهادت امام حسین(ع) در واقعه خونین و بزرگ قیام تاسوعا و عاشورا و اسارت خاندان امام حسین (ع) در کوفه و شام است.

هرساله ملت مسلمان ایران در قالب دسته‌های عزاداری، سینه‌زنی، شبیه‌خوانی و مرثیه‌سرایی در این ایام به سوگ سرور آزادگان جهان می‌نشینند.

۸۱۳۷/۶۱۸۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =