محصولات کشاورزی برای صادرات شناسنامه تجاری دریافت می کنند

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: براساس سیاست توسعه صادرات و معرفی محصولات کشاورزی به بازارهای خارجی، محصولات مختلف شناسنامه تجاری دریافت می کنند.

به گزارش یکشنبه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، «علی شریعتی مقدم » افزود: برای حل مشکلات حوزه کشاورزی و کمک به توسعه این بخش باید برای محصولاتی که در مناطق مختلف دارای مزیت هستند، شناسنامه تجاری صادر شود.

وی اظهارداشت: یکی از مشکلات بزرگ بخش کشاورزی، موضوع کم‌آبی، پائین بودن بهره‌وری و بالا بودن ضایعات در این بخش است که کمیسیون کشاورزی باید در ارتباط با سایر کمیسیون‌ها و همچنین بخش دولتی برای تعدیل و رفع آنها برنامه‌ریزی کند و گام‌های اساسی بردارد.

پررنگ شدن نقش کشاورزی در پارلمان بخش خصوصی

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران در تشریح اولویت‌های این کمیسیون، گفت: یکی از اهداف اصلی، پررنگ کردن نقش کشاورزی در اتاق است تا شرایط برای حضور کشاورزان واقعی در پارلمان بخش خصوصی تسهیل شود و تجربیات اتاق در حوزه بازرگانی و صادرات نیز در اختیار این بخش قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در اتاق، یک بخش نوپا و جدید است، تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته در دور جدید (چهار سال آینده) تسهیل حضور و عضویت کشاورزان واقعی در اتاق است تا هم صدایشان بهتر شنیده شود و هم بتوانند از ظرفیت‌های موجود در

پارلمان بخش خصوصی اعم از شورای گفت‌وگو، کمیسیون ماده 12 و ... استفاده کنند.

شریعتی مقدم، افزود: لازمه تقویت بخش کشاورزی در اتاق بازرگانی این است که شناخت بیشتر و کامل‌تری از تشکل‌های کشاورزی عضو یا غیرعضو در اتاق فراهم شود؛ زیرا این تشکل‌ها می‌توانند بازوان و ریشه‌های بخش کشاورزی در اتاق باشند و آینده این بخش را شکل دهند.

شریعتی مقدم ضمن یادآوری رایزنی‌هایی که برای مؤثرتر ساختن بخش کشاورزی با هیات رئیسه اتاق ایران انجام شده، اظهار داشت: انتظار می‌رود اتاق بازرگانی به ایجاد، توسعه و انسجام بازار مصرف کشاورزی کمک کند و تجربیات ارزشمندی که در حوزه بازرگانی و صادرات وجود دارد برای حل مشکلات بخش کشاورزی به کار گیرد.

لزوم توجه به گردشگری کشاورزی

 این فعال بخش کشاورزی در اتاق بازرگانی ایران توجه به گردشگر کشاورزی را از اولویت‌های امروز کشور برشمرد و گفت: صنعت گردشگری در اقتصاد ایران باید به یکی از پایه‌های توسعه غیرنفتی تبدیل شود و در این وضعیت، باید ظرفیت‌های گردشگری کشاورزی نیز گردآوری شده و توسعه پیدا کند.

وی تأمین منافع تولیدکنندگان بخش کشاورزی را از مسائل مورد توجه کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران در دور جدید عنوان کرد و افزود:  این مسئله می‌تواند با صدور گواهینامه‌های تجارت منصفانه شکل بگیرد ضمن اینکه همکاری نزدیک‌تر برای توسعه ارزش‌های روستایی به‌منظور حمایت بیشتر از روستائیان و الگوسازی برای آینده آنان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =