۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۹
کد خبرنگار: 837
کد خبر: 83461194
۰ نفر

برچسب‌ها

ظریف عازم مسکو شد

تهران - ایرنا - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی عازم مسکو شد.

 محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف روز دوشنبه با هم دیدار می‌کنند در جریان این دیدار، موضوعات همکاری‌های دوجانبه مورد بررسی قرار می‌گیرد و محور مذاکرات دو طرف درمسائل بین‌المللی را برجام، اوضاع خلیج فارس، سوریه، افغانستان و یمن تشکیل می‌دهد.

انتظار می‌رود در آن طیف وسیعی از مسائل همکاری میان ایران و روسیه از جمله همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی و همکاری‌ها در حوزه‌های انرژی، حمل‌ونقل با محور اجرای طرح‌های همکاری دوجانبه و نیز مسائل فرهنگی و انسانی و همکاری‌های دیگر مورد بررسی قرار گیرد.
طرفین توجه ویژه‌ای به امور بین‌المللی از جمله اوضاع پیرامون برجام، حل‌وفصل مساله سوریه، اوضاع منطقه خلیج فارس، مسائل یمن و افغانستان خواهند داشت، روابط روسیه و ایران بر سنت نیک حسن همجواری و همکاری متقابل، نزدیکی یا مطابقت دیدگاه‌ها و مواضع دو کشور در بسیاری از جریانات منطقه‌ای و بین‌المللی استوار است.
 گفت‌وگوهای فشرده روسیه و ایران در سطوح عالی در سال ۲۰۱۹ و دو بار دیدار روسای جمهوری دوکشور سهم کلیدی در تحرک همکاری‌های سودمند دوجانبه داشت و تماس‌ها بین سران وزارت خارجه دو کشور و مقام‌های پارلمانی و بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای دولتی جریان دارد.
همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی دو کشور در سال جاری آهنگ مثبت داشته و از ماه ژانویه تا ژوئن (دی - بهمن تا خرداد - تیر) سال جاری حجم مبادلات تجاری دو کشور ۱.۲ میلیارد دلار بوده که ۱۷.۳ درصد بیش از زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ است.
کمیسیون مشترک بین دولتی ایران و روسیه به عنوان ساز و کار کلیدی افزایش تماس‌های تجاری دو کشور عمل می‌کند.

تماس‌های دو کشور در عرصه‌های فرهنگی و انسانی توسعه می‌یابد که منجر به نزدیکی مردم روسیه و ایران و آشنایی متقابل با فرهنگ و تاریخ دو کشور می‌شود.
قرار است روزهای فرهنگی روسیه در ایران در پاییز آینده برگزار شود که در چارچوب آن برنامه هایی ازجمله برپایی نمایشگاه صنایع دستی روسیه در تهران تدارک دیده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =