۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۰
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83461189
۰ نفر

برچسب‌ها

عزاداری های محرم باید با شور و شعور حسینی همراه باشد

قزوین - ایرنا - معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین گفت: عزاداری های ایام محرم باید با شور و شعور حسینی همراه بود و در آنها شان و منزلت اباعبدالحسین (ع) مورد توجه جدی قرار بگیرد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین شامگاه یکشنبه در دومین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان تاکید کرد: با ناهنجاری ها و عزاداری های نامتعارف که موجب بهره برداری دشمن می شود باید برخورد کرد.

حجت الاسلام محمد حیدری در ادامه به نشست های شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین اشاره کرد و گفت: طی سال این شورا در مرکز استان چهار نشست و در شهرستان ها نیز ۳۵ نشست برگزار کرده که در آن ها ۴۱ مصوبه تصویب و در نهایت نیز ۸۸ درصد آنها نیز توسط دستگاه های ذیربط به مورد اجرا گذاشته شده است.
وی افزود: مشارکت اعضای کارگروه شورا و همچنین اجرای مصوبات تا حدودی از سوی دستگاه ها قابل تقدیر بوده اما انتظارات در حوزه پیشگیری از وقوع جرم توسط این شورا بالاتر است.
به گفته وی، با توجه به ظرفیت و انتظارات، با همکاری و مشارکت دستگاه های عضو شورا می توان درصد بیشتری از مشکلات ناشی از وقوع جرم در جامعه را کاهش داده و در بین سایر استان ها نیز کمترین آسیب های اجتماعی را به خود اختصاص داد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین اضافه کرد: سند تحولی که از سوی ریاست قوه قضاییه تهیه و در اختیار روسا و معاونان دادگستری استان های کشور قرار داده شده به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف آن صورت گرفته است.
حجت الاسلام حیدری ادامه داد: در این سند ۱۶۲ محور هدف گذاری شده و با مطالعات خوبی که در حوزه مشکلات، معضلات و آسیب ها صورت گرفته و یک هزار و ۱۲ مورد در این خصوص شناسایی و در نهایت نیز ۶ ابر چالش این دستگاه مورد شناسایی قرار گرفته است.
وی یادآور شد: حجم فزاینده پرونده های ورودی و خروجی به دستگاه قضا تا ۱۵ میلیون مورد، ضعف مدیریت عمومی قوه، ضعف رسیدگی های قضایی، کمبود منابع مالی و انسانی، حضور فساد و تخلفات اداری که با حضور قاطع دبیر قوه قضاییه شاهد برخوردهای شدیدی در این بخش هستیم و در نهایت کاهش سرمایه اجتماعی و عدم اعتماد مردم به قوه قضاییه از جمله چالش های موجود بوده اند.
این مسول قوه قضاییه با اشاره به اینکه با وجود مشکلات و معضلات، در سند تحول راهکار و راه حل های مناسبی نیز برای رفع آنها نیز در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: به عنوان مثال در حوزه حجم فزاینده پرونده ها ۶ برنامه راهبردی از جمله تدابیر پیشگیرانه و کاهنده جرایم و اختلافات دعاوی نیز تدوین شده است.

دستگاه های فرهنگی برای پیشگیری از وقوع جرم بیشتر تلاش کنند
رییس پلیس آگاهی قزوین نیز در این نشست با تاکید بر تلاش بیشتر دستگاه های فرهنگی برای کمک به پیشگیری از وقوع جرم، اظهار داشت: با توجه به اینکه در حوزه پیشگیری اولویت نخست توجه به موضوع سرقت مطرح است، ناجا به تنهایی نمی تواند مهار کننده آن باشد.
سرهنگ آرش مرادی افزود: دستگاه های تولید امنیت با مطالعه و تحقیق کامل باید در این بخش وارد عمل شده و ضمن تدابیر لازم در حوزه اجرای وظایف ذاتی خود، نیروی انتظامی را در ایجاد و برقراری امنیت پایدار یاری کنند.
وی، موضوع سرقت و مقابله با آن را بسیار جدی دانست و تاکید کرد: برای این کار دستگاه های ذیربط باید به طور جدی پای کار باشند.
این مسول انتظامی با اشاره به برگزاری عزاداری های ماه محرم و صفر در قزوین، گفت: با توجه به سابقه دیرینه فعالیت های دینی مردم این دیار، جا دارد که دستگاه های فرهنگی بر موضوع نوع برگزاری این مراسم ها و نحوه صحیح عزاداری ها بیشتر از گذشته فعال باشند.
در ادامه، نمایندگان دستگاه های عضو شورای پیشگیری از وقوع جرم استان حاضر دیدگاه ها و نظرات خود را در زمینه بررسی آسیب های مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) را ارایه کردند.
۸۰۵۴*۳۰۱۳