پاکستان دسترسی کنسولی برای تبعه هندی متهم به جاسوسی فراهم می کند

اسلام آباد - ایرنا - به رغم تشدید تنش ها میان پاکستان و هند بر سر کشمیر، دولت اسلام آباد تصمیم گرفت تا دسترسی کنسولی را برای «کلبوشن یادیو» تبعه هندی که به اتهام جاسوسی محکوم به اعدام و اکنون در پاکستان زندانی است، فراهم کند.

رسانه های پاکستان روز یکشنبه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور اعلام کردندکه مقام های سفارت هند در اسلام آباد فردا (دوشنبه) با تبعه زندانی این کشور دیدار خواهند کرد.

«محمد فیصل» گفت: تصمیم به اعطای دسترسی کنسولی به یادیو مطابق با کنوانسیون وین در رابطه با اقدام های کنسولی، حکم اخیر دیوان لاهه و همچنین مطابق با قوانین دولت پاکستان اتخاذ شد.

وی افزود: یادیو افسر جاسوس هندی به اتهام دخالت در اقدام های تروریستی و فعالیت های خرابکارانه در زندان پاکستان به سر می برد.

دولت پاکستان پس از حکم دیوان بین المللی دادگستری در لاهه درباره پرونده تبعه هندی، اعلام کرده بود که با اعطای دسترسی کنسولی به وی موافق است اما هند به آن اعتراض کرد.

دولت دهلی نو با رد این پیشنهاد اعلام کرد که هند دسترسی کنسولی در فضای رعب و فشار را هرگز نخواهد پذیرفت.

براساس این گزارش» طرف هندی دیدار با تبعه محبوس خود در پاکستان را مشروط به برداشتن تمامی موانع کرده و گفته بود که دهلی نو خواهان دسترسی کامل و نامحدود به یادیو است.

منابع خبری نیز افزودند که هند، پاکستان را به ایجاد موانع در دسترسی کنسولی آزدانه به یادیو متهم و خواسته بود که در فضای عاری از فشار و رعب نشست با تبعه هندی برگزار شود.

وزارت خارجه پاکستان نیز پیشتر در پاسخ به خواسته دهلی نو، اعلام کرد که دسترسی کنسولی به تبعه هندی و اجازه نشست خصوصی وی با دیپلمات های هندی غیرممکن است.

طبق رای اخیر دیوان لاهه، دولت اسلام آباد اعلام کرد که این کشور دسترسی کنسولی را برای «کلبوشن یادیو» تبعه هندی که به اتهام جاسوسی محکوم به اعدام شده است، فراهم می کند.

پاکستان مدعی است یادیو یکی از افسران نیروی دریایی هند را روز ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ در منطقه «ماشکیل» در ایالت بلوچستان درحالی بازداشت کرده است که قصد جاسوسی و خرابکاری علیه پاکستان داشت.

ارتش پاکستان فروردین سال ۹۶ از صدور حکم اعدام برای یادیو خبر داد و اعلام کرد که حکم اعدام این تبعه هندی از سوی ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش این کشور تأیید شده است.

اسلام آباد پیشتر اعلام کرد که طبق قراردادی که سال ۲۰۰۸ میان پاکستان و هند درخصوص موضوع‌های کنسولی امضا شده، هر یک از دو کشور این اختیار را دارند و در خصوص آن دسته از زندانیان و افراد بازداشت شده که محکوم به اقدام های جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی کشور مقابل هستند، اجازه دسترسی کنسولی ندهند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =