ارتقای بهره وری آب به تغییر فصل کشت از بهار به پاییز نیاز دارد

تهران - ایرنا - مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: لازمه ارتقای بهره وری آب، باید الگوی کشت تغییر کند و فصل کشت از بهاره به پاییزه منتقل و نیز محدودیت کشت در دشت های ممنوعه اهمیت بسزایی دارد.

«سید محمد حسین شریعتمدار» روز یکشنبه در هفتمین همایش سراسری آغاز کشت محصولات زراعی که در محل این وزارتخانه برگزار شد افزود: طبق امضای تفاهم نامه ای بین وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی ایران با موضوع سند  بهره وری آب در آذرماه سال ۹۷ دو برنامه پنج ساله تهیه شد.

وی اضافه کرد: براساس این تفاهم نامه مقرر شد سطح زیر کشت، تولید و عملکرد و بهره وری آب برای هر محصول از لحاظ زمانی در ابتدا و انتهای هر برنامه مشخص شود که میزان بهره وری آب در محصولات زراعی از ۱.۳۲ به ۲.۲۳ کیلوگرم بر مترمکعب و در محصولات باغی از ۰.۷ به ۲.۱۰ کیلوگرم بر مترمکعب  برسد.

شریعتمدار با بیان این که کشور ما در وضعیت تنش آبی قرار دارد تصریح کرد: اکنون منابع آبی کشور از جمله با چالش جدی کاهش ذخایر سفره های زیرزمینی، افزایش تعداد چاه ها، شورشدن آبهای زیرزمینی روبرو هستیم به نحوی که تعداد چاه های عمیق از ۱۳ هزار حلقه در سال ۱۳۵۱ به ۱۹۴ هزار حلقه در سال ۱۳۹۴ و تعداد دشت های ممنوعه از ۶ مورد قبل از سال ۱۳۸۰ به ۱۶ مورد پس از این سال رسیده است.

وی با اشاره به این که طرح تعادل بخشی سفره های زیرزمینی یکی از راهکارهای غلبه بر بحران آب است  ادامه داد: برای عبور از بحران آب، علاوه بر بکارگیری تکنولوژی لازم است تعداد کشاورزان افزایش پیدا کند که در اشتغالزایی نیز تاثیر بسزایی خواهد  داشت.

 طبق سند بهره وری آب تا پایان افق ١٠ ساله  باید ۲۹ میلیارد مترمکعب آب معادل  ٣٣ درصد صرفه‌جویی در بخش کشاورزی صورت گیرد که می تواند منجر به ۱۳۴ میلیون تولیدات کشاورزی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =