جرم ۳۱ درصد از زندانیان آذربایجان‌غربی مربوط به مواد مخدر است

مهاباد- ایرنا- مدیرکل امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان‌غربی گفت: جرم ۳۱ درصد از زندانیان این استان با جمعیتی بالغ بر ۲ هزار ۵۰۰ نفر مربوط به مواد مخدر است.

حمزه بروجنی روز یکشنبه در جلسه مبارزه با مواد مخدر مهاباد و آیین تودیع و معارفه رییس جدید زندان این شهرستان افزود: هم‌اکنون هشت هزار و ۵۰۰ زندانی در ۱۴ ندامتگاه آذربایجان‌غربی حضور دارند که زندانیان مربوط به پرونده‌های مواد مخدر رتبه اول جرایم کیفری را در این استان به خود اختصاص داده است. 

وی با اشاره به اینکه مراکز ماده ۴۲ مخصوص جداسازی و طبقه‌بندی مجرمان مواد مخدر در شمال آذربایجان‌غربی در حال  احداث است، ادامه داد: این گونه مراکز تاکنون در جنوب استان ایجاد نشده است که با برنامه‌ریزی انجام شده و همکاری فرمانداری‌ها و منابع طبیعی امیدواریم زمین‌ مورد نیاز برای حداث این مراکز تحویل امور زندان‌ها شود تا عملیات ساخت آنها آغاز شود.

وی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی با ۱۴ زندان، دومین استان کشور از لحاظ تعداد ندامتگاه‌ها در کشور است، بیان کرد: سال گذشته بیش از ۱۱ هزار نفر در زندان‌های استان حضور داشتند که این آمار امسال به لطف دستگاه قضایی به هشت و هزار و ۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

مدیرکل امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: امسال با کمک خیران بیش از ۴۵ میلیارد ریال کمک‌های نقدی و تعهدی از سراسر این استان جمع آوری شده که با استفاده از این مبلغ ۱۵۲ نفر زندانی غیرعمد ازاد و به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.

فرماندار مهاباد نیز در این جلسه ضمن تقدیر از زحمات رییس سابق زندان مهاباد گفت: در طول یک سال گذشته بیش از پنج هزار مترمربع از فضای زندان این شهرستان در جهت حفظ کرامت و شان زندانیان بهسازی و نوسازی شد.

ایرج شجاعی ادامه داد: از رویکردهای مهم دولت تدبیر و امید در مبارزه با مواد مخدر، استفاده از ظرفیت‌های نهادهای مردمی و اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است.

وی تاکید کرد:  دوری از معنویت جزو مهمترین عوامل موثر در گسترش روزافزون انواع آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد در جامعه است.

رییس اداره بهزیستی مهاباد هم در این جلسه با انتقاد از نحوه جمع‌آوری معتادان متجاهر و معرفی آنان به کمپ‌های ترک اعتیاد سطح شهر گفت: معتادانی که توسط نیروی انتظامی دستگیر می‌شوند باید قبل از معرفی به کمپ در اختیار اداره بهزیستی قرار گرفته و اسامی آنان در سامانه مبارزه با مواد ثبت شود.

مهران یوسفی اضافه کرد: بدون ثبت اسامی معتادان متجاهر در این سامانه امکان جذب اعتبار برای کمپ‌های تریاک اعتیاد وجود ندارد و با توجه به اینکه این کمپ‌ها به صوت خصوصی فعالیت می‌کنند، بدون تامین اعتبار از نگه‌داری معتادان تا زمان مقرر امتناع خواهند کرد.

وی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۶ معتاد متجاهر در این شهرستان جمع‌آوری و به کمپ‌های تریاک اعتیاد تحویل داده شدند اما به دلیل ثبت نشدن در سامانه تاکنون اعتباری در این زمینه جذب نشده است.  

در ادامه این مراسم حکم «داریوش بخشی» مسوول جدید زندان مهاباد قرائت و از ۲۰ ماه خدمت «محمد اکبرنژاد» رییس سابق زندان این شهرستان تقدیر به بعمل آمد.

مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و دارای یک زندان است.

۹۹۰۳/۶۱۸۵

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =