روستاهای قم مرکز تولید و اشتغال شده‌است

قم-ایرنا- فرماندار قم گفت: به برکت انقلاب اسلامی روستاهای قم امروز به محل نشاط، تولید، آبادانی و محیط پویا، زنده و پر انرژی وامکانات لازم برای زندگی توام با شور و نشاط برای ساکنان تبدیل شده است.

مرتضی حیدری روز یکشنبه در نشست صمیمی استاندار با دهیاران استان در تالار معصومیه فرمانداری قم  افزود: وضعیت روستاهای استان از نظر اشتغال و تولید هر سال بهبود پیدا کرده است.
وی در ادامه بیان کرد: ۱۰۸ دهیاری در قالب پنج بخشداری فعالیت می کند، از ابتدای آغاز فعالیت دولت یازدهم توجه بسیار زیادی به روستاها شده است.
وی گفت: تا دوران از قبل از انقلاب اسلامی وضعیت روستاهای کشور نامطلوب بود اما با پیروزی انقلاب، روستاها به مراکز مهمی از نظر تولید و اشتغال تبدیل شده اند.
حیدری با اشاره به اهمیت فعالیت دهیاران اظهار کرد: دهیاران نیروهای کلیدی در روستاها هستند که می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.
فرماندار قم در ادامه خاطرنشان کرد: خدمات ۴۰ ساله انقلاب اسلامی چشمگیرتر از تمام اقدامات انجام شده در طول ۵۷ سال حکومت پهلوی و سلسله های پادشاهی قبل از آن بوده است.
وی بیان کرد: هدف اصلی آمریکا از اعمال تحریم های اقتصادی فاصله انداختن بین مردم و مسئولان بود اما مردم ایران پای آرمان های خود ایستادند.
حیدری گفت: دهیاران ضمن حفظ ارتباط تنگاتنگ و احترام نسبت به شورای اسلامی روستاهای متبوع، رقابت تنگاتنگی در عرصه رقابت با دهیاران دیگر داشته باشند.
توسعه یافتگی لازمه حفظ روستاهای قم است
دهیار روستای قاهان قم نیز دراین نشست گفت: روستایی که از روند توسعه فاصله بگیرد بدون شک بعد از مدتی به صورت کامل خالی از سکنه می شود، توسعه زیرساخت ها لازمه حفظ روستاهای استان است.
علی باقری گفت: مباحث آموزش، بهداشت، راه و آب از مهمترین دغدغه های روستائیان است، کمبود زیرساخت ها از عوامل مهم خالی از سکنه شدن روستاها می‌باشد.
وی یاد آور شد: توسعه روستا و بهبود زیرساخت ها با تغییر چهره و بحران در کارکرد اصلی روستاها نیز همراه خواهد شد که باید تدبیر درستی برای آن اندیشیده شود.
وی اضافه کرد: خبری از تجهیزات آتش نشانی در سطح روستاهای استان وجود ندارد و در صورت بروز آتش سوزی گسترده عملا اختیار از دست روستائیان خارج خواهد شد.
دهیار روستای قاهان گفت:‌بخش ها و روستاهای استان از ظرفیت ویژه ای در مباحث گردشگری برخوردار بوده که نیازمند توجه و حمایت مسئولان استانی است.
وی اظهار داشت: دهیاران حلقه های نهایی دولت در سطح روستا هستند که مشکلات و کمبودهای موجود از طریق آنها در سطح استان دنبال میشود.
باقری گفت: از زمان حضور استاندار جدید قم، سطح خدمات رسانی در سطح روستاهای استان ملموس شده است.
باقری تصریح کرد: عدم وجود امنیت شغلی دهیاران معضل جدی تصدی گری این مسئولیت در سطح روستاهای استان است که بخشی از سرمایه های روستاها از این طریق از بین می رود.
وی گفت:‌ در روستاهایی که ثبات دهیاران در آنها در مدت زمانی طولانی تر اجرا شده روند توسعه و حل مشکلات روستا وضعیت مطلوب تری داشته است.
روستای قاهان از توابع بخش خلجستان شهرستان قم در ۸۱ کیلومتری شهر قم قرار دارد، قاهان روستایی ییلاقی و خوش آب و هوا در استان قم محسوب می شود.

۷۴۰۳/ ۶۱۳۳/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =