گردشگران صربستانی از بیت امام راحل در خمین بازدید کردند

خمین - ایرنا - ۱۰ نفر از گردشگران صربستانی روز یکشنبه از بیت تاریخی بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران در خمین بازدید کردند.

به گزارش ایرنا، بیت تاریخی امام راحل در خمین میزبان گردشگرانی از کشور صربستان بود که با سفر به این شهرستان از زادگاه امام راحل بازدید کردند.
سرپرست موسسه حفظ، تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در خمین در حاشیه بازدید این گردشگران گفت: زوایای زندگی ساده و بی آلایش امام راحل که معجزه قرن بیستم است برای  گردشگران صربستانی توضیح داده شد.
حجت الاسلام سید «جواد رضوی» افزود:این گردشگران خارجی همچنین از نمایشگاه عکس «یاد یار» (امام و یاران) بازدید کردند.
بیت تاریخی امام ( ره ) عمارتی چهار هسته ای است که چهار حیاط دارد، اما بر خلاف معماری خانه های سنتی ایرانی، هیچ کدام از حیاط ها نقش مرکزی ندارد.
جلوخان های این بنا که بخش وسیعی است به صورت فرورفتگی در کنار مسیر و در جلوی در اصلی قرار دارد و در اصلی این خانه در پیش خان قرار دارد و این در دو لنگه است و هر لنگه متشکل از چند ردیف تخته قطور طولی است.
بعد از عبور از ورودی که در پیش اطاق قرار دارد، فضایی سر بسته به نام هشتی وجود دارد که یک هشت ضلعی کامل است و بعد از هشتی نیز راهروی طویل و کم عرض قرار گرفته که مانع ورود ناگهانی به فضای داخل عمارت می شود.
بیت تاریخی امام خمینی (ره)در محله سه پل شهر خمین و در شمال رودخانه این شهر در ۲۰۰ سال پیش ساخته شده و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.
/۶۰۱۳/۹۹۳۰