۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۸
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83460846
۰ نفر

برچسب‌ها

مجسمه‌ای بی‌ارزش شناخته‌شده، ۶۱۲ هزار دلار فروخته شد

تهران – ایرنا – مجسمه ترک خورده «آلبرتو جاکومتی» (Alberto Giacometti) مجسمه‌ساز سوئیسی که از دیدگاه کارشناسان، اثری بی‌ارزش تخمین زده شده بود، به بهای ۶۱۲ هزار دلار فروخته شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «آرت نت»، کارشناسان پاییز گذشته صحت و سقم تعلق این اثر به جاکومتی را چنانچه مالک آن ادعا می کرد، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در نهایت کارشناسان نتوانستند ارتباط جاکومتی با این اثر را ثابت کنند و اثر در نهایت بی ارزش برشمرده شد.

اما زمستان سال گذشته، همان مجسمه در حراجی کریستیز لندن به قیمت ۵۰۰ هزار یورو (۶۱۲ هزار دلار) به فروش رفت.

در نهایت، مجسمه برای بررسی های بیشتر به کمیته جاکومتی در پاریس فرستاده شد.

کارشناسان این کمیته پس از برداشتن لایه هایی از رنگ از روی مجسمه، امضای جاکومتی را روی آن یافتند و اصالت آن را تائید کردند.

«کلر کلارک هال» (Claire Clark-Hall) صاحب این مجسمه گچی سفید رنگ ادعا کرد که شخص جاکومتی در سال های ۱۹۳۰ مستقیما مجسمه را به مادربزرگ فقید کالارک هال داده است.    

در سال های ۱۹۶۰، برخورد یک گربه خانگی با مجسمه باعث ایجاد ترکی روی آن شد.

مادربزرگ کلارک هال مجسمه را با خمیر و رنگ دست ساز تعمیر کرد و لایه ساختگی تا زمان برداشتن رنگ به دست کارشناسان، روی مجسمه باقی ماند.

آلبرتو جاکومتی به دلیل ساخت مجسمه های باریک و بلندی از چهره های انسانی معروف است.

وی ۱۰ اکتبر ۱۹۰۱ در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد. پدرش نقاش پست امپرسیونیست و برادرش مجسمه ساز بود.

وی قبل از نقل مکان به پاریس در سال ۱۹۲۲، نقاشی و مجسمه  سازی را در ژنو فرا گرفت.

جاکومتی آموختن مجسمه سازی را در پاریس ادامه داد و در سال های ۱۹۶۰ در سطح جهانی رسمیت یافت و جایزه مهم دو سالانه یا بینال ونیز ۱۹۶۲ را از آن خود کرد و آثارش در سال ۱۹۶۵ در موزه هنر مدرن نیویورک مورد توجه خاص قرار گرفت.

جاکومتی ۱۱ ژانویه ۱۹۶۶ در سوئیس از دنیا رفت و یکی از آثار وی در سال ۲۰۱۵، در یک حراجی به مبلغ بی سابقه ۱۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروخته شد.

امروزه آثار جاکومتی در موزه «جی پال گتی» (J. Paul Getty) لس آنجلس، گالری «تیت» (Tate) لندن، موزه «سلیمان آر. گوگنهایم» (Solomon R. Guggenheim) نیویورک، موزه  «کونست‌هاوس زوریخ» (Kunsthaus Zürich) و مجموعه های دیگر نگهداری می شود.  

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =