۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۵
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83460801
۰ نفر

برچسب‌ها

مقاومت اتحادیه اروپا در مقابل حذف «بک استاپ»

تهران-ایرنا- «میشل بارنیه» مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) با خواسته «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس برای لغو «بک استاپ» (پشتوانه مرزی ایرلند) مخالفت کرد.

هر چند مقام های خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ (دفتر نخست وزیری انگلیس) بر این باور بودند که تغییری در موضع اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره برگزیت حاصل شده است امروز (یکشنبه) برخی از رسانه های انگلیس گزارش دادند که مذاکره کننده اتحادیه اروپا در امور برگزیت با خواسته جانسون برای لغو بک استاپ مخالفت کرده است.

بارنیه گفت: بک استاپ که جلوگیری از ایجاد مرز سخت در جزیره ایرلند را هدف قرار می دهد «حداکثر انعطاف پذیری» بوده که اتحادیه اروپا می توانست پیشنهاد دهد.

جانسون پیشتر به اتحادیه اروپا گفته بود برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق اتحادیه، باید چنین ترتیباتی برچیده شود.

در عین حال، جانسون به توری های (عضو حزب محافظه کار) مخالف برگزیت بدون توافق گفته است که در حمایت از او یا «جرمی کوربین» رهبر حزب اصلی مخالف دولت با یک «انتخاب اساسی» مواجه هستند.

اظهارات جانسون در حالی مطرح شده است که برخی از اعضای پارلمان انگلیس که مخالف برگزیت هستند از جمله محافظه کاران قصد دارند هفته آینده اقدامی را در پارلمان بکار بندند.  

قرار است، انگلیس ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

فردا (دوشنبه) «دیوید گاوگ» وزیر سابق دادگستری انگلیس که سه بار به توافق خروج در مجلس عوام رای داده است با جانسون دیدار می کند تا از او درباره عملی بودن حفظ توافق سوال کند.

بک استاپ بخشی از توافق خروج است که بین بروکسل و «ترزا می» نخست وزیر سابق انگلیس درباره آن مذاکره شده است که سه بار در پارلمان رد شد.

درصورت اجرایی شدن بک استاپ، ایرلند شمالی در صورت فقدان توافق انگلیس واتحادیه اروپا درباره توافق تجاری در دوران پسابرگزیت، همسو با مقررات بازار مشترک اتحادیه اروپا عمل خواهد کرد.

اما بارنیه امروز یکشنبه در مطلبی که در ساندی تلگراف منتشر شد گفت: از طرف اتحادیه اروپا مذاکرات فشرده ای با کشورهای عضو درباره  نیاز به تضمین یکپارچگی بازار مشترک اتحادیه و درعین  حال باز نگه داشتن کامل آن مرز داشتیم. از این لحاظ، بک استاپ، نهایت درجه انعطاف پذیری است که اتحادیه اروپا می تواند به یک کشور غیر عضو نشان دهد.

بارنیه افزود،  نسبت به جلوگیری از برگزیت بدون توافق، «خوشبین نیست».

این مقام اروپایی همچنین گفت: اتحادیه اروپا آماده است تا همه راه حل های پیشنهادی دولت انگلیس را که مطابق با توافقنامه خروج است، بررسی کند.

مذاکره کننده اصلی اتحادیه اروپا همچنین گفت که این اتحادیه نمی تواند مانع خروج انگلیس بدون توافق شود اما او (جانسون) درکی از منطق چنین انتخابی ندارد زیرا حتی بعد از ۳۱ اکتبر نیز نیاز هست همین مشکلات حل و فصل شوند.

پافشاری جانسون برای خروج در مهلت تعیین شده تعدادی از نمایندگان اپوزیسیون در پارلمان انگلیس را ترغیب کرده تا برای جلوگیری از خروج احتمالی بدون توافق اقدام کنند.

جانسون به نمایندگان عضو محافظه کار که قرار گرفتن در صفوف مخالف با برگزیت را مدنظر دارد، هشدار داده با این اقدام کشور را وارد هرج و مرج می کنند.

نخست وزیر انگلیس  در مصاحبه با ساندی تایمز گفت: من به هر کسی در این  کشور از جمله اعضای پارلمان می گویم که آیا می خواهید در صف جرمی کوربین یا  آنهایی قرار بگیرید که می خواهند همه پرسی (برگزیت) را لغو کنند؟

هشدار جانسون درباره این که چه کسی از او در برگزیت بدون توافق حمایت می کند چالشی برای اعضای  حزب محافظه کار محسوب می شود که قصد دارند این هفته برای جلوگیری از راهبرد نخست وزیر در خصوص برگزیت رای گیری کنند.

نخست وزیر انگلیس درمصاحبه با ساندی تایمز به مخالفانش از حزب محافظه کار هشدار داد که آنها پروژه  ۳.۵ میلیارد پوندی در بخش خدمات داخلی از جمله حوزه های مربوط به مراقبت های اجتماعی را به خطر می اندازند.

گمانه زنی رسانه های انگلیسی نشان می دهد که هشدار جانسون به محافظه کاران مخالف به معنای برنامه های او برای احتمال اخراج نمایندگان شورشی و کسانی است که برای توقف دستور کار او درباره برگزیت بدون توافق، تلاش می کنند.

بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی سان، هر یک از اعضای شورشی حزب محافظه کار از امکان رقابت دوباره به عنوان عضو این حزب در انتخابات سراسری بعدی محروم خواهند شد.

به دستور جانسون پارلمان انگلیس تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) یعنی کمتر از دو هفته قبل از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به حالت تعلیق در آمده است. جانسون مدعی است که این اقدام تلاشی در جهت دستورکار داخلی است اما منتقدانش می گویند او تلاش می کند قدرت پارلمان را  برای اعمال نفوذ در روندبرگزیت محدود کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =