۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۰
کد خبرنگار: 1058
کد خبر: 83460760
۰ نفر

برچسب‌ها

بررسی راهکارهای پیشگیری از تصرفات اراضی ملی در منابع طبیعی

تهران - ایرنا- راهکارهای پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و دولتی در قالب نشست هم‌اندیشی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها با مدیرکل و روسای ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های استان تهران، بررسی شد. 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، در این نشست سرهنگ علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت منابع‌ طبیعی کشور، حفاظت از منابع طبیعی به ویژه جنگل‌ها و مراتع را از اولویت‌های مهم و اصلی سازمان جنگل‌ها برشمرد و خواستار تقویت بیش از پیش تجهیزات و امکانات در این حوزه شد.
وی با بیان اینکه اکنون ۹۷ نفر نیروی حفاظتی از منابع طبیعی تهران محافظت می‌کنند، وجود این تعداد نیرو را بسیار ناکافی خواند و در ادامه خواستار افزایش نیروهای حفاظتی در این بخش شد.

ارزش یک وجب زمین در تهران چندین برابر استان‌های دیگر است
مدیر کل منابع طبیعی استان تهران در نشست هم اندیشی و بررسی راهکارهای پیشگیری از تصرفات اراضی ملی گفت: ارزش یک وجب زمین در تهران برابر است با ارزش چندین برابر زمین در شهرستان‌ها و اگر منابع‌ طبیعی برای حفاظت ذره‌ای از آن کوتاهی کند قطعاً باید در اجرای وظیفه اصلی خود شک کند.
احمد طاهری نیروهای حفاظتی منابع طبیعی استان تهران را ۹۷ نفر اعلام کرد و گفت: برای حفاظت بهینه این نیروها باید به ۹۷۰ نفر افزایش یایند.
به گفته این مسئول منابع طبیعی؛ تعدادی از این نیروهای حفاظتی به صورت حجمی و قراردادی مشغول کار هستند که ۶ ماه است حقوق نگرفته‌اند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط موجود برای حفاظت هر هکتار از منابع‌ طبیعی استان تهران نیازمند یک نفر قرقبان هستیم.
طاهری با بیان اینکه عمده تخریب و تصرفات در اراضی ملی استان تهران به سال‌های گذشته بر می‌گردد، افزود: زمین‌خواری‌هایی که اکنون در فضای مجازی و رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود هیچ کدام از آن مربوط به الان نیست و منابع‌ طبیعی تمام تلاش خود را معطوف به مقابله با پدیده زمین‌خواری کرده است. 
وی گفت: متاسفانه امروز دیدگاه خوبی نسبت به منابع طبیعی در سطح جامعه وجود ندارد و شاید همه فکر کنند که صفر تا صد کار دست ما است اما این در حالی است که متغیرهای زیادی در منابع طبیعی وجود دارد.
مدیر کل منابع طبیعی استان تهران همچنین گفت: منابع‌ طبیعی تعطیل‌پذیر نیست و کارکنان منابع‌ طبیعی مدام در آماده باش کامل هستند.
وی ادامه داد: روز جمعه بخشی از اراضی لواسانات دچار حریق شد و با حضور در منطقه دیدم که تمام نیروهای منابع طبیعی از ساعت 18 روز جمعه با تجهیزات مشغول خاموش کردن آتش هستند، آیا این جز ایثار و گذشت در صیانت از حریم انفال و منابع‌ طبیعی است؟
طاهری شهرستان‌های دماوند، تهران و به ویژه شمیرانات را مهمترین مناطقی برشمرد که بیشترین پرونده‌ها و دست‌اندازی‌ها در گذشته در آن انجام شده است و از روسای ادارات خواست تمام وظایف خود را در وهله نخست متوجه بخش حفاظت از اراضی منابع طبیعی کنند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در ادامه اجرای طرح کاداستر را در پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی در تهران بسیار اساسی دانست و تصریح کرد: اگر کاداستر به پایان برسد بسیاری از مشکلات حقوقی مردم با منابع طبیعی در تهران پایان می‌یابد.

کاداستر به روندی گفته می‌شود که در آن اموال غیر منقول شامل ملک، زمین و آپارتمان و غیره و در برخی کشورها حتی اموال منقول شامل خودرو (مانند کاداستر کشور سوئیس) ثبت می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =