افزایش ۵۴ درصدی کشته‌های حوادث جاده‌ای

بیرجند - ایرنا - رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد، ۱۲۵ نفر در حوادث جاده‌ای استان فوت کرده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد رشد داشته است.

سرهنگ علیرضا رضایی روز یکشنبه در چهارمین نشست کمیسیون اجرایی مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: پنج ماه نخست سال گذشته ۸۱ نفر بر اثر حوادث رانندگی جاده‌ها فوت کرده بودند که مقایسه آمار نشان می‌دهد وضعیت تصادفات در پنج ماه امسال اصلا مناسب نیست و نیازمند اقدامات جهادی است.

وی با بیان اینکه ۴۷ درصد تصادفات و ۶۵ درصد فوتی‌ها در جاده‌های اصلی رخ داده است افزود:  ۵۱ درصد تصادفات و ۴۸ درصد فوتی‌ها نیز ناشی از واژگونی خودرو است.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: واژگونی در طبس، دیهوک و نهبندان زیاد است و عمده تصادفات در روزهای پنجشنبه و جمعه صورت می‌گیرد.

وی زمان وقوع تصادفات را ساعت ۱۲ ظهر تا ۲۲ عنوان کرد و گفت: بیشتر تصادفات منجر به فوت در ساعت ۱۶ تا ۲۲ رخ می‌دهد.

سرهنگ رضایی با بیان اینکه ۸۰ درصد تصادفات ناشی از عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه و تجاوز و انحراف به چپ است افزود: ۵۳ درصد مجروحان و فوتی‌های تصادفات، بومی و ۴۷ درصد غیربومی هستند.

وی  تاکید کرد: با وجود اینکه ۶۳ درصد مقصران تصادف سواری هستند اما وانت بارها و موتورسیلکت‌ها نیز سهم بسزایی در بروز تصادفات دارند. 

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی با اشاره به افزایش تصادفات اتوبوسی در جاده‌های استان گفت: در حالی که سال گذشته اصلا سانحه اتوبوسی نداشتیم اما از ابتدای سال تا کنون ۹ فقره تصادف اتوبوس را شاهد بودیم که در ۶۷ درصد این فقره‌ها اتوبوس مقصر بوده است.

وی بیان کرد: تصادفات اتوبوس‌ها ۴۵ درصد در حوزه طبس، ۳۳ درصد نهبندان، ۱۱ درصد بیرجند و ۱۱ درصد قاین بوده است.

رضایی اظهار داشت: درخواست داریم از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح اتوبوس‌ها در سطح جاده‌های استان ثبت ساعت شود تا این مساله باعث توقف اجباری و رفع خستگی آنها باشد.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال ۲۳۳ هزار برگ جریمه نوشته‌ایم گفت: در یک ماه فقط پنج هزار خودرو توسط پلیس راه استان کنترل شده است.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی با اشاره به توقیف یک هزار و ۸۹ دستگاه خودرو از ابتدای امسال ادامه داد: بعضی مواقع جریمه به تنهایی کارساز نیست و تاکنون نتیجه دلخواه نبوده است. 

وی با بیان اینکه شهریور سال گذشته تعداد تصادفات زیاد بوده است گفت: در پنج ماه گذشته به طور میانگین روزانه ۱۸ نفر در تصادفات مجروح شده‌اند.

 سرهنگ رضایی با اشاره به اهمیت روشنایی پارکینگ‌ها گفت: حدود ۲ ماه شده ترانسی در محور سربیشه دچار مشکل شده و علیرغم نامه‌نگاری راهداری هنوز مشکل برطرف نشده که درخواست پیگیری داریم.

وی عنوان کرد: با توجه به آغاز فصل دوم مسافرهای تابستانی درخواست تخصیص ۱۰ خودروی کنترل نامحسوس از ۱۳ شهریور تا یکم مهر به پلیس راه را داریم.

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی بیان کرد: برای تعطیلات پایانی سال ۵۰ نیروی کمکی به کار گرفته ایم، ۱۵ خودرو برای مسیرهای روستایی پیش بینی و مرخصی تمام همکاران ما در استان از ۱۳ شهریور لغو شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی نیز گفت: نیمه دوم امسال ۸ محور اصلی استان ایمن‌سازی می‌شود و بیش از ۲۴ میلیارد تومان اعتبار برای این مهم برآورد که ۱۷ میلیارد تومان از اعتبارات ملی برای آن دیده شده است.

جعفر شهامت اظهار داشت: ۲ ماه گذشته یک هزار و ۶۶۸ کنترل و نظارت مشترک بر ناوگان حمل و نقل استان انجام شده است که ۱۴ مورد جریمه پلیس راه و ۱۸ مورد به کمیسیون ۱۱ و ۱۲ برای برخورد با تخلفات ارسال شده است.

وی با بیان اینکه در این مدت برای ۲ شرکت حمل و نقل استان به دلیل تخلفات رای به تعطیلی صادر شده است گفت: از ابتدای امسال بیش از ۳۲ هزار و ۵۰۰ متر شیار لرزاننده عرضی، ۵۳۶ کیلومتر خط‌کشی راه‌ها و ۹ هزار و ۵۰۰ مورد طراحی، جانمایی و نصب انواع تابلوهای انتظامی و اخطاری اجرا شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با اشاره به شروع طرح جدید شیار طولی افزود: آزمایشی این طرح در ۴۷.۵ کیلومتر از محور نهبندان اجرا شده که امید است در کاهش تصادفات اثرگذار باشد. 

وی گفت: همچنین در مدت یادشده ۴۶ کیلومتر اجرای عملیات نصب حفاظ، ۶۳ مورد ایمن سازی دماغه‌ها، ۹۶ مورد نصب سرعت‌گیر در فرعی، ۲۹۲ مورد شناسایی تخلفات حریم راه‌های استان انجام شده است.

 شهامت از ۲۲۸ مورد برخورد و قلع و قمع تخلفات حریم راه‌ها خبر داد و افزود: تاکنون هفت نقطه پرتصادف استان ایمن سازی شده و پنج نقطه در دستور کار است.

وی تاکید کرد: کمبودهای بسیاری در راه‌های استان وجود دارد اما باید براساس اولویت کار شود و در حال حاضر ایمن سازی کریدورهای و راه‌های شریانی استان آغاز شده است.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی از آماده شدن پلان نواری ایمنی در راه‌های استان خبر داد و گفت: امسال حداقل ۱۰۰ کیلومتر شیب شیروانی در سطح راه‌های استان اجرا می‌شود همچنین احداث ۲۰ سکوی پلیس در شهرستان‌های نهبندان، طبس، خوسف، بیرجند، قاینات و سربیشه در دست اقدام است.

 وی بیان کرد: تامین روشنایی برخی پارکینگ‌ها در محور طبس - یزد و طبس - اصفهان برای کنترل شبانه پلیس راه از مهرماه امسال آغاز می‌شود.

 ۹۸۹۳*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =