۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۱
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83460741
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۰ انجمن رباتیک در کشور فعال است

سنندج - ایرنا - در حال حاضر ۵۰ انجمن رباتیک در سطح ۱۸۰ دانشگاه و موسسه رباتیک کشور فعال است و مابقی دانشگاه‌های فاقد انجمن هم تیم‌های رباتیک دارند.

دبیر اتحادیه علمی رباتیک کشور روز یکشنبه در سومین کارگاه ملی رباتیک در تالار فردوسی دانشگاه کردستان اظهار داشت: این کارگاه با هدف پرورش نیروهای نخبه و متخصص در حوزه رباتیک و ایجاد فضای همکاری برای نشر هرچه بهتر الگوهای استاندارد رباتیک در سطح کشور توسط اتحادیه علمی دانشجویی رباتیک و مکاترونیک ایران تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال برگزاری است.

سید آرمان حسینی با بیان اینکه اولین دوره این کارگاه در دانشگاه اصفهان و دومین دوره آن نیز در دانشگاه سهند تبریز برگزار شد، افزود: این کارگاه در ۲ بخش آنلاین و حضوری برگزار شده و ۳۰۰ نفر در این مرحله ثبت نام کردند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۱۰۰ نفر به صورت رقابتی برای حضور در دوره حضوری برگزیده شدند، تاکید کرد: در بخش حضوری، شرکت کنندگان سه روز تحت نظر بهترین اساتید ایران آموزش‌های مورد نیاز را فرا می‌گیرند و به عنوان سفیران اتحادیه به دانشگاه‌ها معرفی خواهند شد.

حسینی برنامه‌های اجرایی در حوزه رباتیک را در ۲ حوزه مسابقه‌ای و نمایشگاهی برشمرد و افزود: در بخش آموزشی برنامه های کمتری برگزار شده است و تلاش ما بر این است تا تمامی دانشگاه‌ها، موسسات و تیم‌های دانش‌آموزی از بعد علمی هم تقویت شوند.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ نفر در سومین کارگاه ملی رباتیک از ۲۳ دانشگاه کشور حضور دارند، اضافه کرد: چهار انجمن رباتیک در ۵ دانشگاه و موسسه رباتیک استان و سه انجمن رباتیک و مکاترونیک در دانشگاه کردستان فعال است.

حسینی یادآور شد: نمایشگاه بین‌المللی آیرکس آبان امسال در تهران برگزار می‌شود که این کارگاه می‌تواند در برگزاری بهتر آن موثر باشد.

ربات ابزار تحول زندگی بشری

روشن خوشنوازی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه کردستان

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان هم با اشاره به نقش علوم در زندگی انسان، ربات را از جمله علومی دانست که زندگی بشر را متحول کرده است.
روشن خوشنوازی افزود: این کارگاه می تواند موجب ایجاد مودت و رابطه دوستی بین جوانان شرکت کننده در کارگاه شده و همچنین ضمن بهره گیری علمی از این کارگاه، شرکت کنندگان سفیران خوبی برای شهر سنندج و معرفی آن باشند.

وی تاکید کرد: ربات و رباتیک ابداع هیچ مهندسی نیست و برای اولین بار نویسندگان آن را به عنوان امری تخیلی به کار برده اند که امروزه به راحتی در دسترس است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه انسان همواره به دنبال ایجاد سهولت برای زندگی خود است،  یادآور شد: ربات از جمله ابزاری است که زندگی را برای بشر ساده کرده و کارهایی را که از توان انسان خارج و طاقت و توان انجام آن را ندارد به راحتی پیش می برد.

خوشنوازی با اشاره به اینکه رباتیک شاخه ای بین رشته ای است، تاکید کرد: این رشته کاربرد فراوانی دارد و با وجود دارا بودن جنبه های مختلف هنر و خلاقیت در آن به راحتی قابل فهم است.

وی با اشاره به اینکه حوزه رباتیک دارای بالاترین درجه علم است، گفت: با این وجود به راحتی می توان با آن ارتباط برقرار کند و از جنله علومی است که در زندگی انسان تاثیر بسزایی داشته است.

خوشنوازی ادامه داد: رباتیک در جهان سابقه زیادی دارد اما در کشور ما هنوز جوان است و امیدواریم با برگزاری این کارگاه ها و تلاش و جدیت جوانان فعال این حوزه، به سطوح بالای جهانی دست پیدا کنیم.

در پایان این کارگاه به شرکت کنندگان بخش حضوری گواهی تدریس و به شرکت کنندگان بخش آنلاین گواهی شرکت در دوره‌های آنلاین توسط اتحادیه رباتیک اهدا می شود.

۹۹۳۷/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =