احیای امر به معروف‌ و نهی ازمنکر حرکت در مسیر عاشوراست

ارومیه- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: مهمترین هدف امام حسین (ع) در حماسه بزرگ عاشورا، امر به معروف و نهی از منکر بود و احیای این فریضه‌ها، حرکت در مسیر نورانی عاشوراست.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی روز یک‌شنبه در جلسه‌ بررسی برنامه‌های هفته امر به معروف و نهی از منکر آذربایجان‌غربی افزود: امر به معروف و نهی از منکر یک مسوولیت همگانی است و باید مسئولان و مردم در احیای این فریضه الهی وظیفه خطیر خود را به درستی انجام دهند.

وی بیان کرد: امر به معروف و نهی‌ازمنکر فریضه واجب همگانی است و مسوولان در این خصوص وظیفه سنگین‌تری را نسبت به مردم عادی بر عهده دارند و باید در این رابطه عملکرد قابل‌توجهی نیز داشته باشند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی‌ازمنکر آذربایجان‌غربی گفت: ۲۲۵ عنوان برنامه طی هفته امر به معروف و نهی‌ازمنکر در این استان اجرا می‌شود.

سردار مسعود خرم‌نیا افزود: برگزاری جلسات مختلف تخصصی، هم اندیشی و تجمع طلایه داران و فعالان امر به معروف و نهی‌ازمنکر در استان از جمله این برنامه‌هاست.

برنامه‌های هفته امر به معروف و نهی‌ازمنکر با شعار نهضت حسینی، مطالبه گری و مسوولیت اجتماعی از ۱۰ تا ۱۶ شهریور برگزار می‌شود.

امر به معروف و نهی‌ازمنکر از احکام عملی مسلمانان و به نظر شیعیان از فروع دین اسلام است؛ «امر به معروف» یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته می‌شود و «نهی از منکر» یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام ندادن آنچه که از نظر عقل یا شرع اسلام بد در نظر گرفته می‌شود که این توصیه گفتاری است و شامل جرح نمی‌شود.

در احکام دین، به تمام واجبات و مستحبات معروف و به تمام محرمات و مکروهات منکر گفته می‌شود بنابراین واداشتن افراد جامعه به انجام کارهای واجب و مستحب، امر به معروف و بازداشتن آن‌ها از کارهای حرام و مکروه» نهی‌ازمنکر است.

۹۹۱۸/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =