نیازمند پژوهش‌های کاربردی در میراث فرهنگی هستیم

تهران - ایرنا- معاون فناوری و کاربردی‌سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید بر کاربردی بودن تمام پژوهش‌های این پژوهشگاه، گفت: پژوهشی که کاربردی نباشد ارزشی نخواهد داشت؛ بنابراین یکی از اهداف اصلی ما آینده‌پژوهی و سیاست‌پژوهی در حوزه میراث فرهنگی است.

علیرضا قلی‌نژاد با بیان اینکه حفاظت از میراث فرهنگی اصل مهم و اساسی برای افزایش توان علمی کشور و بهره برداری از آن به شمار می رود، گفت: میراث فرهنگی بهترین واسطه در حوزه آموزش برای انتقال دانش به دیگران است که خوشبختانه نقاط اشتراکی بین عناصر تاریخی کشور وجود دارد که صحه بر وحدت ملی می گذارد.
وی با اشاره به موضوع فرهنگ و حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی، اظهار داشت: در صورتی که بتوانیم از ظرفیت های موجود میراث فرهنگی و تاریخی کشوراستفاده کنیم، کسب و کار در این حوزه بیش از پیش افزایش یافته و بهترین درآمدها را کسب خواهیم کرد.

با شناخت ظرفیت های موجود و حفظ و نگهداری از میراث تاریخی، می توان ضمن صرف هزینه های کمتر، بیشترین درآمدها را در این حوزه کسب کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که حفاظت از میراث فرهنگی چه مواهبی دارد؟ بیان کرد: جامعه ای که از میراث فرهنگی خود کسب درآمد می کند در حفاظت خود کوشاتر است؛ از اینرو در تلاشیم جامعه را به این باور برسانیم که میراث فرهنگی یک امر تفننی نیست بلکه توجه به ضمانت استمرار حیات در این سرزمین است. اگر ما استمرار حیات در سرزمین خود را دوست داریم، باید از میراث فرهنگی حفاظت کنیم زیرا آنها تنها شواهد ما برای آثار تاریخی هستند.

قلی‌نژاد با اعلام اینکه از اواخر سال ۹۴ توانستیم در پژوهشگاه میراث فرهنگی موضوع تاسیس واحدی تحت عنوان معاونت فناوری وکاربردی سازی را مطرح و از دو سال گذشته رسمی کار خود را شروع کنیم، گفت: زمانی که می گوییم فناوری، یعنی آنکه ارزش کاربرد میراث فرهنگی یا پژوهش را در کشور تعیین کنیم. پژوهش ها در پژوهشگاه در هر دوره ای سعی داشته بر فناوری روز متکی باشد بر همین اساس معاونت فناوری نیز در صدد است فناوری روز را در مجموعه پژوهشگاه تسری دهد.
معاون فناوری و کاربردی‌سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید بر آنکه همه پژوهش های مربوط به میراث فرهنگی باید کاربردی باشد، گفت: پژوهشی که کابردی نباشد هیچ نوع ارزشی نخواهد داشت بنابراین یکی از اهداف اصلی ما آینده پژوهی و سیاست پژوهی در حوزه میراث فرهنگی است. ما به عنوان یک بنگاه پژوهشی طراز اول و منحصر به فرد برای آنکه بتوانیم به جامعه خدمات ارائه دهیم نیازمند یک پایانه مشخص با سازمانده مشخص و نهاد سازی شده هستیم.
وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات تخصصی یکی از مسئولیت های اصلی معاونت فناوری و کاربردی سازی به شمار می آید، بیان داشت: در صورت داشتن یک پایانه، تمام نیروی پژوهشگاه در حوزه پژوهش به یک سوال، موضوع و چالش مشترک معطوف می شود.


 با بالا رفتن تعامل پژوهشگاه و نهادهای مختلف جامعه همچنین تغییر مرتبه و جایگاه پژوهشگاه میراث فرهنگی باید فعالیت ها منسجم تر باشد که خوشبختانه این انسجام در معاونت فناوری و کاربردی اتفاق افتاده است.

معاون فناوری و کابردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی با بیان اینکه حوزه را به دو معاونت پژوهشی و پژوهش های کاربردی و فناورانه تجزیه کردیم، گفت: آینده پژوهی و سیاست پژوهی و ارائه خدمات تخصصی از مهمترین اقدامات حوزه معاونت فناوری و کاربردی سازی به شمار می رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =