محور ساسانی در استان کرمانشاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: محور ساسانی با توجه به طولانی بودن مسیر و تعدد آثار تاریخی از اهمیت و جایگاه ویژه ای در استان برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امید قادری روز یکشنبه در مراسم معرفی مدیرجدید پایگاه محور ساسانی افزود: با توجه به رویکرد سازمان میراث فرهنگی در ثبت جهانی مناطق به جای تک اثر این محور از شانس زیادی برای ثبت جهانی شدن برخوردار است.
وی با بیان اینکه این محور حداقل در پنج شهرستان استان قرار دارد، بر اهمیت بالای آن تاکید کرد و گفت: با توجه به شکل گیری کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها، مدیریت پایگاه باید تلاش کند تا اعتبارات لازم را برای ساماندهی این مسیر جذب کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با اعلام اینکه دفتر پایگاه را به قصرشیرین انتقال می دهیم، تصریح کرد: برای سال های آینده رایزنی های لازم برای کاندیدا شدن این محور در فهرست ثبت جهانی اقدام لازم را در دستور کار قرار می دهیم.
امین قهرمانی در این مراسم به عنوان مدیر جدید پایگاه محور ساسانی کرمانشاه - قصرشیرین معرفی و از زحمات سیامک خدیوی مدیر پیشین این پایگاه تقدیر شد.

محور ساسانی از اسلام آباد غرب شروع و تا قصرشیرین ادامه دارد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی است.

کتیبه هخامنشی در بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه است.

۷۴۴۷/۸۰۶۶