رئیس مرکز مطالعات ایران در روسیه: ایرانی‌ها درحال دفاع از منافع خود هستند

مسکو - ایرنا - نینا مامدووا رئیس مرکز مطالعات ایران در انستیتو شرق شناسی روسیه معتقد است که کاهش مرحله ای تعهدات ایران در برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام در واقع تلاش ایران برای دفاع از منافع خود در برابر کسانی است که به تعهدات خود عمل نمی‌کنند.

وی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو با بیان این مطلب افزود: ایران پس از آن که آمریکا از برجام خارج و اقدامات خود را برای جلوگیری از اجرای این توافق بین المللی به اجرا درآورد، گام هایی را در راستای اجرای تعهدات دیگر طرفها برداشته است چرا که طرف‌های اروپایی برجام شامل فرانسه، انگلیس و آلمان در دوره پس از خروج آمریکا از این توافق اقدامات موثری برای تامین منافع ایران در این توافق بکار نگرفتند.

ایران به برجام پایبند می‌ماند

رئیس مرکز مطالعات ایران در انستیتو شرق شناسی روسیه معتقد است که سیاست‌های ایران بر حفظ برجام استوار است اما تنها با تامین منافع ایران می‌توان امیدوار بود که تهران در این توافق باقی بماند هر چند که به نظر می‌رسد تهران به برجام پایبند خواهد ماند.

مامدووا خاطرنشان کرد: گام های ایران در خصوص کاهش تعهدات شفاف است و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها این موضوع را تائید کرده است.

جامعه جهانی باید با کمک هم در برابر زورگویی آمریکا بایستد

مامدووا در ادامه با اعتراف به اینکه آمریکا زورگویی می‌کند و می خواهد خواسته‌های خود را به دیگران تحمل کند حال می‌خواهد طرف مقابل روسیه، انگلیس، ایران یا کشور دیگری باشد اگر دقت کنید متوجه می شوید که حتی متحدان نزدیک آمریکا نیز از رفتار و گفتار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خصوص کشورشان ناراحت هستند.
وی گفت: جامعه جهانی باید در برابر زورگویی‌های آمریکا بایستد نباید اجازه داد تا خودسری‌های یک کشور هر چند ابرقدرت،بر وضع مردم دیگر کشورها تاثیر منفی بگذارد.
کارشناس روس گفت: ما امروز این مساله را فقط در مورد ایران نداریم و کشورهای مختلف جهان از اقدامات غیرقانونی آمریکا و متحدانش به تنگ آمده‌اند.

این صاحبنظر روس سفر اخیر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به فرانسه را بسیار مهم خواند که برای تبیین مواضع ایران در وضع کنونی انجام گرفت و نشان داد که دستگاه دیپلماسی ایران در هر شرایطی آماده دفاع از منافع قانونی کشور خود است.

وی با بیان اینکه ظریف بزودی به روسیه سفر می‌کند، افزود: ایران و روسیه شرکای خوبی هستند و توانسته اند با وجود تمام مشکلات، روابط خود را روزبروز بهتر کنند و در برجام نیز همکاری نزدیک و تنگانگی دارند.

مامدووا گفت: بدون شک دیپلمات‌های ایران با مهارتی که از آن‌ها در چند سال اخیر دیده‌ایم، می‌توانند توطئه‌های آمریکا علیه این کشور را خنثی و شرایط برای پیشرفت ایران و همکاری تهران با دیگران را فراهم کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =