بازتاب دستگیری مداحان اسراییلی در رسانه های داخلی

تهران- ایرنا- اعلام خبر دستگیری تعدادی مداح تربیت شده در اسراییل، از سوی رئیس سازمان بسیج مداحان کشور، در رسانه های داخلی مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛‌ بررسی امروز یکشنبه 10  شهریور نشان می دهد که "یوسف ارجونی" رئیس سازمان بسیج مداحان کشور، شامگاه جمعه در سی و دومین گردهمایی سالانه مداحان و ذاکران اهل‌بیت (ع) کرمان، با بیان اینکه در اسرائیل مداحانی برای تخریب عاشورا تربیت می‌شوند که عده‌ای از آن‌ها در کشور دستگیر شده‌اند، گفت: فوکویاما یکی از نظریه‌پردازان چندین سال قبل برای نابودی این انقلاب گفته است که شیعه بر دو بال سبز انتظار و سرخ عاشورا استوار است که باید این دو بال را نابود کنیم.

این خبر مهم در رسانه های داخلی اعم از تارنماها، خبرگزاری ها و روزنامه ها مورد بازتاب قرارگرفته است.

رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب با اشاره به دستگیری مداحان اسراییلی به سابقه سیاست ورزی های مداحان همچون حمایت این جریان از یک کاندیدای ریاست جمهوری تا پرونده جاسوسی یک مداح اشاره کرده اند. اما رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا تنها به انتشار خبر دستگیری تعدادی مداح تربیت شده در اسراییل، بسنده کرده اند.  

رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب معتقدند که: مداح اسرائیلی چندان واژه تازه‌ای نبود و با مرور اخبار و اظهارات در سال‌های گذشته مشخص خواهد شد که رژیم صهیونیستی از مدت‌ها قبل پروژه اسرائیلی کردن مداحی‌ها در ایران را به روی میز داشته است.

این رسانه های در مطالب خود به سابقه سیاست ورزی ها در مراسم و هیات های مذهبی اشاره کرده اند که در این خصوص می توان به عملکرد مداحان در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری 84 و رقابت محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی، پرداخت.

این رسانه ها به عملکرد مداحان در دولت نهم و حمایت از رییس جمهور وقت پرداخته و نوشته اند: مداحان آن روزها شبکه‌ای برای دفاع از رییس‌جمهوری وقت تشکیل داده بودند و از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته تا محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران از حملات این افراد بی‌نصیب نماندند. هاشمی‌رفسنجانی همچنان و حدود 3 سال پس از درگذشت سیبل حملات است ولی قالیباف آن روزها ازسوی یکی از ذاکران به «عمربن سعد» تشبیه می‌شد. رسانه های مذکور در ادامه از  چرخش سیاسی این مداحان به عنوان "روزگار بی‌دوام یک رابطه" یاد کرده و آورده اند: آنان که برای احمدی‌نژاد و پیروزی‌اش در 88 از هیچ اقدامی دریغ نکردند، از دولت دهم و به‌ویژه پس از ماجرای خانه‌نشینی 11 روزه او، عملا در مقابل او ایستادند تا جایی که یکی از تندترین تعابیر ممکن را علیه او به کار بردند.

همچنین این رسانه ها به تقابل برخی مداحان با "حسن روحانی"، پرداخته و به مداحی صورت گرفته در نماز عید فطر در انتقاد از برجام اشاره کرده اند و نوشته اند که: مداحی تا آن زمان گمنام، در اشعار خود «برجام را به فنا رفته» دانست و «توافق برد برد» را عاملی برای تاراج سرمایه‌های مردم دانست. به عقیده این رسانه ها، گفته‌های او، صراحتا روحانی و مسوولان دولتی «صف اول» را خطاب قرار داد.

رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب به "بعضی اقدامات هنجارشکنانه" و حواشی بسیار این جریان پرداخت و به پرونده موسوم به جاسوسی یکی از مداحان اشاره کرده اند.

همچنین این رسانه ها با اشاره به ایام عزاداری پیش رو و جریان های سیاسی در کشور آورده اند: حالا تنها چند روز تا برپایی هیات‌های عزاداری باقی نمانده و این یعنی در شرایطی که روحانی اظهاراتی را برای مذاکره به زبان آورده و همزمان دیپلمات‌های وزارت خارجه از «انعطاف‌های امریکا در زمینه فروش نفت ایران» خبر داده‌اند، محفلی برای سیاست‌ورزی جناحی مداحان فراهم خواهد شد. حجت‌الاسلام پناهیان در شبکه افق در پاسخ به پرسش وحید یامین‌پور، تایید می‌کند که در مراسم‌های عزاداری سال جاری باید شاهد گفتارهایی درباره موضوع روز کشور یعنی «مذاکره مجدد با امریکا و غرب» باشیم. ... او البته صراحتا مخالفت خود با مذاکره را اعلام کرد ... بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد باید شاهد یکی از سیاسی‌ترین محرم‌های جمهوری اسلامی باشیم.

 سابقه پروژه اسراییلی کردن مداحی ها در ایران

روزنامه آرمان ملی با اشاره به "دستگیری مداحان اسرائیلی در ایران" نوشت: روز گذشته رئیس سازمان بسیج مداحان کشور خبر داد که مداحان اسرائیلی بازداشت شدند. مداح اسرائیلی چندان واژه تازه‌ای نبود و با مرور اخبار و اظهارات در سال‌های گذشته مشخص خواهد شد که رژیم صهیونیستی از مدت‌ها قبل پروژه اسرائیلی کردن مداحی‌ها در ایران را به روی میز داشته است. حاج منصور ارضی از مداحان قدیمی و سرشناس کشور در سال 95 گفته بود: «من در یکی از درگاه‌های مجازی دیدم اسرائیلی‌ها دارند تمرین مداحی می‌کنند، آن هم برعکس کار ما با بی‌احترامی علیه مقدسات شیعیان سعی به آموزش و تمرین مداحی دارند. ببینیم دشمن چقدر آماده است و ما بی‌توجه! آن وقت به مداح تذکر می‌دهیم گیج، به سینه‌زن تذکر می‌دهیم گیج است.» در همان مقطع یکی از سایت‌های خبری هم نوشت: «مدرسان زبان فارسی در اداره اطلاعات رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند علاوه بر کلمات و اصطلاحات معمولی زبان فارسی، ضرب‌المثل‌ها و مطالب عامیانه را نیز به کارآموزان خود تدریس کنند. علاوه بر این، بخش‌هایی از آموزش زبان فارسی را تعلیم مداحی تشکیل می‌دهد. در کلاس درس زبان فارسی اداره اطلاعات رژیم صهیونیستی، پرچم جمهوری اسلامی ایران و چند عکس از سران نظام نصب شده است. آموزش مداحی البته شایعاتی هم درباره مداحان و اسرائیل مطرح و تکذیب می‌شود مانند سال 96 که غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس درباره شایعه بازداشت دو مداح توئیت کرد: مداحان حامی رقیب انتخابات به جرم جاسوسی برای اسرائیل و روابط نامشروع با عضو سفارت فرانسه می‌افتند زندان! این نماینده مجلس با طرح این ادعا، شایعات روزهای اخیر را به نوعی تایید کرد و به همراه آن نوشت: «اونوقت وزیر امور خارجه باغیرت و متدین و وطن‌پرست ایران ، آمریکایی نامیده می‌شود!» این ادعا هیچ‌گاه تایید نشد و در حد شایعه باقی ماند.

سابقه سیاست ورزی های مداحان در مراسم و هیات های مذهبی

روزنامه اعتماد تیتر نخست خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت: بطور ‌کلی مراسم‌ و هیات‌های مذهبی پای ثابت سیاست‌ورزی در ایران است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره مراسمات مذهبی پای ثابت سیاست‌ورزی بوده و هست. اگر تا سال‌های پیش از پیروزی انقلاب موضوع «جنایت‌های رژیم» گذشته بود، در سال‌های اخیر رنگ‌وبوی دگر گرفت و گاه‌وبی‌گاه به سمت جناحی خاص تمایل یافت. این روند ادامه داشت ولی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری 84 و رقابت محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی شکل و شمایلی علنی‌تر به خود گرفت تا جایی که یکی از مداحان صاحب‌نام، آشکارا در مسجد ارگ تهران به حمایت از کاندیدایی پرداخت که چندی بعد او و یارانش را مجبور به موضع‌گیری علیه خود کرد.

احمدی‌نژاد آن روزها محبوب اصولگرایان و مداحان بود. او رابطه خود با آنها را تاجایی پیش‌برد که آنها، جزو نام‌آشناترین چهره‌های امضاکننده بیانیه حمایت 104 مداح از فردی باشند که در آن زمان «بسیجی ولایی» معرفی می‌شد.... مداحان آن روزها شبکه‌ای برای دفاع از رییس‌جمهوری وقت تشکیل داده بودند و از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفته تا محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران از حملات این افراد بی‌نصیب نماندند. هاشمی‌رفسنجانی همچنان و حدود 3 سال پس از درگذشت سیبل حملات است ولی قالیباف آن روزها ازسوی یکی از ذاکران به «عمربن سعد» تشبیه می‌شد.

آرمان ملی با استفاده از میان تیتر "روزگار بی‌دوام یک رابطه" آورده است: روزگار یکسان نماند و آنان که برای احمدی‌نژاد و پیروزی‌اش در 88 از هیچ اقدامی دریغ نکردند، از دولت دهم و به‌ویژه پس از ماجرای خانه‌نشینی 11 روزه او، عملا در مقابل او ایستادند تا جایی که یکی از تندترین تعابیر ممکن را علیه او به کار بردند.

این روزنامه در ادامه به "تقابل با روحانی" اشاره کرد و نوشت: انتخابات 92 گذشت و مداحان و حامیان‌شان نتوانستند تاثیری در پیروزی حسن روحانی بگذارند. کاندیدای موردحمایت اصلاح‌طلبان راهی پاستور شد ولی شبکه مداحان نه‌تنها دست از کار نکشید، بلکه رو به تشدید اقدامات خود گذاشت و بعضا اظهاراتی به زبان آورد که رسانه‌های رسمی به هزار و یک دلیل از انتشار آنان معذور بود.

شبکه مداحان در سال‌های اخیر درست به همان میزان که به دولت تاخت و کسی جلودارشان نبود، با حواشی بسیاری مواجه شد. به لطف شبکه‌های اجتماعی بعضی فیلم‌ها و فایل‌های صوتی منتشر شد و واکنش‌هایی را به همراه داشت تا جایی که بعضی از آنها به سوژه‌های داغ کاربران تبدیل شدند.

این رسانه از سخنان پناهیان به عنوان "صدور فرمان حمله" نام برد و آورده است: حالا تنها چند روز تا برپایی هیات‌های عزاداری باقی نمانده و این یعنی در شرایطی که روحانی اظهاراتی را برای مذاکره به زبان آورده و همزمان دیپلمات‌های وزارت خارجه از «انعطاف‌های امریکا در زمینه فروش نفت ایران» خبر داده‌اند، محفلی برای سیاست‌ورزی جناحی مداحان فراهم خواهد شد. در این بین حجت‌الاسلام پناهیان در شبکه افق در پاسخ به سوال مجری برنامه صراحتا وعده محرمی سیاسی را داده است. او در پاسخ به پرسش وحید یامین‌پور، تایید می‌کند که در مراسم‌های عزاداری سال جاری باید شاهد گفتارهایی درباره موضوع روز کشور یعنی «مذاکره مجدد با امریکا و غرب» باشیم. ... او البته صراحتا مخالفت خود با مذاکره را اعلام کرد ... بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد باید شاهد یکی از سیاسی‌ترین محرم‌های جمهوری اسلامی باشیم. محرمی که بیش از آنکه سیاسی باشد، می‌توان جناحی‌اش خواند تا جایی که به نظر می‌رسد در روزهای آتی شاهد تقابل دو دیدگاه موافق و مخالف مذاکره برای بهبود شرایط کشور خواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =