پرچم‌های عزا برافراشته شد

تهران- ایرنا- فرارسیدن ماه محرم، فرصتی شد تا کاربران شبکه اجتماعی توئیتر طی ۲۴ ساعت گذشته از سوگ اباعبدالله (ع) بنویسند و از رواج برخی رسوم نامانوس و انحرافی در عزاداری‌ها انتقاد کنند.

به گزارش گروه تحلیل، ‌تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، با فرارسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر، کاربران فضای مجازی، فضای شبکه اجتماعی توئیتر را محرمی کردند. همچنین اظهارات رییس سازمان بسیج مداحان کشور مبنی بر دستگیری برخی مداحان که به دست رژیم اشغالگر قدس آموزش دیده‌اند، با واکنش کاربران روبرو شد. بازگشت مجدد «محمدعلی نجفی» به زندان نیز از دیگر موضوعاتی بود که کاربران شبکه اجتماعی توئیتر در ۲۴ ساعت گذشته به آن توجه نشان داده‌اند.

بوی عاشورا می‌آید

با فرارسیدن ماه محرم، کاربران شبکه اجتماعی توئیتر، فرارسیدن این ماه عزیز را تسلیت گفته و از عزاداری حقیقی گفتند. برخی از این کاربران تاکید داشتند که نباید در ماه محرم، میان مهمانان «امام حسین (ع)» تفاوتی گذاشت. کاربری در همین ارتباط نوشت: «از کل سیصد و پنجاه و خورده‌ای روز سال، این ده روز دهه اول محرم را برای شور ولو ظاهری وقت بیشتری بگذاریم، راه دوری نمی‌رود. یعنی حضور هرکسی با هر ذائقه و سلیقه‌ای زیر پرچم ابی‌عبدالله را غنیمت بشماریم و مته به خشخاش نگذاریم». کاربر دیگری نیز توئیت کرد: «از آن جوان مومن و انقلابی و پیرغلام رزمنده و جانباز، که نمازجمعه هر هفته اش ترک نمی‌شود تا آن پسر چشم قرمز اهل دود و آن دخترک بدحجاب با صد قلم آرایش، امام حسین (ع) را دوست دارند و محرم برایشان ماه حزن و ماتم است. لطفا برای عشق آحاد مردم به سیدالشهدا تعیین تکلیف نکنید»

«ترک گناه» موضوع دیگری بود که مورد توجه کاربران قرار گرفت. بسیاری از کاربران خواستار آن شدند که در این ماه عزیز، مردم گناهان را ترک گویند و بیش از گذشته به ادای واجبات همت بگذارند. در توئیتی می‌خوانیم: «یادمان دادند که اول محرم قول بدهیم به ابا عبدالله (ع) که یک خطا یا گناه را ترک کنیم؛ حتی در حد همین روزهای هیئت و روضه و عزا». کاربری نیز آورد: «همین که در ایام محرم سروقت نمازمان را بخوانیم دروغ نگوییم، غیبت نکنیم، تهمت نزنیم، عزاداری افراطی نکنیم، به ناتوانی هم کمک کنیم، گام‌های بلندی در این مسیر برداشتیم.»

برخی کاربران نیز با آغاز ماه محرم، یاد شهدا را گرامی داشتند و تصاویر آن‌ها را به اشتراک گذاشتند.

اما تلاش برای عزاداری حقیقی و صحیح و مخالفت با رسوم مذمومی همچون «قمه زنی» نیز از دیگر موضوعات مورد توجه کاربران بود. کاربری با اشاره به همین موضوع نوشت: « اگر برای حسین و با شور حسینی وارد هیئت منتسب به اباعبدالله الحسین (ع) شدیم و گریستیم؛ ولی شعور و آگاهی نسبت به مکتب را درک نکردیم و نتوانستیم موقعیت سنجی کنیم؛ یعنی پیام حسین را متوجه نشدیم و همچنان واقعه عاشورا در غربت مانده است»

کاربری نیز به برخی مداحی‌های بی‌مایه و مبتذل اشاره کرد و آورد: «مداحی نیازی به ریتم ندارد آقایان. مگر قبلاً چطور عزاداری می‌کردند ملت؟ حفظ حرمت کنید، شأن این عزاداری را حفظ کنید.»

شهروندی از خطه بلوچستان نیز از رسم قمه زنی انتقاد و توئیت کرد: «من و دوستان بلوچم در ایام محرم بجای اینکه در مراسم بدعت قمه زنی که موجب وهن دین است شرکت کنیم، خون خودمان را به بیماران اهدا می‌کنیم تا کمکی کرده باشیم به استان سیستان و بلوچستان که نیازمند بیشترین گروه‌های خونی است.»

برخی از کاربران نیز ضمن به اشتراک گذاشتن تصاویری از هیات خود، از سایر کاربران خواستند تا هیئت‌های عزاداری فعال و مناسب را برای شرکت در عزاداری محرم، به آنان معرفی کنند.

دستگیری مداحان اسرائیلی در ایران

پس از اظهارات «یوسف ارجونی» رییس سازمان بسیج مداحان کشور مبنی بر دستگیری برخی مداحان که به دست رژیم اشغالگر قدس آموزش دیده‌اند، این خبر موضوع پرسش کاربران قرار گرفت. بسیاری از کاربران ضمن اشاره به این خبر، خواستار توضیحات بیشتری در این رابطه شدند و از رییس سازمان بسیج مداحان کشور خواستند تا اسامی این افراد را اعلام نماید.

برخی کاربران نیز خواستار آن شدند که مسوولان با حساسیت بیشتری به این موضوع بپردازند. کاربری نوشت: «مداحان اسرائیلی را با اعمال و اشعار هدفمندشان، جدی بگیریم» و کاربر دیگری هم نوشت: «مداحی که کاسبی شود، معلوم است از داخل آن جاسوس هم در می‌آید»

کاربران همچنین ضمن اشاره به تشویق برخی مداحان به اقدامات تفرقه برانگیز یا قمه زنی، خواستار اقداماتی جدی برای مقابله با برخی هنجارشکنی‌ها در مراسم‌ برخی مداحان شدند.

کاربر دیگری هم آورد: «این ایام که هیئت می‌روید، خارج از شور حسینی مواظب باشید که طرف کی است و چه چیزی می‌خواند. به قول معروف شور خوب است؛ اما اصل شعور است»

در مقابل برخی کاربران نیز انتشار چنین اخباری را موجب افزایش بدبینی نسبت به جامعه مداحان دانستند و خواستار آن شدند که در مسوولان از ایجاد تردید در اذهان و انتشار اخبار دلسرد کننده درباره مراسم عزاداری عاشورا، خودداری کنند.

آزادی کوتاه نجفی

پس از آزادی موقت و کوتاه «محمدعلی نجفی» و بازگشت مجدد وی به زندان، این آزادی کوتاه مدت همچنان با انتقاد اغلب کاربران مواجه است. کاربران اصولگرا اغلب از این اقدام قوه قضاییه تقدیر کردند. کاربری نوشت: «یک قاضی بطور قانونی نجفی را با قید وثیقه آزاد کرد؛ اما قوه قضاییه با در نظر گرفتن حساسیت موضوع وی را به زندان برگرداند»

کاربری نیز اقدام قوه قضاییه در بازگرداندن نجف به زندان را اقدامی مناسب ارزیابی کرد و نوشت: «محمد علی نجفی به زندان بازگشت. این یعنی قوه قضاییه به واکنش ما مردم عادی در فضای عمومی گوش می‌کند. این یعنی نقدپذیری قوه قضاییه»

در مقابل کاربران اصلاح طلب با رویکردی دیگر به این پرونده و حواشی آن پرداختند. برخی از کاربران اصلاح طلب همچنان تاکید دارند که پرونده نجفی، یک پرونده شخصی است و نباید آن را به اصلاح طلبان و عملکرد آنان مربوط دانست.

همچنین برخی کاربران تاکید داشتند که نجفی طبق قانون آزاد شد. اگر مشکلی وجود داشته باشد مربوط به قانون و بندها و تبصره‌های آن است. مقایسه مرخصی محمد علی نجفی و «حسن عباسی» فعال سیاسی اصولگرا از زندان نیز از دیگر مواردی بود که کاربران اصلاح طلب به آن اشاره داشتند و بحث استانداردهای دوگانه در اعطای مرخصی به زندانیان را مطرح کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =