هوش مصنوعی یکی از بزرگ‌ترین پنجره‌های اقتصادی ایران است

تهران- ایرنا - دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری هوش مصنوعی را یکی از بزرگ‌ترین پنجره‌های اقتصادی کشور در آینده نزدیک اعلام کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نخستین بوت کمپ تخصصی هوش مصنوعی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری و توسط شتاب دهنده همتک با هدف توسعه مدل کسب و کارهای حوزه هوش مصنوعی برگزار شد.  

در این رویداد تخصصی، مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری با اشاره به وجود سند ملی توسعه هوش مصنوعی در ۶۰ کشور، گفت: دنیا به اهمیت زیاد توسعه هوش مصنوعی واقف شده و اکنون ۶۰ کشور، سندی ملی برای توسعه این فناوری کاربردی در کشور خود تنظیم کرده‌اند.

وی افزود: هوش مصنوعی یک حوزه فناوری کلیدی در هر کشوری است و ۱۰ کشور چین، ویتنام، اندونزی، آمریکا، تایلند، برزیل، فرانسه، انگلستان، لهستان و ایتالیا در این حوزه رشد قابل توجهی کرده‌اند و بیشترین میزان استفاده از این فناوری را دارند. 

به گفته محمدی، حجم اقتصادی این فناوری نوظهور در دنیا تا سال ۲۰۳۰، حدود ۱۶ تریلیون دلار برآورد شده که این عدد بسیار قابل توجه است و یک سوم بازار فعلی جهانی را تشکیل می‌دهد.

ارتقای توان تحلیلی انسان به کمک هوش مصنوعی

وی ادامه داد: پردازش، یادگیری، استدلال و قدرت حل مساله ۴ رکن اصلی شکل‌گیری هوش مصنوعی است، به همین دلیل می‌توانیم بگوییم این فناوری آمده است تا توان تحلیل انسان در برخورد با پدیده‌های طبیعی را ارتقاء دهد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: هر فناوری با نظرات موافق و مخالف مواجه می‌شود و پیامدهای مثبت و منفی زیادی به همراه دارد؛ اما وظیفه ما این است که جنبه‌های مثبت هوش مصنوعی را افزایش دهیم تا بتوانیم این فناوری کاربردی را در کشور همگانی‌تر کنیم.

وی با اشاره به اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه این فناوری مهم در کشور، عنوان کرد: یکی از برنامه‌های ستاد برای توسعه این حوزه، ۵ برابر کردن سرمایه‌گذاری در حوزه شکل‌گیری استارتاپ‌های حوزه هوش مصنوعی است. در واقع یکی از اولویت‌های ستاد، افزایش سرمایه‌گذاری در این حوزه است.

محمدی ادامه داد: با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون ۳ بوت کمپ تخصصی در زمینه هوش مصنوعی برگزار شد و در ۴ ماه گذشته ۳ شتاب دهنده تخصصی نیز در این حوزه شکل گرفته است.

وی افزود: با ۳ دانشگاه نیز مذاکراتی داشته‌ایم تا آزمایشگاه‌های تخصصی هوش مصنوعی را در این دانشگاه‌ها راه‌اندازی کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جذب سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی را ضروری دانست و گفت: در این زمینه با صندوق نوآوری و شکوفایی مذاکراتی داشتیم تا یک صندوق مشترک توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شود و سرمایه گذاری در این حوزه افزایش یابد.

محمدی گفت، تلاش خواهیم کرد تعداد استارتاپ‌های این حوزه را در آینده ای نزدیک به ۲۰۰ مورد برسانیم و سرمایه‌گذاران را به حضور در حوزه هوش مصنوعی ترغیب کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =