۴۲۰ هکتار اراضی کشاورزی خارتوران به آبیاری نوین مجهز شد

سمنان- ایرنا- مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سامانه آبیاری کم‌فشار در وسعت۴۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه‌های کم برخوردار خارتوران با استفاده از اعتبارات سال گذشته اجرایی شد.

حسین شاهینی روز یکشنبه به خبرنگاران در سمنان ابراز داشت: ۲۵ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سامانه آبیاری نوین در ۴۲۰ هکتار اراضی کشاورزی منطقه کم برخوردار خارتوران هزینه شده و اجرای این  طرح در وسعت ۲ هزار هکتار در دستور کار بود که اکنون ۴۲۰ هکتار اجرا شده است.

وی  با بیان اینکه جمعیت حدود سه هزارنفری منطقه کم برخوردار خارتوران بیشتر به فعالیت‌های کشاورزی و دامداری اشتغال دارند، ادامه داد: با توجه به جمعیت و فعالیت مردم منطقه به روزرسانی  و تجهیز تاسیسات زیربنایی بخش کشاورزی در دستور کار مدیریت آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان قرار گرفت.

وی  خاطرنشان کرد: تعدد منابع آبی و وجود کانال های سنتی انتقال آب و همچنین توزیع نشدن یکنواخت آب، سبب شده تا بازدهی آبیاری در منطقه کم برخوردار خارتوران  در وضعیت مطلوبی نباشد و توسعه سامانه آبیاری نوین راهبرد سازمان جهادکشاورزی استان سمنان برای مدیریت مصرف منابع آبی است.

مدیر آب‌وخاک جهاد کشاورزی استان سمنان یادآور شد: مرمت ۱۵ کیلومتر قنات، تسطیح اراضی در وسعت ۷۰ هکتار و احداث ۱۱ کیلومتر لوله و کانال بتنی انتقال آب برخی از اقدام های انجام‌شده برای افزایش بهره‌وری آب کشاورزی در منطقه کم برخوردار خارتوران در سال‌های گذشته است.

شاهینی یادآور شد: برای اجرای طرح سامانه‌های آبیاری کم‌فشار در وسعت ۲ هزار هکتار از ۲۴ حلقه چاه کشاورزی موجود در منطقه کم برخوردار خارتوران استفاده شده است، گفت: اجرای سامانه نوین آبیاری با هدف کمک به کشاورزان منطقه برای مدیریت بهینه آب کشاورزی و ارتقای سطح معیشتی و پایداری اشتغال در منطقه انجام‌شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح آب چاه‌های کشاورزی با استفاده از لوله‌های پلی‌اتیلن که از دوام و عمر بالایی برخوردارند به ابتدای مزارع منتقل‌شده و در مزارع توزیع می‌شوند افزود: با اجرای این طرح علاوه بر حل معضل انتقال آب بازدهی توزیع نیز به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

مدیر آب‌وخاک جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: اجرای این طرح به علت ایجاد منابع آبی تاثیر مثبتی نیز بر اشتغال منطقه و حفظ و حراست از منابع طبیعی منطقه دارد.

منطقه خارتوران در منتهی الیه شرق استان سمنان و در۲۵۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است.

۷۳۴۲/۶۱۰۳

اخبار مرتبط