۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۰
کد خبرنگار: 2391
کد خبر: 83460240
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۲ مهاجر غیرقانونی در ترکیه دستگیر شدند

آنکارا- ایرنا- نیروهای امنیتی ترکیه ۵۲ مهاجر غیرقانونی را در استان چاناک‌قلعه در غرب این کشور دستگیر کردند.

به گزارش رسانه های ترکیه در روز یکشنبه، نیروهای ژاندارمری ترکیه ۵۲ تبعه افغانستان را که قصد داشتند به‌صورت غیرقانونی از کشور خارج شوند، در شهرستان «بهرام کالا» و «بیبر دره سی» استان چاناک‌قلعه شناسایی و دستگیر کردند.

تعدادی زن و کودک نیز در میان این مهاجران غیرقانونی به چشم می‌خورند. این افراد برای طی مراحل قانونی به مرکز استرداد مهاجران آیواجیک منتقل شدند.

عملیات‌ نیروهای امنیتی ترکیه برای مقابله با ورود و خروج غیرقانونی مهاجران در سراسر کشور ادامه دارد.

ماه پیش نیز گارد ساحلی ترکیه ۱۸۶مهاجر غیر قانونی را در استان ازمیر واقع در غرب این کشور که قصد ورود به اروپا را داشتند، بازداشت کرد.

منابع محلی گفتند که این افراد که سرنشین چهار قایق بودند، و طی دو روز اخیر در مناطق مختلف ساحلی در استان ازمیر دستگیر شدند.

این منابع افزودند: گارد ساحلی قایق اولی را در ساحل دیکیلی با ۳۴ مهاجر از جمله ۱۶کودک، دومی را در ساحل قره بورون با ۴۷ مهاجر، سومی را  نزدیک سواحل منطقه راس قره عبدالله با ۴۵ مهاجر و چهارمی را نیز نزدیک سواحل سفر حصار با ۵۹ مهاجر توقیف کرد.

افراد بازداشت شده، اتباعی از سوریه، فلسطین، یمن، آفریقای مرکزی، کنگو، اریتره، سومالی و افغانسان  هستند.

براساس این گزارش ، افراد دستگیر شده، برای انجام مراحل قانونی تحویل اداره مهاجرت ازمیر شدند.

هفته گذشته استانداری استانبول طی بیانیه ای اعلام کرد: ۱۶ هزار و ۴۲۳ پناهجو که به شکل غیرقانونی در این استان اقامت داشتند، به مراکز بازگشت پناهجویان در استان های مختلف ترکیه انتقال یافتند.

استانداری استانبول از بازگرداندن بیش از ۱۶ هزار پناهجو که به طور غیرقانونی از استان محل ثبت خود جدا شده و در استانبول اقامت گزیده بودند، به استان های مبدأ خبر داد.

در این بیانیه اشاره شده که بازگرداندن پناهجویان غیر قانونی ، به ویژه سوریه ای ها بین ۱۲ جولای تا ۲۵ آگوست (۲۱ تیر-۳ شهریور) بوده است.

در بیانیه استانداری استانبول همچنین شمار پناهجویان بازگشتی سوریه ای از استانبول به دیگر استان های ترکیه ۴۵۰۰ تن ذکر شده است.

چندی پیش سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه گفته بود که سه میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۴۸ پناهجوی سوری در ترکیه زندگی می کنند.

سویلو افزود: شمار مهاجرانی که ترکیه در طول تاریخ خود میزبان آن ها بوده پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است که شامل پناهجویان و مهاجران کنونی سوریه نیز می شود.

وزیر کشور ترکیه توضیح داد: براساس گزارش های اداره آموزش، بیش از یک میلیون و ۴۷ هزار و ۵۳۶ پناهجو سوری در ترکیه در سن آموزش هستند.

سویلو ادامه داد: گزارش ها نشان می دهد که ۶۵ تا ۷۰ درصد از آوارگان سوری خواستار بازگشت به کشورشان پس از استقرار امنیت هستند.

وی افزود: تاکنون ۵۴۷ هزار مهاجر سوری در استانبول ساکن شده اند و صدور مجوز اسکان مهاجران سوری در این شهر متوقف و فقط به موارد اضطراری و استثنایی مانند ایجاد اشتغال و یا بیماری محدود شده است.

سویلو تاثیر حضور مهاجران سوری بر ساختار جمعیتی ترکیه را بعید دانست.

سوریه از اسفند ماه سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۱) تاکنون با یورش گروه های تروریستی مورد حمایت جبهه غربی - عربی - صهیونیستی روبه رو  است.  

در این درگیری ها صدها هزار شهروند سوری کشته، زخمی، مفقود و یا در داخل و خارج آواره شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =