بیرق عزا در کربلای معلا بالا رفت

کربلا - ایرنا - همزمان با نخستین شب محرم الحرام و آغاز ایام عزاداری شهادت سالار شهیدان و یارانش، پرچم عزا و ماتم به نشانه رسمی آغاز این آیین ها، بر فراز حرم مطهر امام حسین (ع) برافراشته شد.

گزارش خبرنگار ایرنا از کربلای معلا حاکی است، مراسم برافراشتن پرچم سیاه عزا بجای پرچم سرخ امسال با حضور میلیونی عاشقان امام حسین (ع) از مناطق مختلف عراق و نیز دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

همزمان با کربلای معلا، مراسم مشابهی نیز در سایر عتبات عالیات در نجف اشرف، سامرا و کاظمین و مرقد شریف امام زادگان در نقاط مختلف عراق برگزار شد.

در کربلای معلا این مراسم امشب بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور میلیونی و بی سابقه عاشقان خاندان عصمت و ولایت در بین الحرمین و داخل و اطراف حرمین حسینی و عباسی برگزار و با اهتزار پرچم های سیاه در کربلای معلا آیین های عزاداری ماه محرم رسما آغاز شد.
این مراسم با آداب و رسوم خاصی انجام می شود و دلباختان حسینی مشتاقانه در آن شرکت کرده و در طول مراسم فریاد لبیک یا حسین سر می دهند. .
در نجف اشرف نیز طی مراسمی پرچم گنبد امیرمومنان علی (ع) با حضور دهها هزار عاشق اهل بیت (ع) تعویض شد و با اهتزار پرچم های سیاه، آیین های عزاداری ماه محرم رسما آغاز شد.
مجموعه ای از برنامه های ویژه دینی و فرهنگی از جمله سخنرانی، اجرای سرود و مرثیه خوانی های پرشور در مراسم تعویض پرچم در عتبات عالیات عراق برگزار می شود که با شور و حزن سرشار عاشقان و عزاداران همراه است.
در این مراسم ها مسوولان مختلف آستان های مقدس، نمایندگان مراجع تقلید، مسوولان دولتی، شخصیت های دینی و اجتماعی در کنار آحاد مردم حضور پررنگی دارند.
نصب پرچم سیاه عزاداری محرم خاص عتبات عالیات و مرقد امامزادگان نیست بلکه درجای جای عراق مردم خداجو و عاشق  اهل بیت (ع) با نصب بیرق های سیاه بر سر خانه و مغازه ها در هر کوی و برزن، چهره ای کاملا عاشورایی به شهرهای عراق بخصوص در جنوب و مرکز این کشور و از جمله در محله های مختلفی از بغداد پایتخت، می بخشد.

سید احمد الصافی تولیت حرم حضرت اباالفضل العباس (ع) طی سخنانی در مراسم تعویض پرچم در کربلای معلا، به تشریح فلسفه قیام امام حسین (ع) پرداخت و گفت: نام و پیام سالار شهیدان بود که منبع الهام و اقدام فرزندان عراق شد تا هنگام هجوم تروریسم به این سرزمین مقدس، در مقابلش قد علم کردند و آن را شکست دادند.

وی گفت: تا نام و راه امام حسین (ع) سرلوحه ما باشد راه مقابله با هر نوع تجاوز را ادامه می دهیم.

از سوی دیگر با توجه به تداوم خطر هسته های خفته داعش و احتمال حملات تروریستی به مناطق تجمع زائران و مراسم های دینی، مانند هر سال طرح های ویژه امنیتی برای هر یکی از شهرهای مقدس عراق در دهه نخست محرم در نظر گرفته شده است و نیروهای امنیتی و انتظامی از جمله الحشد الشعبی با استقرار مضاعف در نقاط مختلف شهری و جاده ای به تامین امنیت زائران مبادرت می کنند.
استقرار هزاران موکب حسینی در خیابان های مختلف شهرهای مرکزی و جنوبی عراق بویژه در شهرهای مذهبی و خیابان های منتهی به حرم های مطهر ائمه معصومان (ع) و خدمات رسانی به زائران از دیگر جلوه های ماه محرم است که از امشب فعالیت خود را آغاز کرده اند./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =