وزیر صنعت: رفع وابستگی از اولویت‌های امسال دولت است

بیرجند - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت از کارخانه کویر تایر بازدید کرد و گفت: یکی از موضوعات مهمی که امسال واقعا جدی گرفته شده، ساخت داخلی اقلام وارداتی و رفع وابستگی است.

رضا رحمانی عصر شنبه در بازدید از کارخانه کویر تایر که به عنوان بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی شناخته می‌شود افزود: مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر رفع وابستگی و تکیه بر توان داخلی تاکید کرده و فرموده‌اند در برخی امور حتی بحث توجیه اقتصادی مطرح نیست.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه صنعت ظرفیت‌های خوبی دارد و در برخی محصولات از قبیل فولاد، آلومینیوم، مس، کاشی و سرامیک، پتروشیمی و سایر موارد بیش از ظرفیت تولید داریم، باید صادر شود که صادر هم می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تا پارسال ۷۰ درصد در زمینه تایر به خارج وابسته بودیم اظهار داشت: این موضوع را شخصا پیگیری می‌کنم و پنج طرح در این زمینه در کشور در دست پیگیری قرار دارد.

وی گفت: بحث نخست رفع وابستگی به خارج کشور به ویژه در زمینه لاستیک و تایرهای سنگین است که حمل و نقل و اقتصاد کشور به آن وابسته است.

رحمانی ادامه داد: منابع ارزی بانک مرکزی خیلی محدود است یا اینکه ملاحظاتی اکنون می‌شود و در برخی مکان‌ها سعی می‌کنند منابع هزینه نشود.

وی گفت: اکنون آنچه شدنی است را پیش می‌بریم لذا برای تامین منابع موردنیاز طرح توسعه کویر تایر بیرجند به خاطر اهمیت این طرح قرار شد از سرجمع منابع کشوری به آن اختصاص دهیم.

وزیر صمت گفت: در حال حاضر با این مدل جلو می‌رویم تا مشکل نقدینگی این طرح حل شود و ممکن است در ادامه گشایش‌های دیگری نیز لحاظ شود.

وی افزود: تاکید جدی ما به استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل شرکت کویر تایر این است که چیزی به نام تعطیلی نباید داشته باشیم حتی اگر جانمان را بدهیم.

رحمانی اظهار داشت: استاندار همدان در جلسه اقتصاد مقاومتی گزارش داد در دوران تحریم‌ها حتی یک مورد تعطیلی واحد تولیدی نداشته‌ایم یعنی مثل دوران دفاع مقدس در این جنگ هم پیروز می شویم و تردیدی نیست اما باید مقداری دقت داشته باشیم.

وی گفت: بانک‌ها نیز باید محکم‌تر پای کار بیایند زیرا کشور در حال صنعتی شدن است و در همین شرایط هم فعالیت‌ها بیشتر به سمت صنعتی شدن ادامه دارد و جزو کشورهای نوظهور صنعتی خواهیم شد.

وی بیان کرد: صنعت حمل و نقل یکی از بازارهای خوب آینده است که امید می‌رود در این حوزه با موفقیت پیش برویم.

در این بازدید قرار شد موضوع تامین اعتبار طرح توسعه کویر تایر با رئیس کل بانک مرکزی در میان گذاشته و پیگیری شود. 

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: اعتبار موردنیاز طرح توسعه کویر تایر در اختیار این شرکت قرار بگیرد چون حاشیه ضرر حتی خطر تعطیلی را هم در پی دارد.

حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی افزود: آبروی جمهوری اسلامی ایران در چین خریده شود چون صنعت مونتاژ شده و آماده است اما برای واردات کالای موردنیاز به ایران با مشکل مواجه شده‌اند که شایسته کشور نیست.  

مدیرعامل شرکت کویر تایر بیرجند هم در این بازدید بر ضرورت تسریع در اجرای طرح توسعه این کارخانه تاکید کرد و گفت: با اجرای این طرح سالانه ۱۰ هزار تن انواع تایرهای تمام سیمی باری و اتوبوسی به ظرفیت این کارخانه افزوده می‌شود.

سید محمدحسین زینلی افزود: شرکت کویر تایر در حال حاضر با ظرفیت ۲۷ هزار تن تولید، انواع تایرهای سواری رادیکال که معادل چهار میلیون حلقه در سال است را تولید می‌کند.

وی بیان کرد: با اجرای طرح توسعه کوتاه مدت سالانه حدود ۱۰ هزار تن تولید تایرهای آل استیل باری و اتوبوسی به این ظرفیت افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت کویر تایر اظهار داشت: سرمایه گذاری اجرای این طرح حدود ۲۲ میلیون دلار است و بخشی از ماشین‌آلات طرح خریداری و گشایش اعتبار شده است.

وی گفت: با توجه به نیاز شدید کشور به تولید تایرهای تمام سیمی باری و اتوبوسی برای ناوگان حمل و نقل، وزیر صمت حمایت کامل دولت را از اجرای این طرح اعلام کرده که امید است در مهرماه سال آینده شاهد راه اندازی و افتتاح این طرح مهم ملی باشیم.

زینلی یادآور شد: در حال حاضر اشتغال مستقیم کارخانه کویر تایر حدود یک هزار و ۴۵۰ نفر است که با راه اندازی تولید تایرهای سیمی باری حدود ۲۲۰ نفر دیگر به اشتغال مستقیم این مجموعه اضافه خواهد شد.

وی زیربنای ساختمان‌های فعلی کارخانه کویر تایر را حدود ۹۰ هزار مترمربع ذکر کرد و گفت: عملیات ساختمانی برای احداث ۲۰ هزار مترمربع ساختمان‌های جدید طرح توسعه در دست اجرا است و بخشی از آنها نیز احداث شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (شنبه) به همراه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران وارد خراسان جنوبی و راهی شهرستان قاینات شد.

رحمانی واحد تولید پروفیل و در و پنجره یو پی وی سی و واحد تولید لوله پلی اتیلن را در شهرک صنعتی قاین افتتاح و از کارخانه فرآوری و بسته بندی «تروند زعفران» بازدید کرد.

همچنین خط تولید جرم‌های دیرگداز قلیایی شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارخانه اکسید منیزیم در شهرستان سربیشه به بهره‌برداری رسید.

بازدید از کارخانه کاشی فرزاد و نشست با فعالان اقتصادی استان از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به خراسان جنوبی است.

۷۵۵۷*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =