۱۰ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۳
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 83459576
۰ نفر

برچسب‌ها

تشدید اختلاف بر سر پخت نان روغنی در کاشمر

مشهد- ایرنا- این روزها تعدادی از نانوایی های کاشمر که دارای تنورهای ماشینی دوار و قادر به پخت و عرضه نان روغنی  هستند از اخذ مجوز لازم برای پخت این نوع نان طفره رفته و حاضر نیستند در این خصوص اقدام کنند.

اگر کمی عقب تر نگاه کنیم ماجرا به زمانی باز می گردد که ذائقه مردم کاشمر به سمت نان روغنی گرایش پیدا کرد و این گونه نان نیز در ابتدا به صورت غیربهداشتی و غیر استاندارد توسط دستفروشان در برخی پیاده روهای سطح شهر به شهروندان عرضه می شد اما با پیگیری های بسیار شرایطی فراهم شد تا پخت نان روغنی با هماهنگی اتحادیه نانوایان و تعامل مسئولان در تعدادی از نانوایی های سطح شهر و با در نظر گرفتن صرفه و صلاح شهروندان با کمیت و کیفیت مناسب به مشتریان عرضه شود اما گویا برخی تخلفات در این زمینه باعث شده که اداره صنعت و معدن شهرستان کاشمر در این زمینه با حساسیت بیشتری موضوع را پیگیری کند.

طرح مساله لزوم کسب مجوز برای پخت نان روغنی توسط نانوایی های دارای ماشین های تنوری دوار در کنار نارضایتی نانوایان از گرانی دستمزدها و هزینه بیمه کارگران در شرایطی که قیمت نان هیچ تغییری نداشته زمینه نارضایتی نانوایان و انجام نامه نگاری هایی را با برخی مسئولان شهرستان فراهم کرده است و آنها حتی تهدید به تجمع و تحصن هم کرده اند.

این در حالی است که مسئول اتحادیه نانوایان کاشمر معتقد است می توان به همان روال قبل با هماهنگی با اتحادیه نانوایان و تعامل مسئولان اجازه داد تعدادی از نانوایی ها، نان روغنی به مردم عرضه کنند اما رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان عرضه نان روغنی توسط برخی نانوایی های شهر که دارای تنورهای ماشینی دوار هستند را نوعی تداخل صنفی دانسته و معتقد است افرادی که مایل به عرضه نان روغنی هستند باید مجوز جداگانه بگیرند.

عرضه نان روغنی باید در مسیر قانون انجام شود  

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کاشمر در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: آرد از جمله کالاهای اساسی است که توسط دولت به آن یارانه پرداخت می شود و دولت گندم را به طور متوسط کیلویی هزار و ۷۲۰ تومان از کشاورزان خریداری و آن را کیلویی ۶۶۵ تومان برای تبدیل به آرد نانوایی های یارانه ای و کیلویی ۹۰۰ تومان جهت تبدیل به آرد مصارف صنوف آزادپز و کیلویی هزار و ۸۵۰ تومان جهت آرد صنعتی در اختیار کارخانجات تولید آرد قرار می دهد.

محمد رضا پورکاویان افزود: پس از این که هزینه های آسیابانی، کیسه گیری و بارگیری نیز پرداخت شد در نهایت هر کیلو آرد نانوایی های یارانه ای به قیمت ۸۶۰ تومان و نانوایی های آزاد پز هر کیلو هزار و ۲۰۰ تومان به نانوایان فروخته می شود و قیمت هر کیسه آرد صنعتی به دلیل بالا بودن نرخ گندم تا هر کیسه ۱۱۰ هزار تومان هم رسیده است.

وی ادامه داد: یارانه ای که دولت در این میان برای تبدیل گندم به آرد می پردازد در هر کیلوگرم افزون بر ۱۵ هزار ریال می شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کاشمر با اشاره به تاکید دولت بر جداسازی سهمیه آرد مصرفی نانوایی های آزاد پز از نانوایی های یارانه ای آن هم با اختلافی ناچیز گفت: رعایت قانون و مقررات موضوعه، تنها راه اصلاح مشکلات اقتصادی در هر بخش از جامعه است از این رو این اداره با پخت نان روغنی به هیچ وجه مخالف نیست بلکه انجام آن را از مسیر قانونی مجاز می داند.

پورکاویان افزود: هریک از نانوایان که مایل به تغییر رسته نانوایی خود باشند می توانند برای پخت نان روغنی البته با آرد صنوف آزاد پز اقدام کنند که در این شرایط مشمول مقررات نرخ گذاری نان یارانه ای نیستند و این امر چند سالی است در شهرستان هایی نظیر مشهد ، نیشابور و سبزوار هم اجرا می شود.

به گفته او برابر ماده ۲۸ قانون نظام صنفی افراد صنفی می توانند به شغلی که در پروانه کسب آنها قید شده اشتغال داشته باشند بنابراین اشتغال به شغل یا مشاغل دیگر اصطلاحاً تداخل صنفی تلقی شده و علاوه بر جرایم مقرر در ماده ۶۸ این قانون این اقدام مستند به ماده دو آیین نامه ماده  ۲۸ قانون نظام صنفی تعطیلی موقت از یک هفته تا شش ماه را نیز به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه تعداد ۱۶۷ پروانه نانوایی در شهرستان کاشمر صادر شده است که از این تعداد ۹۸ واحد در شهر کاشمر فعالند و ۱۳  واحد آزادپز هستند افزود: در حال حاضر مشکل نانوایان، نرخ پایین نان یارانه ای و افزایش هزینه های نانوایی از جمله افزایش نرخ دستمزد کارگران است که در این خصوص باید مسئولان در کلان کشور تصمیم گیری کنند.  

نانوایان آتش زیر خاکسترند

رئیس اتحادیه نانوایان کاشمر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ۱۰ سال است که با تعامل مسئولان و تعدادی از نانوایی ها عرضه نان روغنی با کیفیت به مردم انجام می گیرد که البته این کار قبل از ساعت کار رسمی نانوایی ها و به تعداد محدودی انجام می شود و کمیت و کیفیت آن هم با نظارت اتحادیه نانوایان کاشمر بوده است.

موسی برهانی افزود: در حال حاضر مخالفت مسئولان با عرضه نان روغنی در نانوایی ها به علت تداخل صنفی موجب نارضایتی هایی شده چون نانوایان مشکلات زیادی در خصوص پایین بودن قیمت نان و مقرون به صرفه نبودن فعالیت نانوایی ها و نیز مشکلاتی مربوط به بیمه و دستمزد کارگران دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مکاتباتی با دفتر امام جمعه و فرمانداری کاشمر انجام و تبعات مخالفت مسئولان با عرضه نان روغنی در تعدادی از نانوایی ها  اعلام شده است.

رئیس اتحادیه نانوایان کاشمر گفت: در حال حاضر هر قرص نان روغنی به قیمت ۵۰۰ تومان توسط نانوایی هایی عرضه می شود که با سپردن این کار به واحدهای آزاد پز در حق مردم ظلم می شود چون در این صورت مردم باید هر قرص نان را هزار و ۵۰۰ تومان بخرند و این در حالی است که اختلاف قیمت آرد یارانه با آرد آزاد به ازای هر قرص نان خیلی کمتر از این مبلغ است.

برهانی افزود: ممکن است تعدادی از نانوایی ها تخلف کرده مقدار بیشتری نان روغنی پخت کرده باشند ولی نباید این امر بهانه ای به دست مسئولان بدهد که صورت مساله را پاک کنند و به بهانه تداخل صنفی مانع عرضه نان روغنی در نانوایی ها شوند زیرا اگر موضوع فقط تداخل صنفی است ما در رسته های دیگر شهر هم شاهد این تداخل هستیم ولی جلوی آنها گرفته نمی شود.

وی با اشاره به این که  فعالان در عرصه نانوایی مثل آتش زیر خاکستر هستند و با کوچکترین نسیمی شعله ور می شوندگفت: مشکلات باید با مدیریت صحیح و تعامل، حل شود.

در ۱۷۰ نانوایی فعال در کاشمر قریب ۷۵۰ نفر مشغول به کارند.

کاشمر در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد قرار دارد.

۷۴۹۷/۱۹۲۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =