هیأتهای عزاداری کمتر از ظروف یکبار مصرف استفاده کنند

قم ـ ایرنا ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: هیأت های عزاداری، ایستگاه های صلواتی و عموم سوگواران در این استان تلاش کنند که هرچه کمتر از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نمایند.

سید رضا موسوی مشکینی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به فرارسیدن ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) افزود: یکی از سنت های پسندیده در روزهای محرم و صفر، اطعام و پذیرایی از عزاداران حسینی است، اما گاهی ندانسته با استفاده گسترده از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی، برای ادای نذرمان طبیعت و محیط زیست را فراموش می کنیم.

وی در ادامه افزود: ظروف یکبار مصرف پلاستیکی شاید از بروز بیماری های عفونی جلوگیری ‌کند، اما ترکیبات شیمیایی آزاد شده از آن منجر به بروز انواع اختلالات گوارشی و ریوی، سرطان و سایر بیماری‌های غیرواگیر می‌شود و اثرات سوء آن در سقط جنین و تولد نوزادان ناقص نیز به اثبات رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با بیان اینکه وضعیت مصرف کیسه و ظروف پلاستیکی در کشورمان بسیار نگران کننده است، اظهار داشت: به عقیده کارشناسان برگشت‌پذیری این ظروف به طبیعت بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ سال طول می کشد و موجب آلودگی شدید زمین، رودخانه ها و جنگل ها و از میان رفتن محیط زیست، جانوران، گیاهان و در نهایت انسان می شود.

وی بر ضرورت قراردادن سطل های مناسب زباله برای جمع آوری ظروف و پسماندها در محل توزیع نذورات تأکید کرد و گفت: مدیران و مسئولان هیأت های مذهبی بر اساس آموزه های دینی باید نسبت به اسراف مواد غذایی و همچنین مصرف بهینه آب و برق در مراسم های عزاداری نیز توجه داشته باشند و حتی الامکان از هدررفت مواد غذایی و انرژی جلوگیری کنند.

موسوی با اشاره به توزیع ظروف یکبارمصرف گیاهی از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم و مشارکت سازمان های مردم نهاد زیست محیطی، تصریح کرد: امیدواریم فرهنگسازی زیست محیطی از سوی گروه های مؤثر به ویژه روحانیون و رسانه ها در سطوح مختلف جامعه به خوبی انجام شده و در پیروی از مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در پاسداری از محیط زیست کوشا باشیم.

۸۱۴۶/ ۶۱۳۳/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =