۱۲۱ میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا صادر شد

آستارا - ایرنا - مدیرکل گمرک آستارا گفت: ۲۴۲ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۱۲۱ میلیون دلار از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شد.

رسول امیدی روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: بیشتر این کالاها محصولات کشاورزی، شیمیایی، معدنی و فلزی، مواد غذایی، پلاستیکی، سیمان، گچ، شوینده، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، پوشاک و کیف و کفش بوده است.

وی ادامه داد: میزان حمل و نقل خارجی ورودی در مدت یاد شده، ۴۹ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۵ میلیون دلار و شامل لوازم چوبی، فراورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن بوده شده است.

به گفته مدیرکل گمرک آستارا میزان حمل و نقل خارجی خروجی در پنج ماه گذشته، ۷۰ هزار تن کالا شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبل، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، ظروف شیشه‌ای، پوشاک، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی به ارزش ۳۰۵ میلیون دلار بوده و از این گمرک به خارج حمل شده است.

وی بیان کرد: از آغاز سال تا پایان مرداد ۶ هزار و ۵۵۹  تن کالا به ارزش ۲۶ میلیون و ۲۳۶ هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده و بیشتر آنها مواد غذایی، پلاستیکی و محصولات کشاورزی بوده است.

امیدی گفت: شمار ترددکنندگان از مرز این شهرستان در پنج  ماه نخست امسال ۷۴۷ هزار و ۷۰۰  نفر است و نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددکنندگان خروجی ۷۷ درصد و ورودی ۶۳ درصد افزایش داشته است.

اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضائی فعالیت می‌کند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می‌کنند.

۷۱۰۵ / ۷۱۲۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =