۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۴
کد خبرنگار: 1301
کد خبر: 83459170
۰ نفر

برچسب‌ها

«شبکه نمایش» و «رادیو نمایش» محرمی شدند

تهران- ایرنا- در آستانه فرا رسیدن ماه محرم و سوگواری شیعیان جهان در عزای سرور و سالار شهیدان، جدول پخش شبکه نمایش و رادیو نمایش محرمی شدند.

شبکه تلویزیونی نمایش و رادیو نمایش در ایام ماه محرم برنامه های مختلفی را روی آنتن خواهند برد.

شبکه نمایش

بنابر اعلام روابط عمومی شبکه نمایش، این شبکه، این هفته پخش فیلم های سینمایی منتخب ایرانی در ساعت ۲۱ را جایگزین بخش مرور آثار می کند. این فیلم ها به ترتیب شامل امروز، مزار شریف، رنگ خدا، گیتا، سجده بر آب، فرستاده و میهمان داریم هستند.
همینطور در ساعت ۱۳ روز سه شنبه ۱۲ شهریور فیلم جنگ نفتکشها به مناسبت روز مبارزه با استعمار انگلیس از این شبکه پخش خواهد شد.

رادیو نمایش با سریال ها و برنامه های جدید به پیشوازماه محرم می‌رود
اداره کل ھنرھای نمایشی رادیو و رادیو نمایش، سریال های رادیویی و برنامه های زنده و تولیدی جدید را برای پخش در ایام ماه محرم تهیه و تولید کرده است که از رادیو نمایش پخش خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو ،این آثار از نگاه هنرمندان رادیو به زوایای مختلف ماه محرم پرداخته و عشق و علاقه ایرانیان به امام حسین (ع) را مورد توجه قرار داده است.
بر اساس این خبر سریال های رادیویی تولید اداره کل هنرهای نمایشی به شرح زیر از رادیو نمایش و سایر شبکه های رادیویی به صورت همزمان پخش می شود.
شمایل نوشته حمیدرضا عباسی و به کارگردانی بهرام ابراهیمی  در ۱۰ قسمت پخش خواهد شد. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: سرطان ماه بیگم پیشرفت کرده و آماده اعترافی تلخ است ، اعترافی که سرآغاز داستانی برای اعضا یک خانواده و همزمانی آن با ایام محرم است.
ساعت و زمان پخش از ۹ تا ۱۸ شهریور از رادیو نمایش ساعت ۱۶:۳۰ و از رادیو ایران ساعت ۲۲:۳۰ است.
مهاجرین خاک سرخ نوشته هانیه نجفی و به کارگردان محمدپورحسن  در ۱۰ قسمت پخش خواهد شد؛ در خلاصه داستان این نمایش آمده است: خانواده ای از اهل خوزستان با حمله رژیم بعث ترک دیار کرده و ساکن تهران شده اند ، پیوند اخبار جنگ با ایام محرم روایتی است گه تلخ و گاه شیرین برای این خانواده .
ساعت و زمان پخش؛ رادیو نمایش از ۹ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ به مدت ده شب و از رادیو فرهنگ از ۱۰ تا ۱۹ شهریور ساعت ۱۲:۱۵ و رادیو جوان، ساعت ۱:۳۰ ، رادیو صبا در دهه اول محرم اعلام شده است.

ضیافت به نویسندگی گلناز اژدری  و کارگردانی رامین پورایمان در ۱۰ قسمت پخش خواهد شد و خلاصه داستان آن از این قرار است: دوران حکومت رضا خان است . هنوز مراسم عزاداری امام حسین (ع) کاملا قدغن نشده اما محسن پسر علی اصغر خان که با تلاش، پدرش را راضی کرده تا در تامینات مشغول به کار باشد، حضور محسن در اداره تامینات باعث شده تا او متوجه خلافکاری ها و باجگیری های برخی از مقامات و صاحب منصبان رضاخانی می شود.
این برنامه از رادیو نمایش از ۱۰ شهریور ساعت ۲۳:۱۵ به مدت دوازده شب ، رادیو سلامت ساعت ۲۱:۴۵ دقیقه و همزمان در رادیو معارف نیز پخش خواهد شد.
با کاروان عشق نوشته علیرضا غنچی فشکی و به کارگردانی ایوب آقاخانی  در ۱۰ قسمت پخش خواهد شد واین مجموعه که در ده روز اول محرم پخش خواهد شد، از مکه و مراسم حج امام حسن (ع)  شروع و تا نبرد دلاورانه اباعبدالله (ع) ویارانش با یزید بن معاویه و شهادت ثارالله و همراهانشان، در صحرای کربلا، ادامه می یابد .
 رادیو نمایش از ۱۰ تا ۱۹ شهریور، ساعت ۷:۳۰ و همزمان از سایر شبکه ها این برنامه را پخش خواهد کرد.
رهی به نویسندگی هانیه نجفی و کارگردانی  مینو جبارزاده در ۱۲ قسمت پخش خواهد شد و خلاصه داستان آن از این قرار است: یوسف که عاشق تعزیه بوده از کودکی اسبش رهی را به امید تعزیه پرورش می دهد، حالا سال ها از آن روزگار گذشت است و او برای دفاع از وطن راهی جبهه می شود ، ماه هاست که مادرش صنم از او نامه ای دریافت نمی کند پس تصمیم می گیرد برای بازگشت پسرش اسبش رهی را به همراه گروه تعزیه راهی جبهه کند.
ساعت و زمان پخش از رادیو تهران از ۹ تا ۲۱ شهریور ساعت ۲۲:۳۰، تولید شده در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش، اعلام شده است.

ثقه الاسلام میرزا علی تبریزی به نویسندگی داوود نقلانی و کارگردانی حمید منوچهری در ۱۲ قسمت پخش خواهد شد که فرازی از زندگی و مبارزات ثقه الاسلام میرزا علی تبریزی مجتهد اعلم تبریز در دوران رضا خان پهلوی است که در ظهر عاشورای ۱۳۳۰ در میدان مشق تبریز به دارآویخته شد و به شهادت رسید. این برنامه که در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش تولید شده از ۸ شهریور از رادیو قرآن پخش خواهد شد.
همگی این آثار به همت نویسندگان، تهیه کنندگان، صدابرداران، کارگردانان ، بازیگران، افکتورهای رادیو نمایش در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است .
همچنین دو برنامه زنده رادیویی تکیه و به بهانه آب به تهیه کنندگی آزاده شاهرخ مهر از رادیو نمایش پخش می شود .
تکیه به معرفی تکایای معروف کشور و گزارش زنده عزاداری در این تکایا در روز تاسوعا و عاشورا می پردازد . این برنامه ۱۸ و ۱۹ شهریور ماه ساعت ۹ صبح  با اجرای معصومه روحبخش از رادیو نمایش پخش می شود.
به بهانه آب نیز مرثیه ای بر شهادت بزرگ مرد کوچک عاشورا –حضرت علی اصغر (ع) است که روز ۱۵ شهریور ماه ساعت ۹ صبح با اجرای فاطمه آل عباس از رادیو نمایش پخش می شود.

گفتنی است مجلس شبیه نیز عنوان برنامه ای است که به تهیه کنندگی: ساجد قدوسیان و اجرای ایوب آقاخانی از رادیو نمایش پخش می شود و برنامه ای ترکیبی است که به معرفی هنر تعزیه می پردازد . مجلس شبیه  از نهم تا بیستم شهریور ماه ساعت ۲۱:۰۰ از رادیو نمایش پخش می شود.
۱۴۴۱ به تهیه کنندگی رویا ولی زاده و با اجرای معصومه روحبخش از ۱۶ تا ۲۱ شهریور ساعت ۱۷ از رادیو نمایش پخش می شود و برنامه ای ترکیبی است که در ۶ قسمت به مرور فعالیت های هنری انجام شده در طول قرون گذشته برای معرفی فرهنگ عاشورا می پردازد .
علاوه بر آن کتاب‌های صوتی خون خدا ، فاطمه فاطمه نیز با ساختار روایی آوایی در ماه محرم از رادیو نمایش شنیده خواهد شد.
خون خدا به نویسندگی  جواد محدثی و تهیه کنندگی  آزاده شاهرخ مهر و گویندگی مهرداد عشقیان  از ۱۵ شهریور ساعت ۶:۳۰ از رادیو نمایش پخش می شود و در خلاصه داستان آن آمده است : کتاب خون خدا  تألیف استاد محدثی گزارشی از عاشورای سال ۶۱ هجری است که نویسنده آن را با نثری داستانی و روایی اما شاعرانه خلق کرده است.
فاطمه فاطمه به نویسندگی رحمت حقی پور، تهیه کنندگی آزاده شاهرخ مهر و گویندگی  نازنین مهیمنی به داستان زندگی دختری به نام فاطمه می پردازد که مبتلا به سرطان روده است اما با توسل به امام حسین(ع) شفا می یابد .این کتاب صوتی از ۱۷ شهریور ساعت ۱۲ از رادیو نمایش پخش می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha