قضات با حقوق افراد دارای معلولیت آشنا می‌شوند

تهران- ایرنا- معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از برگزاری دومین کارگاه تخصصی آشنایی با حقوق افراد دارای معلولیت در روند دادرسی با حضور بیش از ۶۰ نفر از قضات عالی رتبه دستگاه قضائی از استان‌های سراسر کشور خبر داد و گفت: قضات طی این دوره ها با حقوق معلولان آشنا می شوند.

به گزارش روز شنبه سازمان بهزیستی کشور، محمد نفریه با اشاره به تصویب قانون کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در آذرماه سال ۸۷، افزود: براساس این قانون، سازمان بهزیستی کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان مراجع ملی برای پیگیری اجرای آن اعلام شدند.

وی ادامه داد: بر اساس ماده ۳۵ کنوانسیون، دولت‌های عضو باید گزارش اقدامات خود و پیشرفت‌های حاصله را پس از ۲ سال از الحاق به کارگروهی متشکل از ۱۲ کارشناس مرتبط منتخب در سازمان ملل ارائه کنند؛ بنابراین گزارش ایران با همکاری اداره حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۳ ارسال شد که پـس از آن، کمیته ناظـر ملاحضاتی را بـرای ایران ارسال کرد که بخش مهمی از آن مرتبط با قوه قضائیه بود. از این‌رو حوزه توانبخشی بهزیستی در رایزنی با اداره‌کل امور بین‌الملل قوه قضائیه، پیگیری اجرایی شدن مفاد کنوانسیون را در دستور کار خود قرار داد.

نفریه با بیان اینکه نتیجه این تلاش‌ها و پیگیری‌ها تصویب یک دوره آموزشی تخصصی ضمن خدمت برای تمام قضات بود، خاطرنشان کرد: اولین دوره تربیت مدرس با حضور ۳۸ نفر از قضات عالی رتبه دستگاه قضائی از استان‌های سراسر کشور بهمن ماه سال گذشته برگزار شد و اکنون دومین دوره با حضور ۶۰ شرکت‌کننده از استان‌های تهران، قم و هرمزگان و آذربایجان شرقی  و خراسان جنوبی در حال برگزاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =