۹ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83459072
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اعلام آمادگی آلمان برای کمک به مهار آتش آمازون

تهران - ایرنا - صدراعظم آلمان در گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهوری برزیل گفت، برلین آمادگی دارد در اطفای آتش در جنگل های آمازون به این کشور کمک کند.

به گزارش روز شنبه شبکه دویچه وله، در حالیکه آتش سوزی در جنگل های آمازون نگرانی های بین المللی را بدنبال داشته، «آنگلا مرکل» در تماسی تلفنی با «ژائر بولسونارو» برای کمک به دولت برزیل در مهار آتش‌سوزی این منطقه اعلام آمادگی کرد.
در این گفت وگو همچنین بولسونارو بار دیگر بر حاکمیت کامل برزیل بر سرنوشت منطقه آمازون تاکید کرد.

 وی پس از این گفت وگو، در یک پیام توئیتری تماس خود را با مرکل سازنده خواند.
دولت راستگرای برزیل پیش از این انتقاد جامعه جهانی را درباره سیاست زیست محیطی خود رد کرده است.
نگرانی از ادامه آتش‌ سوزی در جنگل‌های آمازون به طور جدی در اجلاس اخیر کشورهای عضو «گروه 7» در بیاریتز فرانسه مطرح شد و «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه موضوع الزام مقابله با آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های آمازون را در دستور کار این اجلاس قرار داد.
در همین رابطه، آلمان و فرانسه اعلام کردند که ۲۰ میلیون دلار به مهار آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون اختصاص خواهند داد.

با این حال بولسونارو در واکنش به این تصمیم آلمان و فرانسه گفته بود که برزیل برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون نیاز به کمک خارجی ندارد.

از زمان تشدید آتش‌سوزی‌های جنگل‌های آمازون در بخش برزیل، دولت این کشور اعلام کرده که اقدامات مختلفی برای خاموش کردن آتش انجام داده که هنوز به نتیجه نرسیده و همچنان رو به گسترش است.
طبق اعلام موسسه برزیلی پژوهش‌های فضایی، نزدیک به ۱۷۰۰ مورد جدید جنگل‌ سوزی فقط پنجشنبه و جمعه گذشته رخ داده که این رقم از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون به ۷۶ هزار مورد رسیده است.

ضمن آنکه فقط در تیر امسال، میزان جنگل‌زدایی در آمازونِ منطقه برزیل، برای دومین ماه پیاپی از مرز سال گذشته عبور کرده و نسبت ماه پیش از آن ۸۸.۴ درصد افزایش داشته است.

این میزان آتش‌سوزی که در دوره ریاست جمهوری ژائر بولسونارو رئیس جمهوری راستگرا و افراطی برزیل رخ داده، تاکنون سابقه نداشته است.

این آمار و ارقام، با انتقاد رئیس‌جمهوری برزیل همراه شد و وی داده‌های این موسسه تحقیقاتی را دروغ خواند.

ناراحتی او از انتشار این آمار سبب شد تا رئیس این نهاد پژوهشی را از برکنار کند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =