مجمع جهانی اهل بیت(ع) باید عامل وحدت و خادم مردم باشد

تهران- ایرنا - رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) با تاکید براینکه این مجمع باید عامل وحدت و خدوم مردم باشد، ابراز امیدواری کرد این مجمع در حمایت از شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) موفق عمل کند.

آیت الله «محسن مجتهد شبستری» روز شنبه در آیین تکریم حجج الاسلام والمسلمین «محمدحسن اختری» و معارفه «رضا رمضانی» دبیران کل سابق و جدید مجمع جهانی اهل‏ بیت(ع) در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، افزود: هر دو شخصیت، خدوم مردم هستند.
وی با بیان اینکه نور قرآن و عترت، نور معنوی است، اظهار داشت: در زیارت جامعه کبیره که شیخ صدوق از امام علی النقی(ع) نقل کرده بیش از ۸ مورد کلمه نور و انوار درباره اهل بیت(ع) به کار رفته است. خواص نور مادی را در نور معنوی عترت هم می بینم. در اثر نور حسینی و نور اهل بیت(ع) افکار پرورش می یابد.
آیت الله شبستری تاکید کرد: همین انقلاب اسلامی نشأت گرفته از نهضت حسینی است. حق از باطل به وسیله این خاندان تشخیص داده می شود. عجیب تر از همه سرعت سیر در نور اهل بیت(ع) است.
وی با اشاره به اینکه اولین زائر اباعبدالله(ع)، جابر بن عبدالله انصاری است،گفت: در حج  دو میلیون مسلمان شرکت می کنند اما امروزه بیش از ۲۰ میلیون نفر در اربعین حسینی حضور دارند این خیلی عجیب بوده و قریب به معجزه است. امیدواریم از این عزاداری ها که در ماه محرم انجام می گیرد حداکثر استفاده شود و این عزاداری ها و گریه ها مقدمه ای برای شناختن مرام حسینی باشد و سیاه پوشی های محرم از اکنون مشخص کرده که بسیار باشکوه تر از سالهای قبل خواهد بود.
وی با بیان اینکه امیدواریم پیروان مکتب حسینی از این چراغ هدایت بیشتر بهره مند شوند، ادامه داد: امیدواریم شر دشمنان همچون وهابیت و به تعبیر دیگر تسنن آمریکایی و یا تشیع لندنی، به خودشان بازگردد.
وی افزود: حجت الاسلام رمضانی در هامبورگ بود و با شیعیان ارتباط فراوانی داشت و از طرف مقام معظم رهبری امام خامنه ای به عنوان دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) منصوب شد.
 رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در بخش دیگری از سخنان خود حجت الاسلام اختری را شخصیتی پرکار و فعال و در عین حال قابل تقدیر دانست که تا پاسی از شب همواره در دفتر کار خود مشغول فعالیت بود.

 مسئولیت عظیمی بر دوش مجمع جهانی اهل بیت(ع) است

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: انتظاری که پیروان اهل بیت(ع) در نقاط مختلف جهان از مجمع جهانی اهل بیت(ع) دارند، مسئولیت عظیمی است.

آیت الله محمد علی تسخیری افزود:  امروز شاید پیروان اهل بیت(ع) در ۱۰۰ کشور حضور دارند و موثر هستند. شیعیان می خواهند مجمع پشتیبان قوی آنان باشد، حقوق آنان را تامین کرده و مدافع این حقوق باشد.

قرائت حکم رهبر معظم انقلاب درباره انتصاب دبیر جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع)

آیت الله  تسخیری در ادامه این مراسم متن کامل حکم حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره انتصاب دبیر جدید مجمع جهانی اهل بیت (ع)را قرائت کرد.

وی اظهار داشت: مکتب اهل بیت (ع) در واقع کل تعالیم انبیا را در بر دارد. عظمت مکتب به طور طبیعی مسئولیت دبیرکل را نشان می دهد. همچنین مسئولیتی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر عهده دبیرکل مجمع گذاشته اند که با رویکرد تحول گرا و مناسب با شرایط حساس بین المللی و جایگاه مهم پیروان اهل بیت(ع) است.

آیت الله تسخیری با بیان اینکه فعالیت دشمنان این مکتب به خصوص فعالیت های وهابیت اهمیت این مسئولیت را تبیین می کند، گفت: امکانات پیروان اهل بیت(ع) پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار زیاد شده چراکه در یک زمانی مجله هایی که شیعیان منتشر می کردند شاید یک یا دو مجله بود. امروز امکانات تبلیغاتی تشیع بسیار عظیم است.

به گفته وی، امکانات مالی، فکری، اندیشه ای، مولفات و کتاب های شیعه در کل جهان منتشر شده است. پس به موازات این امکانات، فعالیت های ما باید خیلی بیشتر باشد.

وی با یادآوری اینکه پیروزی انقلاب اسلامی عظمت فوق العاده ای به تشیع هدیه کرده است، ادامه داد: مجمع باید خود را در این سطح قرار داده و بتواند اهدافی که در اساسنامه اش آمده محقق کند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: پرچم مقاومت مستضعفین امروز به دست شیعه، جمهوری اسلامی ایران، حزب الله، انصارالله یمن و شیعیان بحرین است. آرزو دارم دبیرکل جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع) بتواند پیام این مسئولیت را خوب دریافت کند و این اهداف را محقق کند.

وی با اشاره به ویژگیهای شخصیتی حجت الاسلام رمضانی، گفت:‌یقین دارم که وی قادر خواهد بود این پرچم را به مقصد برساند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: آرزو دارم که مجمع جهانی اهل بیت(ع) روح تازه ای را پیدا کرده و یک مسیر پرخیر را طی کند و حجت الاسلام اختری در یک پست و منصب جدید بتواند خدمات خود را ادامه دهد.

پس از اعطای حکم، آیات و حجج الاسلام خاتمی، محمدی عراقی، قمی، نواب، مجتهدشبستری و شیخ حسین معتوق، عباسی و ابراهیمی از اعضای شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) برای تقدیم هدایای در نظر گرفته شده به حجت الاسلام والمسلمین اختری بالای سن قرار گرفت.

دنبال شیعه کردن مردم نیستیم


دبیرکل سابق مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز در این مراسم گفت: بعضی از حکام کشورها از ما گلایه می کنند و می گویند شما مردم را شیعه می کنید، خدا شاهد است ما به دنبال شیعه کردن مردم به این معنا نیستیم اما موج انقلاب اسلامی این سوال را برای مردم ایجاد کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن اختری افزود: وقتی مردم می بینند که مقاومت ثمره عاشورای اباعبدالله و مکتب اهل بیت(ع) است، به طرف دین و اسلام می آیند.
وی افزود: این اقبالی که در دنیا نسبت به قرآن، اسلام، پیامبر (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) وجود دارد، همه به برکت عاشورای حسینی است.

او تاکید کرد: نمی خواهیم مردم را دعوت کنیم تا شیعه شوند، اما آنان وقتی این معنویت و پرتو نور اهل بیت(ع) را می بییند به این مکتب گرایش پیدا می کنند و اینها همه از برکات انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری است.
وی با بیان اینکه امروز بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون مسلمان و بیش از سیصد میلیون شیعه در دنیا وجود دارد، اظهار داشت: مجمع در همه دنیا جا باز کرده و با همه رهبران اهل سنت و مسیحی و غیره ارتباطات خوبی پیدا کرده است. امیدوارم دبیرکل جدید بتواند همه اینها را پیگیری کند. بنده هم به عنوان یک عضو شورا در خدمت هستم امیدواریم بتوانیم دست به دست هم دهیم و کار کنیم.
اختری ادامه داد: از همه کسانی که در انجام این مسئولیت به هر نحوی کمک کردند، از رؤسای جمهوری، وزرا، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و ارگان های دیگر از ما حمایت و پشتیبانی کردند قدردانی می کنم.
وی در ادامه با ابراز گله مندی از نبود امکانات برای ایتام آل محمد(ص) که نیازمندی ها و توقعات آنها بسیار بیش از آن است که بخواهم توضیح دهم، گفت: اهدافی که برای مجمع درنظر گرفته شده سازمان دهی وضعیت شیعیان و نشر معارف اهل بیت(ع) بر اساس وحدت، تقریب بین مذاهب، تعاون با مسلمانان و حتی غیرمسلمانان است که در این امر تلاش های بسیاری شد و همچنان جای کار هم دارد.
دبیرکل سابق مجمع جهانی اهل بیت(ع) توضیح داد: امروز شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) انتظارات بسیاری دارند که در اصل بی مورد هم نیست. اما در عین حال امکاناتی که لازم است، وجود ندارد.

وی گفت: نیازمند امکانات هستیم تا بتوانیم از همه ظرفیت ها بهره مند شویم. همه ظرفیت ها را بکار ببندیم و با همکاری به پیش برویم تا این رسالت ها را دنبال کنیم. ضمن تبریک خدمت آقای رمضانی انتظار دارم که این مسئولیت را با ابعاد مختلفی که در بیانات رهبر انقلاب توجه شده، اقدام شود و فعالیت ها با سرعت و گستردگی بیشتر پیش برود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha