شمار مشاوران مدارس افزایش یابد

تهران- ایرنا- معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به وضعیت نگران کننده آسیب های اجتماعی در کشور گفت: راهبردی ترین وزارتخانه در این حوزه، آموزش و پرورش است و شمار مشاوران مدارس باید افزایش یابد.

حبیب الله مسعودی فرید با اشاره به نامطلوب بودن وضعیت آسیب های اجتماعی گفت: ۵۰ درصد اختلالات روانی از سنین زیر ۱۴ سالگی شروع می‌شود، ولی مطالعات شیوع شناسی ما برای سنین بالای ۱۵ سال است. اگر طرح نماد فراگیر شود می‌تواند کمک کند. هدف کلی طرح نماد، توانمندسازی دانش آموزان و مقابله با آسیب‌های اجتماعی از طریق مداخله به موقع و موثر با استفاده از رویکرد پیشگیری رشدمدار عنوان شده است. در طرح نماد که با همکاری ۹ وزارتخانه اجرا می شود پیشگیری در سه محیط خانواده، مدرسه و گروه همسالان حائز اهمیت است؛ زیرا بعد از ورود در این سه حوزه، کودک به عنوان یک شهروند آماده ورود به جامعه می‌شود. 
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه درس سواد رسانه ای را در پایه دهم داریم، اما خوب است که چنین آموزش هایی از سنین پایین‌تر شروع شود، گفت: فراگیری مهارت های اجتماعی و سبک زندگی ایرانی اسلامی طوری که منجر به تغییر رفتار شود، بسیار مهم است. رسانه ها نیز نقش مهمی در فرهنگ سازی دارند.

وی افزود: شمار مشاوران مدارس تحت پوشش این طرح باید افزایش یابد. ما تربیت افراد چندظرفیته و ایده مددکار مدرسه را مطرح کردیم.

هشت درصد گزارش های اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است

مسعودی فرید با بیان اینکه هشت درصد گزارش های اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است، گفت: باید بیشترین نیرو و توان را در حوزه پیشگیری قرار دهیم. درباره آسیب ها هم باید همین طور فکر کنیم. آموزش و پرورش جایی است که ۹۵ درصد بچه ها آنجا در دسترس هستند و لزوما این طور نیست که بچه ها در مدرسه گرفتار آسیب شده باشند. آموزش و پرورش یک فرصت است و همه دستگاه‌ها باید به آموزش و پرورش کمک کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا وضعیت آسیب های اجتماعی در کشور نگران کننده است، گفت: بله قطعا همین طور است. فردی که دست به خودکشی میزند از مدت ها قبل علائمی چون افسردگی و اضطراب داشته است.

مسعودی فرید ادامه داد: باید نشانگان آسیب ها را رصد کنیم. مثلا اگر ۱۵ عامل خطر اعتیاد داریم که در سن دانش آموزی در حال افزایش است، باید هوشیار شویم. در ائتلاف نماد همه دستگاه‌های مربوط عضو هستند. می‌توان با نگاه ارتقایی قبل از بروز آسیب مداخلات لازم را داشته باشیم.

فعالیت ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر

وی به کمبود قابل توجه مشاور و مربی بهداشتی در مدارس نیز اشاره کرد و گفت: راهبردی ترین وزارتخانه، آموزش و پرورش است. باید مجوز نیروی مشاور برای آموزش و پرورش صادر شود. اکنون ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی در تمام شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر داریم که همه آنها روانشناس و مددکار دارند.

مسعودی فرید خاطرنشان کرد: ۴۵۰۰ مددکار، روانشناس و مشاور حقوقی و بیش از ۲۰۰۰ هزار مرکز مشاوره داریم. خط ۱۴۸۰ خط مشاوره تلفنی و خط ۱۲۳ هم برای اورژانس اجتماعی است. این مراکز طبق پروتکل نماد با آموزش و پرورش متصل هستند و اگر دانش آموزی نیازمند مداخله باشد، پیگیری ها انجام می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =