آمادگی هند برای گفت وگو با پاکستان

تهران- ایرنا- وزیر خارجه هند در دیدار با کمیسر اتحادیه اروپا گفت، کشورش مایل است در فضایی عاری از خشونت، درباره مسایل مهم با پاکستان گفت وگو کند.

به نوشته روزنامه تایمز هند، "اس جی شانکر" در توئیتی که در صفحه کاربری خود منتشر کرد، نوشت، در دیدار با "کریستوس استایلیاندیس" درباره نحوه حکومتداری بهتر و توسعه بیشتر مناطق جامو، کشمیر و لاداک و چشم انداز تحولات اخیر مربوط به افغانستان و ایران تبادل نظر شد.

وی افزود، در این دیدار بر آمادگی هند برای گفت وگو درباره مسایل مهم با پاکستان در فضایی عاری از خشونت تاکید شد.

استایلیاندیس نیز در این دیدار گفت، از نظر اتحادیه اروپا، هند و اسلام آباد برای رفع تنش ها بر سر منطقه کشمیر باید مذاکرات را از طریق مجاری دیپلماتیک ازسربگیرند.

تنش بین اسلام آباد و دهلی بر سر کشمیر به 14 مرداد برمی گردد که "نارندرا مودی"، نخست وزیر هند، 5 اوت(14 مرداد) از لغو اصل امتیازات ویژه دولت کشمیر تحت کنترل هند که در قانون اساسی این کشور برای این منطقه در نظر گرفته شده بود، خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، منطقه جامو و کشمیر به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در مسایل داخلی از خودمختاری برخوردار بودند.

پاکستان و هند، کشمیر دارای اکثریت مسلمان ‌نشین را بخشی از قلمرو خودشان می‌ دانند. این دو کشور در گذشته دو بار بر سر کشمیر با یکدیگر جنگ کردند.

پس از لغو اختیارات ویژه منطقه کشمیر از سوی هند، پاکستان مبادلات تجاری و فرهنگی با هند را قطع، سفیر هند را اخراج کرد، سطح تعاملات دیپلماتیک میان دو کشور را کاهش داد و بخشی از آسمان خود را به روی هند بست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =