تجهیز ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی زنجان به سامانه‌های نوین آبیاری

زنجان - ایرنا - تا کنون ۵۴ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان زنجان مجهز به سامانه های نوین آبیاری شده است که تجهیز ۲۳ هزار از این اراضی در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت:  ارتقای شاخص ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان به رقم ۱.۹۸ اسب بخار در هکتار و احراز رتبه برتر کشوری در این شاخص از دستاوردهای دیگر دولت در بخش کشاورزی استان زنجان است.

جواد تاراسی احراز رتبه برتر کشوری در تولید، فرآوری و توزیع انواع بذور گواهی شده به میزان ۲۰ هزار تن در سال، توسعه باغات زیتون در اراضی شیب‌دار در سطح ۲ هزار  هکتار و اجرای طرح‌های زیربنایی حدنگاری و رفع تداخلات به ترتیب در سطح ۲۷۰ و ۳۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان  را از دیگر دستاوردهای سازمان جهاد کشاورزی استان در دولت تدبیر و امید برشمرد.

وی عنوان کرد: رکورد تولید و خرید تضمینی محصول گندم به ترتیب به میزان بیش از ۵۲۰ و ۴۵۵ هزار تن طی دولت تدبیر و امید در استان زنجان شکسته شد.

تاراسی از افزایش ارزش ریالی و وزنی صادرات محصولات کشاورزی و احراز رتبه برتر سنواتی استان در طول مدت دولت تدبیر و امید در استان زنجان خبر داد و افزود: تثبیت ژن چند قلوزایی در گله‌های گوسفند نژاد افشاری ۷۰ روستا و در سطح ۱۷ هزار راس دام سبک، ارتقای سهم کشوری استان در تولید جوجه مرغ مادر تخم‌گذار به ۲۵ درصد و ایجاد بزرگ‌ترین زنجیره پرورش بوقلمون با تولید ۱۴ درصد گوشت بوقلمون کشور از دیگر موفقیت‌ها و دستاوردهایی است که در بخش امور دام محقق شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به ارتقای شاخص مصرف و تولید آبزیان و احراز رکورد تولید ماهیان سردآبی به میزان سالیانه ۱۶ هزار تن در این استان بیان داشت: در دولت تدبیر و امید همچنین توسعه برنامه‌های آموزشی و ترویجی و احراز رکورد سنواتی کشوری در خصوص آموزش بهره‌برداران، تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی محقق شده و خودکفایی در تولید هسته‌های بذری لوبیا و سیب زمینی حاصل شد.

به گزارش ایرنا، استان زنجان حدود ۸۰۰ هزار زمین کشاورزی دارد که از این مقدار حدود ۱۸۵ هزار زمین آبی(زراعی و باغی) است.

۳۰۸۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =