۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۹
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83458374
۰ نفر

برچسب‌ها

اتحادیه اروپا بازداشت فعالان در هنگ‌کنگ را نگران‌کننده خواند

تهران- ایرنا- مقامات اروپا روز جمعه پس از پایان نشست هلسینکی، با انتشار بیانیه ای از بازداشت چندین فعال طرفدار دموکراسی در هنگ‌کنگ ابراز نگرانی کردند.

به گزارش دویچه وله، وزیران امور خارجه اروپا در گزارش پایانی این نشست، استقرار سربازان چینی در مرز هنگ کنگ را مورد انتقاد قرار داده و نسبت به هرگونه افزایش نیرو در این منطقه هشدار دادند.

«فدریکا موگرینی» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگار دیچه وله گفت: تحولات در هنگ کنگ به ویژه در ساعات گذشته بسیار نگران کننده است.

موگرینی افزود که انتظار دارد مقامات محلی به آزادی بیان، تجمع و تظاهرات مسالمت آمیز مردم احترام بگذارند.

وی گفت: اتحادیه اروپا همچنان آخرین تحولات هنگ کنگ که در بر گیرنده شهروندان اروپایی و منافع اقتصادی اروپا نیز می شود را دنبال خواهد کرد.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز هشدار داد که اوضاع هنگ کنگ نباید بدتر شود.

وی تأکید کرد؛ افرادی که به خیابانها می آیند در حقیقت از حق خود برای تجمع و ابراز عقیده استفاده می کنند.

به گزارش رسانه آلمانی، بعدازظهر جمعه پلیس هنگ کنگ پیش از تجمع بزرگ پیش بینی شده برای روز شنبه، چندین فعال را دستگیر کرد.

پلیس هنگ کنگ همچنین بازداشت سه رهبر گروه‌های سیاسی استقلال‌طلب این منطقه شامل «وونگ چی فونگ»، «چو تینگ» و «چان هو تین» را تأیید کرد.

ناآرامی های هنگ کنگ از خردادماه سال جاری و در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین آغاز شد. چین معتقد است؛ برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس در این ناآرامی ها نقش دارند و بارها به این کشورها هشدار داده که از دخالت در امور هنگ کنگ دست بردارند.

همزمان با دستگیری این سه نفر، رسانه ها اعلام کردند؛ پلیس هنگ کنگ نیز با درخواست "جبهه حقوق بشر مدنی" برای برگزاری تظاهرات در روز شنبه مخالفت کرده است. این گروه اعلام کرده که مطابق قانون رفتار کرده و تظاهراتی برپا نخواهد کرد.

برخی گزارش ها نیز حاکی است؛ طرح دولت هنگ‌کنگ مبنی بر رسیدگی به پنج خواسته معترضان از جمله لغو لایحه استرداد مجرمین با مخالفت دولت چین مواجه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =