۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۴
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83458351
۰ نفر

برچسب‌ها

بالگرد مینیاتوری در دل کاوشگر مریخ نصب شد

تهران- ایرنا- مهندسان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) از نصب یک فروند بالگرد مینیاتوری که قرار است بر فراز مریخ پرواز کند در کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، «جیم برایدنستاین» مدیر ناسا اوایل سال جاری میلادی از جزئیات برنامه های این سازمان برای جستجو در مریخ از طریق آسمان این سیاره خبر داده بود.

وی در ماه مارس اعلام کرد که برای اولین بار می خواهیم بالگردی را در جهان دیگری به پرواز درآوریم .

هفته جاری مهندسان ناسا قدم دیگری در راستای تحقق این وعده برداشتند و یک بالگرد روتور دوقلو و سیستم رهایی بالگرد مریخی را در دل این کاوشگر قرار دادند. مهندسان همچنین پوششی را برای محافظت از این بالگرد خورشیدی در برابر گرد و غبار و آوار موجود در جوّ مریخ در جریان ورود ، کاهش ارتفاع و فرود بر سطح این سیاره نصب کردند. 

این بالگرد در درجه اول یک آزمایش اثبات مفهوم به شمار می رود بطوریکه اگر نتواند در آسمان مریخ پرواز کند، ممانعتی برای اهداف علمی ماموریت Mars ۲۰۲۰ ایجاد نمی کند؛ اما در صورت موفقیت محققان و مهندسان می توانند کوپترهای نسل دومی را وارد ماموریت های آتی علمی کنند.

این بالگرد تقریبا هر روز جلوتر از این کاوشگر پرواز، نقاط مختلف را بررسی و به مهندسان روی زمین کمک می کند تا بهترین مسیر را برای پیمایش برنامه ریزی کند.

قرار است کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ و بالگرد مریخی آن ژوئیه آینده توسط موشک «اطلس ۵» (Atlas V) به فضا پرتاب شوند. به وسیله این پرتاب که اواسط سال میلادی ۲۰۲۰ انجام می شود دو سفینه فضایی تا فوریه ۲۰۲۱ در سطح این سیاره سرخ قرار می گیرند./

برچسب‌ها

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =