خشم و نگرانی نتانیاهو از تلاش‌های مکرون برای مذاکره با ایران

تهران- ایرنا- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در گفت وگوی تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، از نقش او برای آغاز مجدد مذاکره با ایران انتقاد کرد و خواهان رویکرد سخت تر پاریس در قبال تهران شد.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» گزارش داد: نتانیاهو به مکرون گفت که "تهوّر ایران روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود و الان زمان مناسبی برای گفت‌ وگو با این کشور نیست".

او از مکرون خواست که ایده بازگشت آمریکا و ایران به میز مذاکره را دنبال نکند.  

به گزارش ایرنا، تحرکات دیپلماتیک مکرون برای کاهش تنش ایران و آمریکا و دعوت از محمدجواد ظریف در هفته گذشته به نشست اخیر گروه ۷ در بیاریتز فرانسه، از نظر تحلیلگران و فعالان سیاسی، تلاش آشکار پاریس در مخالفت با سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران تعبیر شده است.

نتانیاهو در این تماس تلفنی، نگرانی خود را از این تحرکات اعلام کرده و تحلیلگران معتقدند که این نگرانی، ناشی از جدی بودن پاریس برای ترغیب آمریکا به پذیرش قدرت منطقه ای ایران و فرو کاستن تنش ها بین این دو کشور است.

از ماه می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) که ترامپ از برجام خارج شد، منحنی تنش بین ایران و آمریکا دارای حرکتی رو به بالا بوده است.

اما در ماهای اخیر، تلاش های میانجیگری افزایش یافته و مکرون در کنار برخی دیگر کشورها و اتحادیه اروپا تلاش می کند که زمینه‌ی گفت وگو و کاهش تنش بین ایران و آمریکا را مهیا سازد.

مقامات ایران بارها اعلام کردند؛ مذاکره با آمریکا منوط به بازگشت ترامپ به برجام است و ظریف، بتازگی در سفر به مالزی اعلام کرد که واشنگتن به توافق هسته ای احترام بگذارد و برای مذاکره باید بلیت بازگشت به برجام را خریداری کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha