۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 917
کد خبر: 83458009
۰ نفر

برچسب‌ها

خاتمی: نیازی به مذاکره با آمریکا نداریم

تهران- ایرنا- خطیب جمعه تهران گفت: ترامپ در انتخابات آینده می خواهد بگوید که ایران را پای مذاکره کشانده است حال آنکه ما نیازی به مذاکره نداریم و این آمریکایی‌ها هستند که به مذاکره نیاز دارند.

آیت الله «سید احمد خاتمی» در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران اظهار داشت: موضوع مذاکره با آمریکا در هفته گذشته تب و تاب فراوانی داشت؛ مقام معظم رهبری قاطعانه فرمودند هیچ مذاکره ای با آمریکا صورت نخواهد گرفت چه در متن سازمان ملل و چه در حاشیه آن؛ و البته همه مسئولان هم این موضوع را یک صدا اعلام کردند.

وی تصریح کرد: همانگونه که رئیس جمهوی گفتند مذاکره با آمریکا و عهدشکنان دیوانگی و نابخردی است و مادیوانه نیستیم؛ مذاکره در شرایط مساوی معنا دارد و نه در شرایط نامساوی؛ آمریکایی ها انتظار دارند هر چه گفتند ما بگوییم چشم، این مذاکره نیست و سلطه است.

خطیب جمعه تهران با بیان اینکه مذاکره تحت فشار، مذاکره نیست بلکه تسلیم است، ادامه داد: چهل سال است که مردم ما سلطه را نپذیرفته اند و ملت عاشورایی ما، ملت هیهات من الظله است.

وی با اشاره به اینکه مسئولان به گونه ای حرف بزنند که دشمن از آنها سوژه نگیرد، خطاب به مسئولان گفت: شما که نمی خواهید مذاکره کنید چرا به گونه ای حرف می زنید که دشمن از شما بهانه بگیرد؛ آمریکایی ها به ویژه ترامپ به مذاکره نیاز دارد؛ نزدیک انتخابات آنها است، ترامپ در این انتخابات می خواهد بگوید که ایران را پای مذاکره کشانده است؛ ما نیازی به مذاکره نداریم و آنها نیازمند مذاکره هستند.

خاتمی با تاکید بر اینکه  در شرایط کنونی و روش ترامپ این آرزو (مذاکره) را باید به گور ببرند، ادامه داد: مردم و مسئولان نیز فهمیده اند که آمریکا و اروپا سروته یک کرباس هستند، و نباید دل به اینها بست و به خدا اعتماد و به مردم تکیه کنند.

خطیب جمعه تهران حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به عراق و لبنان را نشانه خوی تجاوزگری این رژیم دانست و اضافه کرد: راه درست به فرموده امام راحل  این است که اسرائیل باید از بین برود.

خاتمی افزود: ۲۰ روز است مسلمانان کشمیر زیر فشار دولت هند قرار دارند، انتظار می رود دولت هند سیاستی منصفانه در قبال این مردم مسلمان در پیش بگیرد و به مردم مسلمان منطقه زور نگویند.

در عزاداری‌ها فرهنگ حسینی را نشر دهید

خاتمی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره «رئیسعلی دلواری بوشهری»  در مبارزه با استعمار انگلیس و شهیدان قدوسی و دستجردی با یادآوری اینکه امسال ۱۳۸۰ سال از واقعه عاشورا می گذرد، افزود: داغ حسین (ع) خاموش شدنی نیست، کشور ما به استقبال برپایی باشکوه عزای حسینی می رود زیرا ما مدیون حسین هستیم و آزادی، نهضت و عزت ما بر پایه سیره امام حسین(ع) است.

وی بیان کرد: از یزید گرفته تا دیگر جلادان خواستند این چراغ را خاموش کنند، اما این نور خاموش نشد

آیت الله خاتمی تاکید کرد: بانیان عزای اباعبدالله، شرکت کنندگان، مداحان و خطبای این مجلس به این عزاداری نگاه سرمایه ای داشته باشند چراکه این سرمایه دین ما را نگاه داشته است و خطابه، مداحی ها و عزاداری های خود را از فرهنگ حسینی پر کنند.

ناامیدکردن مردم از انقلاب از بزرگترین منکرات است

امام جمعه موقت تهران به هفته اول محرم به عنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: روح عزاداری «ابا عبدالله» غیرت دینی است و این در امر به معروف و نهی از منکر است؛ مسئله ای که نظارت عمومی است و اگر مردم در موضوعات مختلف در صحنه باشند جلوی فساد گرفته می شود.

وی با تاکید بر این موضوع که معروف ها را به معروف های فردی و منکرها را به منکر فردی محدود نکنیم، افزود: منکرهای سیاسی هم منکر است و ناامید کردن مردم از انقلاب، منکرهای اقتصادی، فساد و گرانی های افسار گسیخته از منکرات بزرگ است.

خطیب جمعه امروز تهران ادامه داد: از مهمترین معروف ها قانونمنداری است؛ در عرصه امر به معروف و نهی از منکر کسی حق شکستن قانون و عبور از آن را ندارد، امر به معروف مرادف با خشونت نیست بلکه مرادف با تدبیر است تا احتمال تاثیر آن بیشتر باشد.

ایران جلودار مبارزه با تروریسم است

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: این دو بزرگوار شهدایی مخلص، وفادار و خستگی ناپذیر بودند، امروز را روز مبارزه با تروریست نامیدند؛ ایران قربانی تروریسم است، ۱۲ هزار شهیدی که به دست منافقین سیاه دل شهید شدند و ۵ هزار نفر نیز به دست گروه های دیگر به شهادت رسیدند، شهیدان مبارزه با ترور هستند.

خاتمی با تاکید بر اینکه ایران در عرصه مبارزه با تروریسم مدعی و جلودار است، تصریح کرد: آمریکا به اعتراف خود تروریست پرور است چنانکه در تبلیغات انتخاباتی ترامپ و کلینتون گفتند که داعش، طالبان و بسیاری دیگر از گروه های تروریستی را ایجاد کردند؛ گروه های تروریستی به آنها وصل هستند و سازمان منافقین از لیست گروه های تروریستی آنها خارج شده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه دولت آمریکا در صدر تروریست های دولتی دنیا قرار دارد، ادامه داد: ادبیات آمریکایی ها این است که در دنیا غیرتمندان باشرف را تروریسم خطاب می کنند، غیرتمندان حزب الله لبنان را که از  وطن خود دفاع می کنند، انصار حزب اله یمن، حشد الشعبی عراق و مبارزان فلسطینی را تروریسم می نامند که این خود نوعی تروریسم فکری است در حالی که این گروه ها نه تروریسم بلکه مدافع ارزش ها هستند و ادبیات آمریکایی ها در این زمینه اغوا گری و دروغ است.

آیت الله خاتمی با گرامیداشت هفته دولت و تبریک به دولتمردان اظهار کرد: دولتمردان هفته پرکاری را پشت سرگذاشتند و پروژه های مختلفی را افتتاح کردند و کلنگ زدند.

وی ادامه داد: جامعه نمونه قرآنی سه ویژگی امنیت، آرامش و رفاه مناسب دارد برای رسیدن به این جامعه، رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری به دولتمردان سرمایه بزرگی است به خصوص رهنمودهایی که امسال مقام معظم رهبری خطاب به دولتمردان ایراد فرمودند.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: قانون اساسی ما ظرفیت بسیار خوبی برای اداره جامعه دارد، دولتمردان با همین قانون کشور را اداره کردند. رهبری فرمودند «حاشیه سازی نشود»؛ مسئولان حاشیه سازی نکنند، با همین قانون اساسی می شود مملکت را اداره کرد.

مبارزه با فساد به سود نظام اسلامی و همه قوا است

آیت الله خاتمی مبارزه با فساد در ابعاد ساختاری و اجرایی را یک ضرورت دانست و گفت: سرنوشت نظام و انقلاب به این موضوع گره خورده است؛ اکنون قوه قضاییه عزم خود را برای مبارزه با فساد جزم کرده است.

وی تصریح کرد: مبارزه با فساد مختص به یک قوه نیست بلکه سلامت نظام اداری کشور به نفع نظام اسلامی و به سود هر سه قوه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =