سرعت باد در زابل به مرز ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت رسید

زاهدان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: لحظاتی قبل بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت رسید و گرد و غبار حاصل از آن دید افقی را به شدت کاهش داد.

محسن حیدری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صبح امروز بر سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان وبلوچستان افزوده شد به طوری که تا ساعت ۱۰:۳۰بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت رسید.
وی افزود: وزش باد دید افقی در محدوده ایستگاه فرودگاهی زابل را به ۲ هزار و ۵۰۰ متر کاهش داد و سبب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۱۲۴۷ میکروگرم بر مترمکعب یعنی ۸ برابر حد مجاز برسد.
مدیرکل هواشناسی سیستانوبلوچستان با بیان اینکه شرایط در زهک بدتر از زابل است، گفت: وزش باد شدید در زهک تبدیل به توفان گردو  خاک شد و شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی این شهر را به ۶۰۰ متر کاهش داد.
وی در باره میزان غلظت ذرات معلق در هوای زهک گفت: هواشناسی زهک فاقد دستگاه سنجش گردوغبار است که با توجه به قول های مسئولان محلی و استانداری در صورت تأمین اعتبار، این دستگاه برای این شهرستان تهیه و راه اندازی می‌شود.
حیدری شرایط تردد در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان را نامناسب توصیف کرد و ادامه داد: وزش توفان در شمال استان موجب کاهش شدید دید افقی در برخی محورهای مواصلاتی این منطقه نظیر زهک-زابل، زهک-هیرمند، هیرمند-زابل و بخش‌هایی از محور زاهدان-زابل شده است.
وی افزود: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدلهای عددی وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه و گاهی توفان گردوخاک تا اواخر هفته آینده در شمال سیستان وبلوچستان ادامه دارد.  
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: انتظار می رود سرعت وزش باد صبح ها از شدت بیشتری برخوردار باشد.
وی افزود: اثرات این بادها علاوه بر منطقه سیستان، نواحی مرکزی و مرزهای غربی و شرقی  سیستان وبلوچستان را نیز با شدت کمتر در برخواهد گرفت.

۹۹۰۸**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =