۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 1580
کد خبر: 83457865
۰ نفر

برچسب‌ها

تشریح تهدیدها و فرصت‌های استان قزوین از زبان استاندار

قزوین - ایرنا - استاندار قزوین در روزهای پایانی خدمت خود در قزوین، طرح‌های ناتمام و پایان یافته و تهدیدها و فرصت‌های استان قزوین را برای خبرنگاران تشریح کرد.

عبدالمحمد زاهدی روز جمعه در حاشیه گازرسانی به روستاهای قزوین با اشاره به طرح‌های ناتمام استان در دوره مدیریتی خود به خبرنگاران گفت: خط انتقال آب از سد طالقان به قزوین که در حال انجام است از جمله مهمترین کارهایی بود که به دلیل کمبود اعتبارات در دوره مدیریتی من تحقق نیافت.
زاهدی اضافه کرد: با راهکاری که به دولت پیشنهاد داده‌ایم هم اکنون آیین نامه‌ای در حال تدوین است که در صورت نهایی شدن آن نه تنها مشکل آب در قزوین حل می‌شود بلکه به اجرای بسیاری از طرح‌های عمرانی کشور به وسیله بخش خصوصی منجر خواهد شد.
وی با بیان اینکه در بخش تعاونی‌های مسکن قزوین نیز بسیاری از مشکلات از ۲۰ سال گذشته باقی مانده بود، افزود: اگرچه تعداد کمی از مشکلات تعاونی‌های استان حل شد اما باز هم مشکلات زیادی باقی مانده که عمده آنها توسط ادارات مرکزی در تهران قابل حل بوده و مقدمات آن نیز فراهم شده است.
زاهدی با بیان اینکه همه مشکلات یک استان در طول مدیریت یک نفر حل نمی شود و نظام خلقت نیز به گونه ای است که هر روز مسایل جدیدتری برای جوامع انسانی پیش می آید، گفت:در دوره مدیریتی من در قزوین اقدامات خوب زیادی نیز انجام شد که از جمله آنها توسعه آبیاری تحت فشار و کشت گلخانه‌ای و همچنین حل مشکل تعداد قابل توجهی از واحدهای صنعتی بود هرچند بسیاری از واحدها نیز همچنان مشکل دارند.
وی همچنین، راه قزوین- تنکابن- رحیم آباد را یکی دیگر از طرح‌های نیمه تمام استان قزوین عنوان کرد و گفت: این راه مشکلات زیست محیطی داشت که البته بیشتر آن در مازندران و گیلان بود و مسایل آن نیز به تدریج حل خواهد شد.
زاهدی اظهار داشت: یکی از کارهایی که در استان با موفقیت انجام شد پیگیری اتصال قطار تندرو به قزوین بود که با موافقت مرکز در حال انجام است.
استاندار قزوین اضافه کرد:در آینده با ورود مترو به قزوین، این استان به مرکز توزیع مسافر از مرکز به شمال و شمال غرب کشور تبدیل خواهد شد.
وی ادامه داد: راه آهن قزوین- رشت هم یکی از طرح‌های بسیار بزرگ و باارزشی بود که بدون وقفه اجرا شد تا جایی که در سال ۹۶ با وجود برف سنگین، پل‌های آن در همان شرایط سخت نصب شدند.
زاهدی، قزوین را سرشار از استعداد و نقاط قوت توصیف کرد و اضافه کرد: بدون شک نیروی انسانی آموزش دیده و توانمند یکی از این نقاط قوت است که استقبال سرمایه گذاران از این استان را در پی دارد.
استاندار یادآور شد:آشنایی مردم قزوین با فرهنگ صنعت نیز از دیگر مزیت‌های این استان است چون در بسیاری از مناطق دیگر مردم ممکن است نسبت به استقرار یک واحد تولیدی مقاومت نشان دهند اما در قزوین چنین نیست.
وی، کشاورزی قدرتمند را از دیگر فرصت‌های قزوین دانست و گفت:در کنار این فرصت‌ها مهمترین تهدید برای قزوین مصرف بی رویه آب است که تهدیداتی را برای کشاورزی قزوین در آینده به دنبال خواهد داشت.
زاهدی خاطرنشان کرد: در صورت تداوم برداشت غیرمنطقی و بی رویه آب، بیابانزایی و نابودی کشاورزی قزوین حتمی است.
وی ادامه داد: فرونشست زمین علاوه بر خطرات ظاهری، سفره‌های زیرزمینی را هم از بین می‌برد تا جایی که با وجود باران و روان آب، دیگر این آب ذخیره نشده و تبخیر می‌شود.
زاهدی یکی دیگر از مهمترین مشکلات استان قزوین را نزاع‌ها و اختلافات سیاسی بین جناح‌ها و جریان‌ها دانست و افزود:متاسفانه به جای آنکه توان سیاست مداران استان صرف ساختن قزوین شود، صرف این منازعات شده و وقت مسئولان اجرایی نیز صرف آنها می‌شود.
وی به  احزاب و جریان‌های سیاسی قزوین توصیه کرد در اهداف و منافع مشترک استان که به توسعه آن منجر می‌شود با یکدیگر متحد باشند و همدیگر را خنثی نکنند.
زاهدی با توصیف احساس خود از پایان کار در قزوین و بازنشستگی، گفت: اگرچه از بازنشستگی خود به لحاظ شخصی خوشحال هستم اما دلبستگی من با مردم و رسانه‌های استان‌ی در آخر موجب دلتنگی می‌شود.  
وی گفت:چون در استان‌های مختلفی تجربه کار داشته‌ام همین امر باعث شده دوستان زیادی هم داشته باشم.
در آخرین جلسه هیات دولت که روز چهارشنبه ششم شهریورماه برگزار شد هدایت الله جمالی پور به عنوان دهمین استاندار قزوین تعیین گردید.
زاهدی استاندار پیشین قزوین که سابقه استانداری استان‌های ایلام، چهارمحال و بختیاری، استان مرکزی و کردستان را در کارنامه دارد ۲۲ شهریور ۹۶ به این سمت در قزوین منصوب شد و هم اینک به افتخار بازنشستگی نایل آمد.
۷۳۸۸ *۶۱۰۱

اخبار مرتبط