۲۱ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۳
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 83457864
۰ نفر

برچسب‌ها

«نماز زیباترین الگوی پرستش»

بندرعباس- ایرنا- کتاب «نماز زیباترین الگوی پرستش» مجموعه خطبه‌های آیت الله غلامعلی نعیم آبادی مربوط به نماز جمعه شهر بندرعباس است که حسین واعظی نژاد آن را تنظیم و به رشته تحریر در آورده است.

این کتاب ۹ فصلی توسط ناشر ستاد اقامه نماز با تیراژ ۵۰۰ نسخه در پاییز سال ۱۳۷۹ به چاپ رسیده است.

«نیازهای انسان»، «جایگاه نماز»، «آثار نماز»، «اقامه نماز»، «موانع اقامه نماز»، «روش‌های اقامه نماز»، «تضییع نماز»، «ویژگی‌های نماز مقبول» و «آشنایی با نمازگزاران نمونه» از فصل‌های این کتاب ۳۳۷ صفحه‌ای است.

در فصل نخست این کتاب دررابطه با نیازهای انسان سخن گفته است این که بدن انسان به مجموعه ای از مواد غذایی نیازمند است که بدون آن‌ها نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

بدن آدمی به آهن، کلسیم، انواع ویتامین‌ها و غیره نیاز دارد و چنانچه هریک از این‌ها به آن نرسد، بدون تردید مقاومت خود را از دست می‌دهد و دچار عوارضی می‌گردد. در این صورت انسان باید به پزشک مراجعه نماید و با استفاده از دارو کمبود موادغذایی مورد نیاز خود را جبران کند.

امروزه به دلیل استفاده ناکافی از غذاهای مناسب و ضروری، بیش از نیم میلیون کودک در جهان فقط دچار عارضه نابینایی هستند.

از آنجا که انسان دارای روح وجسم است، بدیهی است روح انسان نیز که اصالت انسان به آن است، نیازهایی دارد که باید آن ها را شناخت و درجهت تامین آن نیازها تلاش نمود.

گام اول در سعادت انسان، شناخت نیازهای واقعی روح است. نماز نیاز روح و عنصر لازم در سلامت جامعه بشری است که بدون آن محال است جامعه روی فلاح و رستگاری را ببیند. نماز معجونی است که هم رشد و عروج دارد، هم ناهی از فحشا و منکر است. هم عوامل ضد رشد را از بین می‌برد و هم روح را متعالی می‌سازد. معجونی که به دلیل این همه آثار، درباره آن گفته شده است: «الصلاه خیر موضوع»

نماز پشتوانه ی انسان، نماز بهترین الگوی عبادت و پرستش، نماز احیاگر مکتب اسلام و نام پیامبر، نماز آخرین سفارش پیامبر،  فلاح ورستگاری، وظیفه کارگزان درحکومت اسلامی چیست؟، شراب وقمار، غفلت وریا، سفارش پدر و مادر، آموزش نماز به فرزندان، نماز جماعت، نماز جمعه و آثار آن، مراتب تضییع نماز و حضور قلب از دیگر بخش‌های این کتاب است.

مقدمه این کتاب را محمدیان معاون تحقیق و تالیف ستاداقامه نماز در رمضان ۱۴۱۹ نوشته است. دراین مقدمه آمده است: اسرار نماز و آثار پربرکت این فریضه سترگ و بس مهم، پر دامنه تر از آن است که در نوشته ای کوتاه و یا حتی مجموعه‌ای دراز دامن بتوان بیان کرد.دلیل این مدعا آثار فراونی است که در این باره به رشته تحریر درآمده اند، اما تنها عُشری از آنچه می‌‎بایست گفته و یا نوشته شود، گفته و نوشته شده است.

در زبان و بیان ائمه دین سلام الله علیهم اجمعین از نماز به عنوان ستون و اساس دین یاد شده است، زیرا نماز تنها ستون رو به آسمان است که می‌توان بدان تکیه زد و در امتداد آن عروج را به تماشا ایستاد.

دل‌های آکنده از شور و اشتیاق حضور، ذکر جمیل یار را در نماز به زبان می‌آورند و با یاد او از خود کناره می‌گیرند و در محضر تکلم با او، از زبان او، با او سخن می‌گویند.

عالمان وعارفان تلاش کرده اند ره آورد خلوت حضور را به زبان برهان و یا عرفان به دیگران منتقل کنند تا فهم و دریافت عامه نیز از نماز ارتقاء یابد به همین منظور در سال‌های اخیر برخی از علما و اندیشمندان دست به قلم برده و کتاب‌هایی را نوشته‌اند از آن جمله است آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده پیشین ولی فقیه دراستان هرمزگان وامام جمعه شهرستان بندرعباس که به صورت مداوم خطبه ای را به نماز و سراسر و آثار آن اختصاص داده و در نماز از نماز سخن گفته اند.

خطبه‌های ایشان بعد از ضبط و استخراج در اختیار حجت الاسلام حسین واعظی نژاد قرار گرفت تا ضمن تظیم و تدوین و تبویب موضوعات، اسناد و مدارک آیات و روایات و نقل اقوال را شناسایی و معرفی نمایند، همچنین با بازنویسی آن، فاصله انتقال از گفتار به نوشتار را کوتاه و اندک سازند و سرانجام خانم آقایی ویرایش ادبی متن را عده دار بوده اند.

غلامعلی نعیم‌آبادی (زاده‌ی ۱۳۲۳، دامغان) نماینده سابق ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه شهر بندرعباس بود.وی دارای عنوان حوزوی آیت‌الله است.

عاشورا در عاشورا، شب عاشورا، ، قرآن در نهج البلاغه، نخستین گام در نماز، نماز درمانی، نماز جماعت، نماز آئینه وحی، روزه در آئینه وحی، زکات در آئینه وحی، شکر در آئینه وحی، زکات سهمی برای شکوفایی، خمس سهمی برای شکوفایی، احسان خمس، توسل، شرحی برخطبه امام سجاد، امربه معروف و نهی از منکر، روش شناسی و آسیب شناسی امربه معروف ونهی از منکر، غدیر در آینه تاریخ، آسیب‌شناسی‌: خواص‌ زمینه‌ها، عوامل‌ و راه‌های پیش گیری، تحریف درآموزه های دینی، امامت عصاره رسالت، امامت عصاره رسالت، آیین پارسایی: شرح خطبه همام، زمزمه روزه داران( شرح دعاهای ایام ماه رمضان)، حق و باطل، بهائیت دین نیست، مبانی دینی اقتصاد مقاومتی، رشوه، نقدی بر وهابیت و صلیب خونین بخشی از تالیفات آیت الله نعیم آبادی است.

۷۱۹۵/۶۰۴۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =