۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83457848
۰ نفر

برچسب‌ها

کره جنوبی، ژاپن را به نداشتن صداقت متهم کرد

پکن- ایرنا- «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی، ژاپن را متهم کرد که در مورد دلیل تشدید کنترل صادرات دارای فناوری بالا به کره جنوبی صداقت ندارد.

تلویزیون دولتی ژاپن روز جمعه گزارش کرد «مون» دو روز پس از آنکه ژاپن؛ کره جنوبی را از فهرست کشورهایی که مشمول روند آسان صادرات هستند خارج کرد، در جلسه کابینه گفت ژاپن باید در مورد دلیل اقدام تلافی جویانه اقتصادی اش صادق باشد توکیو با تغییر بی اساس آنچه می گوید تلاش می کند اقدام خود را توجیه نماید.

او اظهار کرد ژاپن باید صادقانه با گذشته خود روبرو شودرفتار دولت ژاپن که کارهای اشتباه گذشته اش را نپذیرفته یا عذرخواهی نمی کند، احساسات قربانیان را بیشتر جریحه دار می کند.

مون همچنین به مساله جزایر تاکه شیما در دریای ژاپن اشاره کرد کره جنوبی کنترل این جزایر را در دست دارد ژاپن هم ادعای مالکیت بر آنها را دارد دولت ژاپن این موضع را حفظ کرده که این جزایر بخش جدایی ناپذیری از قلمرو این کشور هستند و می گوید که کره جنوبی بطور غیرقانونی آنها را اشغال کرده است.

رییس جمهور کره جنوبی گفت این جزایر اولین قربانیان تهاجم امپریالیستی ژاپن بودند ژاپن در ادعای پوچ خود مبنی بر اینکه این جزایر بخشی از قلمرو این کشور هستند، تغییری نداده است.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی گفته است ژاپن غرور ملی مردم کره جنوبی را جریحه دار کرده و این از دلایل پشت تصمیم کره جنوبی برای پایان دادن به پیمان امنیت عمومی اطلاعات نظامی با ژاپن بوده است.

ناظران می گویند مون در تلاش برای منحرف کردن انتقادات در مورد رسوایی انتخاب وزیر دادگستری از سوی او، این سخنان را شدت بخشیده است.

روز گذشته (پنجشنبه) در توکیو نیز یوشیهیده سوگا دبیراول کابینه ژاپن گفت مساله کار دوران جنگ جهانی دوم بزرگترین مساله بین ژاپن و کره جنوبی است.

دیوان عالی کره جنوبی به شرکت های ژاپنی دستور داده است به افرادی که ادعا می کنند در جنگ جهانی دوم مجبور به کار اجباری برای این شرکت ها شده اند، غرامت بپردازند دولت ژاپن می گوید مساله حق ادعای غرامت در توافقنامه سال ۱۹۶۵ میلادی حل شده است.

سوگا گفت دولت به درخواست از کره جنوبی برای اصلاح وضعیت کنونی که ناقض قانون بین المللی است ادامه می دهد.

هنگامیکه از سوگا درباره انتقادات مکرر مون از ژاپن پرسیده شد او گفت که دولت از اظهارنظر درباره اظهارات شخصی رییس جمهوری کره جنوبی خودداری می کند.

سوگا گفت روابط دوجانبه در بحبوحه یک سری از اقدامات منفی و غیرعاقلانه توسط کره جنوبی همچنان بسیار تیره است.

او گفت که به درخواست از کره جنوبی برای دادن پاسخی معقولانه و بر اساس موضع محکم آن در مورد مسائل مختلف ادامه خواهد داد.

گزارش می افزاید مشاجره ناشی از اختلاف تجاری بین ژاپن و کره جنوبی خود را در داده های دولت ژاپن نمایان کرده است آمار نشان می دهد صادرات یک ماده با فناوری بالا از ژاپن به کره جنوبی در ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش از آن، بیش از ۸۰ درصد کاهش داشته است.

هیدروژن فلوراید برای ساختن نیمه رساناها استفاده می شود ژاپن از چهارم ژوئیه کنترل صادرات بر این ماده و دو ماده دیگر را سخت تر کرده است صادرات آنها بیش از ۸۳ درصد یا به میزان دو هزار و ۴۵۰ تُن کم شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha