تمرین دموکراسی و مشارکت اقتصادی در تعاونی های استان کرمان وجود ندارد

کرمان - ایرنا - به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان یکی از کارکردهای مهم تعاونی ها مشارکت اقتصادی و تمرین دموکراسی است که تاکنون مغفول مانده و بخوبی از آن استفاده نشده است.

به گزارش ایرنا رضا اسماعیلی شامگاه پنجشنبه در چهاردهیمن جشنواره تعاونی های برتر استان کرمان با گرامیداشت هفته دولت افزود: بیش یکهزار و ۱۰۰ تعاونی در این رقابت شرکت کردند که بعد از داوری ۱۱ تعاونی برتر و ۱۲ تعاونی قابل تقدیر انتخاب شد.
وی با بیان اینکه ترویج فرهنگ تعاون،  روحیه همکاری،  همدلی و  توسعه از اهداف این جشنواره بود گفت: یکی از کارکردهای تعاونی ها اقتصادی است که در ۲۰ گرایش وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه ۲ میلیون و ۱۰۰ نفر از جمعیت ۳ میلیون و ۲۰۰ نفری استان کرمان در سن کار هستند تصریح کرد: ۷۰ درصد جمعیت جوان و بیکار استان می توانند با منابع مالی خرد و توان فکری و با ایجاد تعاونی می توانند ظرفیت اشتغال را در استان فراهم و یک منابع مالی قابل توجهی در حوزه اقتصادی برای خود ایجاد کنند.

اسماعیلی  با بیان اینکه استان کرمان در حوزه تشکیل تعاونی ها پیشرو در کشور است تصریح کرد: امروزه این حوزه اقتصادی در بخش تعاونی ها گسترده تر از گذشته است.
وی خاطرنشان کرد: امروز می توان خدمات بسته بندی و صادرات را برای بنگاههای بزرگ اقتصادی با محوریت جوانان در تعاونی ها ایجاد کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان کارکرد دیگر تعاونی  اجتماعی عنوان و تصریح کرد: با این رویکرد تعاونی می توان گسستگی های اجتماعی را کاهش داد و با تشکیل اجتماعات در قالت تعاونی ها این تهدید در خانواده ها را تبدیل به فرصت کرد.

اسماعیلی کارکرد دیگر تعاونی ها را سیاسی عنوان کرد و گفت:  این مهم را به خوبی در تعاونی ها نتوانستیم رقم بزنیم که تمرین مشارکت سیاسی را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه کارکرد سیاسی تعاونی ها در جامعه مغفول مانده است گفت: جامعه آینده نیاز به مشارکت سیاسی دارد که تعاونی ها محلی برای تمرین این مهم است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان تصریح کرد: تمرین دموکراسی در تعاونی های استان کرمان نیست زیرا اعضای تعاونی ها باید مشارکت حداکثری داشته باشند و تحمل نظر مخالف را تمرین کنند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: سالانه ۲۰۰ تعاونی در سطح استان کرمان تشکیل می شود که در تشکیل، توسعه و نظارت تعاونی ها رتبه نخست را داریم.

۹۸۹۵ / ۵۰۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =