شرایط ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان کنکور دکتری ۹۸ اعلام شد

تهران- ایرنا- پس از انتشار نتیجه نهایی آزمون دکتری سال ۹۸ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، شرایط و مدارک لازم برای ثبت‌نام از این پذیرفته‌شدگان اعلام شد.

نتایج آزمون دکتری سال ۹۸ روز گذشته هفتم شهریورماه با پذیرفته شدن ۲۲ هزار و ۴۴۴ داوطلب از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.

داوطلبانی که همزمان در ردیف پذیرفته‌شدگان مقطع دکتری یکی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پذیرفته‌شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار می‌گیرند فقط امکان تحصیل در یکی از کد رشته-محل‌ها را دارند و مجاز به ثبت‌نام در هر دو محل قبولی نیستند.
به گزارش روز جمعه سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبانی‌ که‌ اسامی‌شان به‌ عنوان‌ پذیرفته‌شدگان‌ نهایی‌ هر یک‌ از کد رشته محل‌های‌ تحصیلی اعلام‌ شده‌ است برای اطلاع از تاریخ و مدارک لازم برای ثبت‌نام ابتدا به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه یا موسسه محل قبولی مراجعه کنند.
در صورت نبودن برنامه زمانی خاص در پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه، پذیرفته‌شدگان در یکی از روزهای ۱۱ یا ۱۲ شهریورماه جاری با توجه به شرایط و ضوابط برای ثبت‌نام‌ در دانشگاه محل قبولی حضور داشته باشند.
نحوه گزینش نهایی
بر اساس ضوابط آزمون دکتری، ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر، فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان، همسر و فرزندان آنان، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، همسر و فرزندان آنان و رزمندگان اختصاص دارد.
پنج درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندان آنان همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.
۱۰ درصد مازاد بر ظرفیت با رعایت مصوبات مربوط به مربیان آموزشی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری اختصاص داده شده و گزینش بر اساس آن انجام گرفته است.
با توجه به ضوابط آزمون، پذیرش نهایی داوطلبان مطابق با قانون سنجش و پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور و مطابق ضوابط مندرج در دفترچه‌های آزمون صورت پذیرفته است.
جزئیات کارنامه
برای داوطلبان واجد شرایط گزینش، کارنامه‌ای حاوی اطلاعات لازم، نمره آزمون، نمره مصاحبه، حدنصاب نمره اعلام شده از طرف موسسه، رتبه داوطلب و آخرین رتبه پذیرفته شده در هریک از کد رشته‌-محل‌های معرفی شده برای مصاحبه در سهمیه مربوط تنظیم و تا روز دوشنبه (۱۱ شهریورماه) از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قابل دسترسی خواهد بود.
از آنجا که تغییر گرایش و انتقال پذیرفته‌شدگان دوره‌های دکتری امکان‌پذیر نبوده و بررسی این امور بر عهده سازمان نیست بنابراین درخواست‌های داوطلبان در این خصوص قابل بررسی نخواهد بود.
مدارک‌ لازم‌ برای‌ ثبت‌نام‌
اصل‌ و یک نسخه تصویر مدارک‌ کارشناسی‌ و کارشناسی‌ارشد مورد تایید وزارت‌ علوم، تحقیقات‌ و فناوری، وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ یا شورای عالی انقلاب‌ فرهنگی‌ که‌ در آن‌ معدل‌ دوره‌های‌ کارشناسی‌ و کارشناسی‌ارشد قید شده‌ باشد.
پذیرفته‌شدگانی‌ که‌ به‌ دلایلی‌ قادر به‌ ارائه‌ اصل‌ مدرک‌ کارشناسی‌ارشد نیستند، اصل‌ گواهی‌ تایید شده‌ توسط دانشگاه یا موسسه‌ آموزش‌ عالی‌ محل دریافت مدرک را با فرمی که در اختیار آنان قرار داده می‌شود تکمیل و پس از تأیید موسسه محل تحصیل در زمان ثبت‌نام به موسسه محل قبولی ارائه کنند.
آن‌دسته از پذیرفته‌شدگانی‌ که‌ در زمان ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دکتری، دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی‌ارشد بوده‌اند و باید تا ۳۱ شهریورماه دانش آموخته شوند، لازم است معدل کل واحدهای گذرانده آنان بر اساس ‌(‌۰) تا (۲۰) در روزهای ۳۰ و ۳۱ شهریورماه توسط موسسه آموزش عالی محل تحصیل دوره کارشناسی‌ارشد درج شود.
اصل‌ و دو سری‌ تصویر از تمام‌ صفحات‌ شناسنامه‌ و کارت ملی، شش‌ قطعه‌ عکس و مدرک نظام وظیفه از دیگر مدارک مورد نیاز برای ثبت نام از پذیرفته شدگان دکتری در دانشگاه ها است.
مطابق ضوابط، پذیرفته‌شدگان نهایی دوره‌های روزانه در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۸ اعم از اینکه در دانشگاه های محل قبولی ثبت‌نام کرده یا اصلاً ثبت‌نام نکرده اند، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری تخصصی سال ۱۳۹۹ نخواهند بود.  
به دانشجویان دوره دکتری تخصصی به غیر از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان در چارچوب ضوابط و اعتبارات آن صندوق، پرداخت دیگری صورت نمی‌گیرد.
ضوابط پذیرفته شدگان دانشگاه‌ آزاد اسلامی
داوطلبانی که از رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته کرده و در ردیف معرفی‌شدگان برای مراحل مصاحبه در رشته‌های آن دانشگاه قرار گرفته اند، چنانچه مشخصات‌شان به عنوان پذیرفته شده نهایی اعلام شود برای اطلاع از زمان و چگونگی ثبت‌نام در واحدهای دانشگاهی محل پذیرش همچنین مشاهده کارنامه نتایج نهایی به پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه به نشانی sanjesh.iau.ir مراجعه کنند.

آزمون دکتری سال ۹۸ روز جمعه (سوم اسفندماه ۹۷) برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =