۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۸
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83457784
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا از وضعیت جامو و کشمیر ابراز نگرانی کرد

دهلی نو - ایرنا - چند روز پس از دیدار ن"ارندرا مودی" نخست وزیر هند با "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا در حاشیه "اجلاس گروه ۷ " در فرانسه، واشنگتن از بازداشت ها و ادامه محدودیت ها در کشمیر ابراز نگرانی کرد.

شبکه خبری " ان دی تی وی" روز جمعه در گزارشی نوشت: یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن وضعیت جامو و کشمیر را دنبال می کند و همچنان از گزارش های منتشر شده در خصوص بازداشت ها و محدودیت های وضع شده در این منطقه، نگران است.

وی افزود: ما خواهان رعایت حقوق بشر، پیروی از روند قانون و مذاکره جامع طرفهای مختلف در  این منطقه هستیم. ما از بیانیه مودی نخست وزیر هند مبنی بر بازگشت شرایط عادی سیاسی به کشمیر استقبال می کنیم. آمریکا همچنان از مذاکره مستقیم هند و پاکستان در مورد کشمیر و سایر مسایل استقبال می کند.

سه روز پیش ترامپ در مورد مذاکره خود با نخست وزیر هند در حاشیه اجلاس گروه ۷ گفت: مودی با من به صورت طولانی در مورد کشمیر سخن گفت و من اطمینان دارم دو کشور هند و پاکستان می توانند مسایل میان خود را حل کنند.

نخست وزیر هند نیز در حالی که در کنار ترامپ نشسته بود، گفت: تمام مسایل میان هند و پاکستان دو جانبه است و احتیاجی به میانجی گری یک کشور سوم نیست. ما می توانیم مسایل و اختلافات موجود را به صورت دوجانبه حل کنیم. هند و پاکستان پیش از سال ۱۹۴۷ یک کشور بودند و من اطمینان دارم دو کشور همسایه می توانند در مورد مسایل میان خود گفت و گو کنند و آنها را حل و فصل نمایند.

نخست وزیر هند ۵ اوت (۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون اساسی هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی این منطقه فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

پاکستان برخلاف هند با ورود سایر کشورها برای حل مساله کشمیر مخالفت نمی‌کند و تاکنون چندین بار در مجامع بین المللی مساله کشمیر را مطرح کرده و خواستار میانجی گری کشورها شده است.

براساس توافق "شیملا" که در سال ۱۹۷۲ میلادی میان هند و پاکستان امضا شد، دهلی نو خواهان حل مساله کشمیر به صورت دوجانبه شده و با دخالت کشور سوم نیز مخالفت کرده است.

دهلی نو پیش از این نیز با پیشنهاد میانجی گری آمریکا، ترکیه و سازمان ملل برای حل مساله کشمیر مخالفت کرده بود.

در حال حاضر بخشی از کشمیر در خاک هند و قسمتی دیگر در پاکستان قرار دارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان(از هند) در سال ۱۹۴۷ میلادی است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =