۸ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۱
کد خبرنگار: 2165
کد خبر: 83457727
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش افروزان،  بر جان بی‌جان تالاب انزلی آتش انداختند

رشت - ایرنا - نیزارهای تالاب بی جان انزلی در حالی گرفتار آتش جهل و طمع فرصت طلبان شد که تا پاسی از شب دود حاصل از این آتش بندرمه آلود را دود آلود کرده بود.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بندرانزلی صبح جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: متاسفانه سودجویی‌های برخی افراد بومی و منفعت طلب موجب می شود که با یک کبریت آتشی را به جان نیزارهای تالاب انزلی بیاندازند که ساعت ها همگان را درگیر مهار آن می کند.

احسان هادی پور با تاکید بر عمدی بودن این آتش سوزی ها افزود: افراد سود جو برای تغییر کاربری زمین های تالابی اقدام به سوزاندن نیزار کرده و غالبا در نقاطی این کار را انجام می دهند که راه دسترسی و مهار آتش برای نیروهای خدمات رسان سخت و گاها غیر ممکن باید .

هادی پور با اشاره به ضرورت برخورد جدی و شدید دستگاه قضا با افراد متخلف تاکید کرد : شب گذشته حدود ۱۰ هکتار از نیزار های تالاب بین المللی انزلی در آتش سوخت .

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه با تلاش آتش نشانان بندرانزلی با وجود دسترسی سخت به آتش، حریق در کمترین زمان ممکن خاموش شد.

هادی پور با اشاره به تماس با دادستان بندرانزلی اظهار کرد: دادستان بندرانزلی تاکید کرده که با افراد متخلف و کسانی که به هر نحوی قصد تصرف منابع طبیعی و اراضی ملی را دارند به شدید ترین شکل ممکن برخورد قانونی می شود و در این راستا با هیچ شخصی تعارف نداریم .

به گزارش ایرنا ، تالاب انزلی با گستره ای حدود ۲۰ هزار هکتار در مجاورت دریای کاسپین و شهر انزلی قرار دارد .این تالاب نقش مهمی در زیست بوم گیلان و کشور داشته و مهار کننده سیل های ویرانگر و تعدیل کننده آب و هوای منطقه و زیستگاه جمعیت زیادی از آبزیان، پرندگان و گیاهان است. این تالاب سال ۱۳۵۴ در فهرست تالاب های بین المللی رامسر به ثبت رسید .
علاوه بر تاثیرات اقلیمی، تالاب انزلی از مراکز مهم جذب گردشگر گیلان محسوب می شود و معیشت جمعیت قابل توجهی از ساکنان حاشیه تالاب به لحاظ کشاورزی، صیادی و تامین مواد اولیه صنایع دستی به حیات آن پیوند خورده است.
فاضلاب های صنعتی، خانگی، بیمارستانی، ضایعات کشتارگاهی ، سموم کشاورزی ، پسماندها و نخاله ها ، گیاهان مهاجمی چون آزولا و سنبل آبی ، تصرف اراضی و ساخت و ساز در حریم تالاب، ورود رسوبات از رودخانه ها و انتقال آلودگی ازدریا و نوسانات آب دریا و حریق های گاه و بی گاه اراضی حاشیه و نیزارهای آن حیات تالاب انزلی را به شدت به خطر انداخته است. این معضلات تالاب انزلی را سال ۱۹۹۳ در فهرست تالاب های در معرض خطر (مونترو) قرار داد.

۷۴۷۱/۲۰۰۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =